Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Beata Krowicka 18.06.2013

Rosja: nie oddamy sierot tam, gdzie akceptuje się homomałżeństwa

W piątek w rosyjskim parlamencie odbędzie się ostatnie czytanie projektu ustawy, zakazującej oddawania dzieci do adopcji w krajach, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne.
Vincent Autin i Bruno Boileau podpisują akt zawarcia małżeństwa w Montpellier we FrancjiVincent Autin i Bruno Boileau podpisują akt zawarcia małżeństwa w Montpellier we Francji PAP/EPA/ARNOLD JEROCKI
Posłuchaj
  • Rosyjskie dzieci nie trafią do adopcji tam, gdzie legalne są małżeństwa homoseksualne (IAR)
Czytaj także

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, we wtorek przyjęła w drugim czytaniu projekt poprawek do Kodeksu rodzinnego Federacji Rosyjskiej, zakazujących adopcji rosyjskich dzieci do krajów, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne.
Ostatnie czytanie projektu odbędzie się w najbliższy piątek. Później ten akt prawny trafi do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, a po zatwierdzeniu przez nią, co jest przesądzone - do prezydenta Rosji. Władimir Putin zapowiedział już, że podpisze ustawę.
Poprawki do Kodeksu rodzinnego zakazują adopcji rosyjskich dzieci zarówno przez małżeństwa homoseksualne, jak i osoby samotne w krajach, w których związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się w kwietniu. Duma przyspieszyła prace nad poprawkami po podpisaniu 18 maja przez prezydenta Francji Francoisa Hollande'a ustawy umożliwiającej gejom i lesbijkom zawarcie małżeństwa, a także adopcję dzieci.
Wkrótce po tym - 30 maja - rosyjski rzecznik praw dziecka Paweł Astachow opowiedział się za wprowadzeniem w Rosji moratorium na adopcje dzieci do Francji do czasu przyjęcia prawa wykluczającego, że trafią one do małżeństw homoseksualnych. W 2012 roku obywatele Francji zaadoptowali 245 dzieci z Rosji.
Inicjatorka zmian, deputowana z ramienia kierowanej przez Putina i Miedwiediewa partii Jedna Rosja Olga Batalina oświadczyła, że wybór między "mamą i mamą", a domem dziecka należy jednoznacznie rozstrzygać na niekorzyść pary tej samej płci. Według Batalinej wychowanie w nietradycyjnej rodzinie negatywnie wpływa na zdrowie i pomyślność dzieci.
Małżeństwa homoseksualne zostały już zalegalizowane w 13 krajach. Oprócz Francji są to Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Szwecja, Dania, Islandia, Kanada, RPA, Argentyna i Brazylia. W Kolumbii, Urugwaju i Nowej Zelandii stosowne prawo uchwalono, jednak nie weszło ono jeszcze w życie. W USA małżeństwa osób tej samej płci są legalne w 13 stanach. W Izraelu i Meksyku nie rejestruje się takich związków, jednak uznaje te zawarte w innych krajach.
W Rosji panują silne nastroje homofobiczne. W ubiegłym tygodniu Duma uchwaliła ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej łamanie izba wprowadziła kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu.
Ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać "propagowania homoseksualizmu", ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji". Zakazuje także "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". Działania" takie ustawa kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".
Akt prawny ustanawia grzywny dla zwykłych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.
Natomiast w stosunku do cudzoziemców wprowadza - poza karą grzywny - deportację z terytorium Rosji, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.

PAP, bk

''