Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 21.03.2013

Wyższa emerytura dla represjonowanych w PRL?

Senat jednogłośnie podjął uchwałę o skierowaniu do Sejmu - jako własnej inicjatywy legislacyjnej, projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Sala obrad Senatu RPSala obrad Senatu RPsenat.gov.pl
Posłuchaj
  • Wyższa emerytura dla represjonowanych w PRL?. Mówi senator Jan Rulewski (źr. IAR)
Czytaj także

Projekt dotyczy osób, które w latach 1956-89 utraciły pracę w wyniku represji politycznych i zakłada, że czas pozostawania bez pracy będzie im zaliczany do okresów składkowych przy ustalaniu prawa do emerytury.

Senator Jan Rulewski z PO, były działacz opozycji demokratycznej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najważniejsze jest wyrównanie tym osobom krzywd, które poniosły z tytułu walki o niepodległość. Senatora cieszy, że 800 -1000 osób uzyska takie same prawa jak ich koledzy, którzy nie byli zwolnieni dyscyplinarnie z pracy. Mówi też o osobach, którym zabrakło okresów składkowych do uzyskania emerytury i muszą teraz dłużej pracować.

Projekt był rozpatrywany w poprzednim sejmie. Prace nad nim przerwano z powodu zakończenia kadencji. Ale to nie jedyny powód - zdradza kulisy prac nad projektem Jan Rulewski "otwarcie mówię. Minister Fedak (z PSL) była przeciwna temu projektowi z niewiadomych względów, ponieważ również rolnicy z tego tytułu mieli obniżone świadczenia".

Roczny koszt ustawy szacowany jest na około 1 mln złotych. Projekt, który powstał na podstawie petycji osoby prywatnej - już jako inicjatywa legislacyjna Senatu musi jeszcze przejść całą ścieżkę prawną.

Zobacz serwis specjalny - Stan Wojenny>>>