Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 31.10.2013

Szef Komisji Europejskiej będzie na pogrzebie Tadeusza Mazowieckiego

To jedyny cel wizyty szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso w Polsce - poinformował rzecznik KE Cezary Lewanowicz. Pogrzeb odbędzie się 3 listopada, tego dnia będzie obowiązywać żałoba narodowa.
Jose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji EuropejskiejJose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej(European People's Party/Wikimedia Commons)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przyjedzie w niedzielę do Polski na pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego - poinformował  jeden z rzeczników KE Cezary Lewanowicz.

Wcześniej składając kondolencje z powodu śmierci Mazowieckiego, szef KE nazwał go ojcem założycielem nowej Polski i zjednoczonej Europy.
Tadeusz Mazowiecki. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę. Były premier zostanie pochowany w podwarszawskich Laskach. W dniu pogrzebu będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Tadeusz Mazowiecki w Radiach Wolności. Nagrania archiwalne w serwisie specjalnym portalu PolskieRadio. pl >>>

Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października. Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski; wyłożono też księgi kondolencyjne.
Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.
Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.
W 1997 r. gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.
Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

PAP/agkm