Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 03.10.2013

Prokurator Generalny rozpatrzy wniosek o ułaskawienie Piotra Ikonowicza

Piotr Ikonowicz nie wykonał zasądzonych mu prac społecznych, bo wyrok uważa za niedopuszczalny. Teraz prosi o ułaskawienie.
Piotr IkonowiczPiotr Ikonowicz Instytut Spraw Obywatelskich

- Prośba Piotra Ikonowicza o ułaskawienie, która wpłynęła w piątek, została niezwłocznie na początku tygodnia skierowana do Prokuratora Generalnego, co owocuje nadaniem sprawie biegu - poinformowała w czwartek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek
Zaznaczyła, że "prezydent przy podejmowaniu decyzji bierze pod uwagę opinie istotnych organów zaangażowanych w proces ułaskawieniowy, a więc sądu i prokuratora".
W 2000 roku Piotr Ikonowicz, działacz lewicowy blokował eksmisję pary starszych ludzi mieszkających w Warszawie. Został wtedy oskarżony przez właściciela lokalu o naruszenie nietykalności cielesnej.
W 2008 roku skazano go na pół roku ograniczenia wolności. W tym czasie miał wykonywać prace społeczne. Ikonowicz odmówił jednak ich wykonania, więc zostały zamienione na 90 dni aresztu. Działacz ma rozpocząć odbywanie kary 14 października.
W piśmie do prezydenta Ikonowicz napisał, że wyroku ograniczenia wolności polegającego na pracach społecznych nie wykonał, "gdyż uważa go za niedopuszczalny". Jak dodał, jego obowiązki związane z niesieniem pomocy prawnej osobom zagrożonym lub dotkniętym wykluczeniem społecznym nie pozwalały mu na to.
Ikonowicz chciał, by sąd zaliczył mu w poczet kary działalność w ramach stowarzyszenia Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej. Sąd jednak nie przystał na to rozwiązanie.
Trafiające do prezydenta prośby o ułaskawienie przekazywane są Prokuratorowi Generalnemu w celu nadania im biegu albo rozpatrywane są w trybie prezydenckim, z urzędu.
Tryb pierwszy, zastosowany w przypadku Ikonowicza, polega na przekazaniu prośby o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego. Ten przesyła ją do sądu, który wydał w danej sprawie wyrok. Jeżeli w danej sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną, to przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnej opinii pozostawia prośbę bez dalszego biegu.
Tzw. tryb drugi polega również na przekazaniu prośby skazanego o ułaskawienie do sądu jak w trybie pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie prośby przez sąd nie powoduje pozostawienia prośby bez biegu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, bk