Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 02.03.2011

Gen. Jaruzelski powinien wziąć udział w delegacji do Watykanu

Aleksander Kwaśniewski: Generał Jaruzelski spotykał się z papieżem, miał okazję do rozmów niezwykle ważnych, na przykład po stanie wojennym.
Aleksander KwaśniewskiAleksander KwaśniewskiW. Kusiński PR
Posłuchaj
  • Aleksander Kwaśniewski w Pulsie Trójki
Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, podkreślił, że jeżeli gen. Wojciech Jaruzelski nie otrzymał zaproszenia od Bronisława Komorowskiego na wspólną podróż do Watykanu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, to jest to błąd.

Gość Trójki przypomniał, że gen. Jaruzelski był proszony o świadczenie w procesie beatyfikacyjnym zmarłego papieża. - Jeżeli by mu stan zdrowia pozwolił, to byłbym absolutnie za tym, żeby wziął udział w tych uroczystościach - powiedział Kwaśniewski.

Były prezydent zapowiedział, że sam przyjmie zaproszenie Komorowskiego. - Przez 10 lat prezydentury spotkałem się z papieżem ponad 20 razy, byłem też świadkiem w procesie beatyfikacyjnym - przypomniał.

Lewica i Kościół

Aleksander Kwaśniewski uważa, że Lewica musi się dookreślić programowo i ideowo, jeżeli ma być rozpoznawalna i jeżeli wyborcy mają na nią głosować. Gość "Pulsu Trójki" przestrzegał jednak SLD przed radykalnym stanowiskiem wobec Kościoła. - Wszystkie ekstremizmy, a antyklerykalizm zaliczam do ekstremizmów, są niesłuszne i nie służą partiom - podkreślił.

Jego zdaniem Lewica powinna jednak dbać o to, by w Polsce przestrzegano zasady rozdziału Kościoła od państwa. - W trakcie uroczystości po katastrofie smoleńskiej odbierałem głosy niektórych biskupów, jako ewidentnie polityczne i właśnie występujące przeciwko tej zasadzie przyjaznej autonomii - powiedział były prezydent.

Odpowiadając na zarzuty, że za czasów rządów SLD i jego samego nie wzięto pod lupę działalności Komisji Majątkowej przyznał, że w niektórych kwestiach Lewica szła na rękę Kościołowi. Kwaśniewski podkreślił, że chciano uzyskać przychylność tej "ogromnie ważnej dla Polaków instytucji", na przykład w kwestii integracji europejskiej. Jednocześnie wyraził zadowolenie, że komisja zakończyła swoją działalność.

Dwudniowe wybory nie zmienią frekwencji

Gość Beaty Michniewicz nie chciał spekulować na temat wyników wyborów parlamentarnych. - Najbardziej prawdopodobne jest budowanie koalicji wokół Platformy Obywatelskiej – stwierdził. Opowiedział się zdecydowanie za dwudniowymi wyborami, uznał je za „powiększenie możliwości demokratycznych”.

Jednocześnie podkreślił, że nie wierzy, iż istotnie mogą one zmienić frekwencję. – Niestety w Polsce sytuacja ukształtowała się tak, że mamy mniej więcej połowę wyborców, którzy chodzą głosować i ta połowa wyborców głosuje mniej więcej na te same partie od wielu, wielu już wyborów, trochę tak, jak kibice drużyn piłkarskich – zaznaczył.

Były prezydent mówił także o tym, kto powinien znaleźć się na listach wyborczych SLD oraz o sytuacji w Libii.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.

(pg)