Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Jaremczak 21.06.2012

ACTA padnie w europarlamencie? Dzięki Polakom

Za szybkim odrzuceniem ACTA przez cały europarlament głosowali polscy europosłowie. Zrobili to wbrew stanowisku swoich frakcji.
Komisja ds. handlu międzynarodowego PE nie chce ACTAKomisja ds. handlu międzynarodowego PE nie chce ACTAPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W czwartek komisja ds. handlu międzynarodowego PE przegłosowała rekomendację socjaldemokraty Davida Martina, by cały europarlament odrzucił ACTA: poparło ją 19 członków komisji, 12 było przeciw. W głosowaniu taką samą liczbą głosów przepadła poprawka, by PE poczekał z głosowaniem nad ACTA na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE. Zwróciła się o to Komisja Europejska chcąc rozwiać kontrowersje wokół umowy.

"Jest rzeczywiście tak, że właściwie wszyscy moi koledzy z EPL (Europejska Partia Ludowa) w mojej komisji handlu zagranicznego chcieli i głosowali na rzecz ACTA, także pan poseł Szymański przeciwstawił się większości opinii w swoim ugrupowaniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Rzeczywiście jest tak, że polskimi głosami ACTA padła" - powiedział po głosowaniu eurodeputowany Paweł Zalewski (PO).

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą wszyscy europosłowie na lipcowej sesji plenarnej. Ale deputowany Konrad Szymański (PiS) jest przekonany, że wynik głosowania całego Parlamentu będzie taki jak w komisji. Jego zdaniem ACTA jest martwa. - W parlamencie obecnej kadencji nie ma szans na przegłosowanie tego dokumentu. Pozostaje jednak nierozwiązany problem wyważenia między prawem do własności intelektualnej oraz prawem do prywatności - powiedział poseł Szymański.

Przeciwnicy umowy ACTA uważają, że umowa ogranicza wolność w sieci i może służyć do inwigilowania internautów, krytykują też surowe kary dla osób łamiących prawa autorskie. Zwolennicy podkreślają, że to skuteczna broń w walce z piractwem w internecie.

Mimo negatywnego głosowania Komisja Europejska zapowiedziała, że czeka jeszcze na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Ma on ocenić, czy ACTA jest zgodna z europejskim prawem.

IAR/PAP, tj

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>