Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 19.06.2012

Urzędy skarbowe ściągną zaległy abonament?

Ministerstwo Finansów podjęło działani zmierzające do przyspieszenia egzekucji zaległych opłat abonamentowych rtv.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/cc

Poinformował o tym wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie otrzymali od resortu dyrektorzy izb skarbowych, którym podlegają urzędy skarbowe.

O podjęcie skutecznych działań w sprawie finansowania TVP i Polskiego Radia wielokrotnie apelowali do rządu prezesi mediów publicznych.

Wiceminister Parafianowicz poinformował o uzgodnieniu z Pocztą Polską jednolitych zasad postępowania egzekucyjnego. Zapewnił też, że naczelnicy urzędów skarbowych prowadzą działania w celu egzekucji administracyjnej opłat abonamentowych oraz opłat za używanie niezarejestrowanych odbiorników. Resort skierował do szefów wszystkich izb skarbowych pismo zawierające wytyczne, mające na celu jednolite stosowanie obowiązujących przepisów prawa.

W piśmie powołano sie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2010 r. uznał, że egzekucja należności z tytułu zaległego abonamentu jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa.

Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną), niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Natomiast podmioty gospodarcze oraz urzędy muszą płacić abonament za każdy posiadany odbiornik. Opłata za używanie odbiornika radiowego i telewizyjnego wynosi 18,50 zł miesięcznie.

Na ok. 13 mln istniejących w Polsce gospodarstw domowych abonament regularnie płaci mniej niż milion. Regularnie płacących odbiorców instytucjonalnych jest niespełna 175 tysięcy.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>