Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.09.2013

ONZ: konwencja zacznie obowiązywać Syrię od 14 października

ONZ otrzymała od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty dotyczące przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej.
Posłuchaj
  • Sekretarz stanu USA John Kerry: Syria powinna natychmiast i bezwarunkowo udostępnić inspektorom Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej wszystkie obiekty z bronią chemiczną (IAR)
Czytaj także

Jak poinformowało biuro prasowe Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Konwencji o zakazie broni chemicznej zacznie obowiązywać Syryjską Republikę Arabską w 30 dni od złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, czyli 14 października 2013 roku.
ONZ otrzymała oficjalną prośbę rządu Syrii dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej w czwartek . Tego samego dnia w wywiadzie dla telewizji Rossija24 prezydent Syrii Baszar el-Assad powiedział, że Damaszek zacznie przekazywać informacje na temat swojej broni chemicznej w miesiąc po przystąpieniu do konwencji.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku. Zakłada to porozumienie zawarte przez Stany Zjednoczone i Rosję w sobotę w Genewie.
W piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal" podał, że syryjscy żołnierze od kilku miesięcy przemieszczają składy broni chemicznej po całym kraju w celu utrudnienia jej wykrycia przez USA.
Zachód jest przekonany, że reżim syryjski ma niezadeklarowane zapasy broni chemicznej, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX. Jak poinformował sekretarz stanu USA John Kerry, 21 sierpnia w ataku na przedmieściach Damaszku został użyty sarin . W ataku zginęło prawie 1,5 tys. osób, w tym ponad 420 dzieci.
Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu w 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.
W Syrii od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Szacuje się, że życie w konflikcie straciło ponad 100 tysięcy osób. Mówi się też o ponad dwóch milionach uchodźców.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''