Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 16.11.2012

”Polska powinna brać udział w pracach nad unią walutową”

Francja dołoży wszelkich starań, aby Polska mogła dołączyć do strefy euro, kiedy sama podejmie taką decyzję - mówił Francois Hollande.
Wystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande`a podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów w SejmieWystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande`a podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów w SejmiePAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że Polska powinna w pełni uczestniczyć w pracach nad przyszłością unii ekonomiczno-walutowej. - Francja jest krajem założycielskim Europy, a wy jesteście krajem wyzwalającym Europę, a zatem powinniście zajmować miejsce wam przypadające w budowaniu strefy euro - powiedział.

- Francja i Polska muszą połączyć swoje siły, żeby przekonać naszych partnerów do szybszego rozwiązywania problemów strefy euro, ale przede wszystkim do wyobrażenia sobie Europy jutra - zaznaczył Hollande.

Wystąpienie
Wystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande`a podczas uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów w Sejmie; PAP/Jakub Kamiński

Hollande: trzeba bronić polityki rolnej i spójności

Należy bronić zarówno wspólnej polityki rolnej Unii, jak i funduszy spójności; wierzę, że Europa nie wpadnie w pułapkę, która by przeciwstawiała kraje, które bronią wspólnej polityki rolnej, krajom, które bronią funduszy spójności - mówił prezydent Francji Francois Hollande. - Europejski budżet powinien być instrumentem wzrostu i solidarności, co zakłada, że musi być należycie ukierunkowany i wykorzystywany - przekonywał Hollande w piątek w Sejmie. Prezydent Francji podkreślił, że budżet musi być na poziomie, "który nie będzie ani zbyt wysoki, by nie niepokoić krajów, które się do niego przyczyniają, ale i by nie był zbyt niski".- W przeciwnym razie będzie to Europa zniszczona, Europa, w której każdy zgłasza się po swoje pieniądze, po swój czek - takiej Europy my nie chcemy - zaznaczył Hollande. Ocenił też, że "nie należy przeciwstawiać sobie polityk; nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji".

Zdaniem Hollande'a Polska zdołała "osiągnąć już wiele", korzystając z tych instrumentów. Dodał, że zdaje sobie sprawę z napięć, jakie rodzą się w Europie przy okazji ustalania wspólnego budżetu. - Mówi się o zagrożeniach, występują naciski - opisywał.

Strefa euro i przyszłość Unii Europejskiej

Hollande podkreślił, że za kilka dni UE będzie dokonywała ważnych wyborów. - Po pierwsze chodzi o jej przyszłość - pogłębienie unii walutowo-gospodarczej. Są tutaj wahania, występują pytania, nawet sprzeczności - czy chcemy zmierzać naprzód, czy chcemy dzielić się - mówił francuski prezydent przemawiając w piątek przed zgromadzeniem posłów i senatorów. Zadeklarował, że jest bardzo przywiązany do tego, by mogła w pełni "żyć strefa euro, by wzmocnione zostały jej kompetencje i zasoby, a w przyszłości - jej instytucje". - Ale nie zamierzam zasklepić strefy euro w jej obecnej postaci geograficznej i izolować jej od pozostałej części Europy - zapewnił Hollande. - Nie znosiliśmy granic w Europie, które dzieliły ten kontynent, by teraz budować nowe granice. Pragnę zatem, by Polska mogła uczestniczyć, kiedy tylko podejmie w tej mierze decyzję, w budowaniu tej wzmocnionej Europy na bazie strefy euro - oświadczył prezydent Francji.
Powiedział też, że "chciałby, aby podczas wyborów europejskich w 2014 (...) mogła się odbyć wielka debata o przyszłości Europy - chodzi o rozmiar UE, o te poszczególne kręgi, o te różne tempa".

Trójkąt Weimarski i obronność

- Trójkąt Weimarski powinien przejawiać się w konkretnych działaniach - oświadczył prezydent Francji Francois Hollande. Trójkąt Weimarski tworzą Polska, Niemcy i Francja w celu rozwoju wzajemnej współpracy.

Przypomniał, że Polska i Francja są sojusznikami w NATO. - Winniśmy razem nieść ambicję europejskiej obronności. To wymaga wzmacniania naszego przemysłu obronnego, wspólnego realizowania programów badawczych - zaznaczył prezydent Francji.

Podczas
Podczas wizyty w Sejmie prezydent Francji Francois Hollande w towarzystwie prezydenta Bronisława Komorowskiego)i marszałek Sejmu Ewy Kopacz (P) złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli podczas II wojny światowej. PAP/Bartłomiej Zborowski

Nowy impuls dla relacji

Prezydent Francji Francois Hollande, przemawiając w piątek przed zgromadzeniem posłów i senatorów, zadeklarował, że chce dać nowy impuls stosunkom polsko-francuskim. - Pragnę, by odbywały się doroczne konsultacje międzyrządowe - mówił. Jak poinformował, najbliższe takie konsultacje odbędą się na początku roku 2013.

Wśród dziedzin możliwej współpracy dwustronnej Hollande wymienił m.in. badania naukowe i technologie, gospodarkę wodną, medycynę i energetykę. - Stwórzmy nową współpracę między uczelniami, tworząc z Weimaru jeden z przykładów - apelował prezydent Francji. Hollande mówił też o potrzebie rozwoju stosunków gospodarczych. Przypomniał, że podczas wizyty w Polsce towarzyszą mu m.in. szefowie francuskich przedsiębiorstw. - Chciałbym, żeby ta wymiana była dwukierunkowa – zadeklarował.

Hollande powiedział również, że ”po przemianach demokratycznych Polska zajęła należne jej miejsce, wielkiego kraju, przed którym jest przyszłość”. - W roku 1956, 1976 i wreszcie w roku 1980, kiedy Lech Wałęsa i Solidarność dla całej Europy stali się uzewnętrznieniem światła, które wznosiło się na Wschodzie. Francja składa hołd waszemu państwu, które zdołało zrobić rysę, od której upadł mur berliński - zaznaczył Hollande.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>