Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 01.11.2012

Od czwartku nowa lista leków refundowanych

W spisie pojawiły się nowe środki stosowane w leczeniu raka gruczołu krokowego, astmy oraz w terapii przeciwnowotworowej.
Od czwartku  nowa lista leków refundowanychGlow Images/East News

Weszło w życie nowe obwieszczenie ministra zdrowia z wykazem leków refundowanych. Obwieszczenia ukazują się teraz co dwa miesiące.

Nowa lista leków refundowanych nie przynosi rewolucyjnych zmian - oceniają eksperci. Pacjenci za niektóre leki zapłacą mniej, ale za niektóre - więcej niż dotychczas. W przypadku wielu leków dopłaty pacjentów tylko nieznacznie się zmienią. Jednak będą i takie lekarstwa, do których dopłata będzie dużo wyższa. Największy wzrost dopłaty dla pacjentów wyniesie 250 złotych.

Do listy zostały dodane 53 nowe produkty (nowe kody EAN). Nowy jest lek zawierający substancję czynną degareliks stosowany w leczeniu zaawansowanego hormonozależnego raka gruczołu krokowego. Dopisano leki stosowane w terapii przeciwnowotworowej finansowane dotychczas tylko w ramach lecznictwa zamkniętego w zakresie chemioterapii, zawierające substancje czynne: busulfan, chlorambucil, melphalan oraz tioguanina.

Objęto refundacją nowy lek zawierający omalizumab (2 kody EAN), który będzie refundowany w ramach programu leczenia ciężkiej astmy alergicznej.

Na liście znalazły się także opatrunki dla pacjentów cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa). Jedną z najważniejszych cech tych opatrunków jest specjalna warstwa mająca bezpośredni kontakt z raną i skórą ją otaczającą.

Refundowane będą również dwie diety eliminacyjne stosowane w ciężkich postaciach alergii pokarmowych u dzieci. Usunięto 11 produktów obecnych na poprzedniej liście.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii objęto refundacją dwa nowe produkty lecznicze (nowy kod EAN) zawierające bicalutamid oraz folinian wapnia (w postaci doustnej) w chemioterapii.

Dodano pozarejestracyjne wskazania refundacyjne dla 79 produktów leczniczych stosowanych w pediatrii oraz transplantologii, a także reumatologii i dermatologii.

Zmianie uległ program leczenia stwardnienia rozsianego (SM) poprzez rozszerzenie możliwości zastosowania octanu glatiemranu w tzw. pierwszej linii leczenia jako alternatywę do dotychczas podawanych w tej linii interferonów oraz poprzez umożliwienie stosowania leku w populacji pacjentów od 12. do 18. roku życia.
Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Od stycznia 2012 r. leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

Szczegóły listy znajdują się na stronie www.mz.gov.pl.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>