Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 31.01.2012

Nie udało nam się uzyskać wstępu na salony

Dr Michał Maliszewski (dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy): - Malownicze są scenariusze rozpadu Europy, ale Unia Europejska się nie rozpadnie. Jesteśmy już za daleko w procesach integracyjnych. Mamy pewien bilans korzyści, choćby Schengen, byłoby trudno z tego zrezygnować.
Nie udało nam się uzyskać wstępu na salonyPAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL

25 państw podpisze traktat fiskalny, który zwiększa dyscyplinę budżetową w strefie euro. Na przyłączenie się do umowy nie zdecydowały się Wielka Brytania i Czechy. Polska nie będzie uczestniczyć w szczytach dotyczących gospodarki w eurolandzie, będzie za to uczestniczyć w szczytach państw, które przystąpiły do paktu fiskalnego. - Nadal eurogrupa będzie decydowała o sprawach euro. Wywalczyliśmy coś krok dalej od jeszcze niedawnej naszej pozycji, mianowicie będziemy uczestniczyć w tych spotkaniach z głosem doradczym. Liczy się to, że będziemy wiedzieli o tym, o czym się tam dyskutuje – przekonuje dr Michał Maliszewski, politolog, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy. Gość Kuby Strzyczkowskiego zastrzega, że przysłowiowa oszczędność ma swoje granice i dalej się na spinaczach i "wacikach" nie da się zaoszczędzić. Natomiast brakuje w tym jednego - jesteśmy zabiegani, oglądamy się za oszczędnościami, a potrzebna jest wielka wizja, której na horyzoncie brak.

Zdaniem Filipa Kowalika ("Forbes") proces oddłużania państwa, podnoszenie podatków na poziomie poszczególnych krajów jest wpisane w politykę konsolidacji budżetowej. - Stabilne euro jest gwarancją tego, że jest tani pieniądz, a z tanim pieniądzem łatwiej jest robić jakikolwiek biznesplan, bo koszty są niskie i to jest silny plus za tym, żeby wprowadzić euro - argumentuje ekonomista. Euro jest jednym z "pomysłów na życie". - Z Europą wielu prędkości mamy praktycznie cały czas do czynienia. Były różnego rodzaju pomysły, chociażby grupa Schengen, teraz euro. To jest taki pieniężny Schengen, gdzie obracamy się w pewnym jednolitym świecie ekonomicznym, mamy stały punkt odniesienia. Chcielibyśmy być w tym pakiecie – mówi dr Michał Maliszewski.

Czym jest pakt fiskalny i jakie są scenariusze wyjścia z unijnego kryzysu, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw – 1 lutego 2012", w której wypowiadali się również słuchacze i goście: Beata Płomecka z relacją z Brukseli, Maciej Rapkiewicz z Instytutu Sobieskiego; Piotr Maciej Kaczyński, ekspert Centrum Studiów nad Polityką Europejską w Brukseli i Łukasz Dziekoński, ekspert PKO BP.

Audycja powstaje w ramach akcji "Stop kryzysowi!".

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.