Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 05.07.2013

Prezydent Litwy: Kreml mógł inspirować aferę PRISM

Według prezydent Litwy Dalii Grybauskaite Edward Snowden mógł działać z inspiracji rosyjskich służb. Zwraca uwagę, że afera wybuchła tuż przed negocjacjami umowy handlowej UE-USA.
Demonstranci w BerlinieDemonstranci w BerliniePAP/EPA/OLE SPATA

W najbliższy poniedziałek w Waszyngtonie spotka się wspólna grupa robocza Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem będzie wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad.
Poinformowała o tym w piątek w Wilnie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, której kraj przewodniczy w tym półroczu Radzie UE.

Przedstawiając cele przewodnictwa Litwy w Radzie UE, Grybauskaite podkreśliła, że jej kraj "jest przygotowany także na niespodzianki, jakie mogą się pojawić". Pytana, czy nie obawia się, że skandal wokół PRISM utrudni realizację celów litewskiego przewodnictwa, prezydent zaznaczyła, że "celem jest również obrona praw człowieka i wspólnych wartości". "Im więcej wyzwań, tym lepiej" - powiedziała.
Już w czwartek na spotkaniu z grupą unijnych korespondentów prezydent Litwy przekonywała, że skandal wokół PRISM nie powinien zagrażać negocjacjom o wolnym handlu z USA. Zdaniem Grybauskaite UE nie powinna żądać od Amerykanów przeprosin. "Zamiast przeprosin lepiej żądać wyjaśnienia, współpracy i wymiany informacji" - powiedziała.
Sugerowała też, że nie można wykluczyć, iż Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej, działał z inspiracji rosyjskich służb. "Jesteśmy ostrożni, bo mamy spore doświadczenie z tym sąsiadem (Rosją - PAP)" - mówiła Grybauskaite. Wskazała na moment ujawnienia skandalu - tuż przed planowanym rozpoczęciem negocjacji handlowych z USA.
Snowden przebywa obecnie (prawdopodobnie) w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Wystąpił on - na razie bezskutecznie - o azyl polityczny w wielu państwach

PAP/agkm

PAP
PAP

''