Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 30.01.2013

Francuzi zdobyli kolejną twierdzę islamistów

Francuzi zajęli miasto Kidal - ostatni bastion islamistów na północy Mali. Informację tę potwierdziły miejscowe władze. Pochód Francuzów na północ jest jak dotąd udany.
Francuska armia w TImbuktuFrancuska armia w TImbuktuPAP/EPA/ARNAUD ROINE/ECPAD

W nocy francuskie oddziały zajęły lotnisko w Kidal. Połączone siły francusko-afrykańskie zajęły wcześniej już dwa inne ważne miasta, Gao i Timbuktu. Drugie z nich jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam średniowieczne meczety i mauzolea. Islamscy fanatycy zniszczyli wiele z nich, podpalili też budynek, w którym przechowywano bezcenne rękopisy.

Francja zdecydowała się na interwencję w Mali na początku roku. Dwa i pół tysiąca żołnierzy wyparło powiązanych z Al-Kaidą terrorystów, którzy zajęli północ tego afrykańskiego kraju.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej powołali wojskową misję szkoleniową. Jej celem jest szkolenie malijskiej armii. We wtorek polski rząd zdecydował o wysłaniu do Mali do 20 polskich instruktorów wojskowych. W Afryce będą do końca roku.

Udany pochód na północ

W ciągu ubiegłych 48 godzin wojska francuskie i malijskie opanowały, nie napotykając na poważniejszy opór ze strony islamistów, dwa duże miasta na północy Mali - Gao i Timbuktu.
Miasto Kidal położone w odległości 1500 km na północny wschód od stolicy kraju - Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, była twierdzą zbrojnej organizacji islamistów Ansar Dine (Obrońców Islamu). Jako pierwsze zostało zajęte przez islamistów, wspieranych przez Tuaregów, w marcu ub. roku. Później islamiści wyparli z tego rejonu byłych tuareskich sojuszników.
W ostatnich dniach miasto przeszło w ręce umiarkowanego ugrupowania Islamskiego Ruchu Azawadu (MIA), które odłączyło się od Ansar Dine. 24 stycznia ugrupowanie poinformowało o wyrzeczeniu się terroryzmu i zadeklarowało działanie na rzecz "pokojowego rozwiązania" konfliktu w Mali.
Działania przeciwko islamistom mającym powiązania z Al-Kaidą prowadzi obecnie, oprócz armii malijskiej, 3500 żołnierzy francuskich wspieranych przez 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu.
Do Mali ma przybyć łącznie 8 tys. żołnierzy z państw afrykańskich, ale ich rozmieszczenie opóźnia się ze względu na problemy finansowe i logistyczne.

IAR/PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>