Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 16.07.2012

Zbrodniarz wojenny odnaleziony. 67 lat po wojnie

Zbyt późno - tak osoby, które przeżyły Holokaust, oceniają zidentyfikowanie jednego z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Zobacz serwis specjalny - II Wojna Światowa >>>

W niedzielę Centrum Wiesenthala poinformowało, że przy współpracy z angielską gazetą "The Sun" ustaliło, iż 97-letni Ladislaus Csizsik-Csatary przebywa w Budapeszcie. Izraelski portal ynetnews.com cytuje osoby, które przeżyły zagładę Żydów w trakcie drugiej wojny światowej. Część z nich wskazuje, że zidentyfikowanie zbrodniarza trwało stanowczo zbyt długo i nie ma szans na właściwe ukaranie go.

- Jest zbyt późno, bo przeżył już swoje życie i niewiele mu już pozostało - mówi mężczyzna, który w czasie wojny był w obozie w Koszycach. Jedna z kobiet dodaje, że karą dla Csizsik-Csatary'ego jest fakt, iż kończy życie w taki sposób.

97-letni obecnie mężczyzna jest oskarżony o udział w zagładzie ponad 25 tysięcy Żydów. Jako szef policji w Koszycach, wysyłał transporty z obozu w tym słowackim mieście do Auschwitz. W 1948 roku otrzymał zaoczny wyrok śmierci, a rok później przyjechał do Kanady pod fałszywym nazwiskiem i narodowością. Dopiero w 1997 roku pozbawiono go obywatelstwa, po czym osiadł w Budapeszcie.

Ladislaus Csizsik-Csatary znajduje się na trzecim miejscu listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, prowadzonej przez Centrum Wiesenthala.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/ aj