Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Chodurski 18.10.2012

W Częstochowie miasto dofinansuje in vitro

Zdecydowali o tym w czwartek radni. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
W Częstochowie miasto dofinansuje in vitroEkem/Wikimedia Commmons/CC

Zgodnie z uchwałą częstochowskich radnych, o jednorazowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych będą mogły ubiegać się tylko małżeństwa, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych przez naturalną koncepcję, zameldowane są na stałe w Częstochowie przynajmniej od roku i gdzie kobieta ma 20-37 lat.
Dodatkowo pary muszą zostać zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Trzeba też będzie udokumentować wcześniejsze leczenie niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadać bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.
Program będzie realizowany od 1 października tego roku do końca 2014 r. Realizator programu czyli specjalistyczny ośrodek leczenia niepłodności o odpowiedniej kadrze, zapleczu i osiągnięciach, zostanie wyłoniony w drodze konkursu.
Pod koniec ubiegłego roku radni Częstochowy zdecydowali, że w budżecie na 2012 r. miasto przeznaczy na dofinansowanie zabiegów in vitro 110 tys. zł. Pomysłodawcą był prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk z SLD, który twierdził, że inicjatywa podyktowana jest ujemnym przyrostem naturalnym w ostatnich latach.
Według zamówionego przez władze raportu, problem niepłodności może dotykać 8 tys. par w Częstochowie. Wielkość populacji miasta wymagającej leczenia metodą in vitro określono na ok. 160 par.
Plany władz Częstochowy dofinansowania zabiegów in vitro spotkały się wcześniej z krytyką Kościoła, który uznaje tę metodę leczenia niepłodności za sprzeczną ze swoją nauką. W styczniu tego roku Caritas Archidiecezji Częstochowskiej uruchomiła przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie pierwszą w okolicy Poradnię Rozpoznawania Płodności. Bezdzietne małżeństwa mogą dowiadywać się w niej, jak zajść w ciążę z wykorzystaniem technik naprotechnologii, czyli naturalnej metody planowania rodziny.