Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Gebert 27.06.2012

Antysemicki atak wiceprezydenta Iranu na konferencji ONZ

W skrajnie antysemickim przemówieniu wiceprezydent Iranu Mohamed Reza Rahimi oskarżył Żydów i Talmud o generowanie światowego handlu narkotykami.
Pole maku, rośliny z której produkuje się opiumPole maku, rośliny z której produkuje się opiumDeeptrivia/Wikimedia Commons

Według Rahimiego, którego wypowiedź przytacza rządowa irańska agencja prasowa Fars, syjoniści i nauczanie Talmudu „tworzą światowy handel narkotykami i uzależnienia po to, by wyniszczyć społeczności nieżydowskie”.

Rahimi przemawiał podczas ceremonii zorganizowanej w Teheranie z okazji Światowego Dnia Przeciwko Narkotykom. Sponsorował ją rząd Iranu pospołu z ONZ. Według słów Rahimiego Talmud, czyli zbiór komentarzy uczonych żydowskich do Biblii, „naucza jak zniszczyć gojów”. Dowodem na kontrolę światowego handlu narkotykami przez Żydów jest dla wiceprezydenta Iranu to, że „nie można znaleźć żadnego uzależnionego (od narkotyków – red.) wśród syjonistów”. „Syjonista”, czyli zwolennik idei syjonizmu, to w nomenklaturze irańskich polityków termin zamienny z „Żyd”.

- Islamska Republika Iranu zapłaci każdemu, kto znajdzie choćby jednego syjonistę uzależnionego od narkotyków. Oni nie istnieją – mówił dalej Rahimi. – Moglibyśmy zarobić pozwalając przemytnikom przewozić swój towar przez Iran do krajów zachodnich, ale nasze poglądy religijne nam tego zabraniają - wyjaśnił wiceprezydent. Możliwość „otworzenia kanału dla przemytników” to jedna z podstawowych gróźb Iranu wobec świata zachodniego.

„New York Times” podaje, że przemówienia Rahimiego słuchali m.in. europejscy dyplomaci, którzy przyjęli je z osłupieniem. – To było zdecydowanie jedno z najgorszych przemówień jakie w życiu słyszałem. Moją pierwszą reakcją było pytanie: po co wspieramy jakąkolwiek współpracę z tymi ludźmi? – cytuje anonimowego dyplomatę „NYT”.

W Iranie żyje ponad 25 tysięcy Żydów. W przeszłości niższa izba parlamentu uchwaliła ustawę, która nakazywała im noszenie opasek na ramionach, podobnych do tych, które kazali Żydom nosić naziści. Izba wyższa ostatecznie ustawę odrzuciła.

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>

"New York Times", "Jedijot Achronot", Fars, sg