Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.05.2013

Roczny urlop dla rodziców: posłowie zagłosują "ekspresem"

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosować nad projektami wprowadzającymi roczne urlopy rodzicielskie.
Roczny urlop dla rodziców: posłowie zagłosują ekspresemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR): w Sejmie nie ma przeciwników wydłużonego urlopu
  • Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR): eksperci o rocznych urlopach: to dobra inwestycja
Czytaj także

Prawo do rocznego urlopu będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku. Początkowo miał on dotyczyć urodzonych po 17 marca, a co wywoływało liczne protesty.

Po wejściu w życie ustawy, roczne urlopy obejmą nie tylko zatrudnionych na etatach, ale i tych, którzy sami opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. To samozatrudnieni oraz osoby pracujące na umowy zlecenie.

Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, stąd tak ekspresowe tempo prac nad nią. Rozpatrywane będą wspólnie propozycje zgłoszone przez rząd, a także kluby PiS, SLD i SP.

Zmiany w urlopach
Obecnie płatny urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Po wejściu w życie rządowej propozycji byłyby to w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu, na które składałoby się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie zasiłek macierzyński wynosi 100 procent wynagrodzenia. Po nowelizacji będzie to 100 procent przez pierwsze 26 tygodni i 60 procent przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma 80 procent wynagrodzenia. Gdy w trakcie zdecyduje o powrocie do pracy otrzyma wyrównanie dotychczas pobieranego 80 procent zasiłku do wysokości 100 procent.

Projekty innych klubów
PiS w swoim projekcie proponuje sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku jego życia, poprzez umożliwienie matce i ojcu korzystania, tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów miałby wynieść 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodów mnogich - od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby urodzonych dzieci.
Podobny projekt wydłużający urlop macierzyński do jednego roku złożył klub Solidarnej Polski. Według projektu zmiany miałyby objąć wszystkie kobiety, które urodzą dzieci w 2013 r., a łączny wymiar urlopów miałby wynieść 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodów mnogich - od 63 do 69 tygodni w zależności od liczby urodzonych dzieci.
SLD w swym projekcie również proponuje, by przepisami o wydłużeniu urlopów rodzicielskich objąć wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku. Chce ponadto, by z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego mogli korzystać ojcowie. Sojusz chce też zmiany dotyczącej prawa do opieki nad dzieckiem. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem mającym do 14 lat. SLD proponuje rozszerzyć tę zasadę na kolejne dzieci.

IAR/PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>