Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 02.05.2013

Absolwencie zostań z nami

Włodarze polskich miast prześcigają się w pomysłach na powstrzymanie absolwentów uczelni przed wyjazdami. Stypendia czy staże zawodowe to już standard. Co obecnie proponują największe polskie miasta?
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejszePrzygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejszeTulane Public Relations/Wikimedia Commons

W Gdańsku na studentów czeka 221 staży w firmach i instytucjach, w tym m.in. w banku, hotelach, stoczniach, urzędzie miejskim, czy w Grupie Lotos. Trwa tam 10. edycja akcji ”Wakacyjny staż”. Ponadto 25 studentów gdańskich uczelni wyjedzie na staż do Indii, do jednej z czołowych hinduskich firm informatycznych, ZenSer.

Sąsiedzki Sopot buduje mieszkania komunalne dla młodych małżeństw. Gotowe jest już 60 mieszkań, w tym roku zapowiedziano budowę kolejnych 50.

W Bydgoszczy zainaugurowano w tym roku dwuletni program ”Wychodzimy z domku – do żłobka i do pracy”, który ma zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach dla dzieci rodziców, którzy powracają do pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dzieci. Co roku organizowany jest tam też konkurs na najlepszą pracę naukową związaną z Bydgoszczą, natomiast dla najlepszych lokalnych sportowców miasto przyszykowało całoroczne stypendia.

Ofensywę przeprowadza Poznań. Tylko w ubiegłym roku na promocję miasta wśród maturzystów i studentów magistrat wydał 2,5 mln zł. Na maturzystów - laureatów olimpiad przedmiotowych czekają stypendia w wysokości tysiąca złotych, wypłacane przez cały rok akademicki. Najlepsi młodzi naukowcy mogą startować w konkursie na prace doktorskie i magisterskie, na laureatów czeka odpowiednio 6 lub 3 tys. złotych.

W Łodzi od kilku lat prowadzony jest program Młodzi w Łodzi realizowany przez Urząd Miasta we współpracy z uczelniami i prawie 70 firmami. Elementami programu są m.in. bezpłatne szkolenia, staże wakacyjne i konkurs na najlepszy biznesplan wśród młodych przedsiębiorców. Unikalny na skalę kraju jest program stypendialny. Firmy fundują stypendia na kierunkach, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracowników, a także dofinansowują akademiki oraz dodatkowe lektoraty z języków obcych.

Nowym rozwiązaniem jest możliwość zamieszkania na preferencyjnych warunkach w należących do miasta lokalach w centrum Łodzi.

Częstochowa przygotowała zwolnienia z podatku od nieruchomości dla tych, którzy budują lub rozbudowują zakłady, tworzą nowe miejsca pracy lub wprowadzają nowe technologie.

Specjalną kampanię reklamową przygotował Kraków. Skoczek narciarski Maciej Kot i Miss Polski 2012 Katarzyna Krzeszowska zachęcają z billboardów do studiowania w Krakowie w ramach kampanii ”Kraków to stan umysłu”. Obcokrajowcy, którzy przyjadą tam na studia dostaną kartę rabatową ze zniżkami do kin, restauracji, klubów, czy teatrów. Jest to część realizowanego od 2008 r. programu Study in Krakow.

Władze Lublina inwestują w poprawę jakości życia w mieście i zwiększenie liczby miejsc pracy. W latach 2011-2014 przeznaczą na to aż 2 mld zł. Pieniądze w dużej mierze będą pochodziły ze środków europejskich. Zdaniem prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka, miasto ma potencjał do rozwijania centrów księgowo-rozliczeniowych, IT oraz call center. Wiąże się to z niższymi niż np. w Warszawie, kosztami wynajmu przestrzeni biurowych.

Inną inicjatywą jest ”Start-up Lublin”, który ma zachęcić absolwentów do zakładania własnych firm. 10 najlepszych biznesplanów zostanie dofinansowanych. W ich pisaniu pomoże bezpłatny punkt konsultacyjny dla początkujących przedsiębiorców uruchomiony w urzędzie miasta.

Rzeszów poszedł za przykładem Bydgoszczy i zadbał o młodych rodziców, zabezpieczając w przedszkolach 6 godzin bezpłatnej opieki dla maluchów. Lokalne uczelnie i szkoły średnie tworzą nietypowe kierunki, których absolwenci są poszukiwani w tutejszych zakładach pracy.

Inną drogą poszedł Wrocław, który stawia na dostosowanie absolwentów do wymogów rynku pracy. Chętni mogą skorzystać z kursów twórczego rozwiązywania problemów, czy praktycznej znajomości języka obcego. Na wsparcie ze strony miasta mogą również liczyć wrocławscy studenci uczący się za granicą.

PAP, kw