Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 22.11.2012

Strefa Gazy: świat zadowolony z porozumienia

Najważniejsze, by zawieszenie broni było przestrzegane - podkreślają przedstawiciele ONZ, UE i USA.
Strefa Gazy: świat zadowolony z porozumieniaPAP/EPA/OLIVER WEIKEN

- Wzywamy strony, które zgodziły się na rozejm, aby trzymały się swych obietnic. Mogą wystąpić wyzwania we wprowadzaniu tego porozumienia w życie - stwierdził sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun . Zaapelował do władz Izraela i palestyńskiego ruchu Hamas o "maksimum powściągliwości".
Rada Bezpieczeństwa ONZ również wezwała do przestrzegania rozejmu. Wyraziła uznanie dla prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, którego zabiegi dyplomatyczne przyczyniły się do zawarcia rozejmu, a także ubolewanie z powodu cywilnych ofiar konfliktu.
Także Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła rozejm między Izraelem a Hamasem. "Najważniejsze jest teraz, by był on przestrzegany" - oświadczyli szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. We wspólnym oświadczeniu obaj politycy podkreślili, że teraz trzeba uczynić wszystko, by ponownie nie doszło do eskalacji przemocy między Hamasem a Izraelem.
Komentatorzy i eksperci w USA mają wątpliwości, czy zawieszenie broni utrzyma się na długo. Wypowiadający się w "USA Today" analityk Jonathan Schanzer zwraca uwagę, że rozejm może zostać zakłócony przez ekstremistyczne ugrupowania w Strefie Gazy sponsorowane przez Iran, takie jak Islamski Dżihad i Komitet Ludowego Oporu.
Eksperci wzywają do niezwłocznego rozpoczęcia rozmów na rzecz wprowadzenia trwałego pokoju między Izraelem a Hamasem. "Następna faza negocjacji musi się skupić na trwałym zakończeniu walk. Status quo w tym regionie jest po prostu nie do utrzymania na dłuższą metę. Nie ma bowiem militarnego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego" - napisał na portalu internetowym telewizji CNN dyrektor waszyngtońskiego instytutu analitycznego Global Strategy Project, Marco Vicenzino.
Izrael i Hamas doszły w środę do porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Rozejm wszedł w życie o godz. 20. Podczas trwającej od ośmiu dni wymiany ognia Izrael przeprowadził ponad 1500 ataków na cele w Strefie Gazy, a palestyńskie ugrupowania zbrojne w Strefie wystrzeliły na terytorium Izraela ponad 1000 rakiet. Zginęło ponad 140 Palestyńczyków i pięciu Izraelczyków.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''