Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 02.04.2012

Tradycja świętowania

Dominikanin o. Paweł Gużyński przekonuje, że są ludzie, dla których chociażby spotkanie z bliskimi jest czymś ważnym. - Na drugim biegunie są ci, którzy będą sięgali do samej istoty, z której zrodziły się te święta - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Tradycja świętowaniaFot.: flickr.com, lic. CC, 1banaan
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw" - 2 kwietnia 2012
Czytaj także

Część ludzi związana rodzinnymi tradycjami z Kościołem, się z nim nie utożsamia – nie uczestniczą w liturgii, nie przyjmują sakramentów, a jednak hołdują tradycji wielkanocnej. Nie wierzymy w zmartwychwstanie, ale przygotowujemy śniadanie świąteczne, malujemy jajka, które mają być symbolem nowego życia.

Okazuje się, że te tradycje często respektują także wyznawcy innych religii, agnostycy i ateiści. I nie jest to "zawłaszczaniem tradycji”, a jak przekonuje o. Paweł Gużyński, przeor klasztoru oo. dominikanów w Łodzi, przenikaniem kultur, wierzeń, zwyczajów czy nawyków. - To sprawa zupełnie naturalna i w tym sensie nigdy nie będzie czymś złym. Kiedy będziemy sięgali do istoty pewnych wydarzeń, wtedy mogą pojawić się zróżnicowania i napięcia, ale dopóki nie zaciskami rąk w pięści, to wszystko jest w porządku - mówi gość Trójki. Kluczową sprawą w ocenie postaw powinien być fakt, czy świętujący odnosi się do człowieka. - Jeżeli ze względu na szacunek do drugiego człowieka świętuję jego radość, wszystko jest w porządku. Jeśli miałbym to zrobić przeciw swojemu Bogu, to będzie już zgrzyt – argumentuje o. Paweł Gużyński.

- Święta są przeżywane w stylu rodzinno-świeckim. Sacrum jest na drugim planie, a często go w ogóle nie ma. Święta religijne w sposób szybki, dynamiczny się desakralizuje, są przeżywane po świecku. Duży odsetek ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że stopniowo stawiają się poza ramami znaczeń religijnych. Kościół zbyt mało ludziom tłumaczy. Młodzi nie rozumieją języka, stylu bycia, obrazowania świąt sakralnych. Odchodzą od znaczenia religijnego, bo nie rozumieją ich istoty - podkreśla prof. Józef Baniak, socjolog religii z UAM w Poznaniu.

Ekspert tłumaczy, że na tej zasadzie opłatek jest już tradycją mocno zeświecczoną, a jeśli Kościół nie wejdzie w dialog z młodymi ludźmi, to zatrzyma przy sobie jedynie ludzi starszych, a młodych nie utrzyma. - Chrześcijaństwo jest zbudowane na wierze w zmartwychwstanie Chrystusa. Jesteśmy przegrani z młodzieżą i staram się to nadrobić, tłumaczyć, wtajemniczać w ryty, znaki, symbole, bo to jest kluczowa rzecz - przyznaje o. Paweł Gużyński.

Słuchacze Trójki odpowiadając na pytanie: Czy obchodzę święta poza Kościołem?, podzielili się na dwie, niemal równorzędne liczebnie grupy. - Życzę wiary w nieśmiertelność życia, jakkolwiek ją pojmujemy. Każda intuicja, która nas przekonuje o tym, że życie jest głębsze niż śmierć, niech prowadzili ludzi przez te święta niezależnie od tego jak głęboko czy jak płytko je będą przeżywali - składa życzenia Słuchaczom Trójki dominikanin o. Paweł Gużyński.

Posłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw – 2 kwietnia 2012", w której wypowiadali się słuchacze i goście: Bogumił Łoziński (publicysta "Gościa Niedzielnego"); Marcin Niemojewski (Instytut Kultury Polskiej UW) i Marcin Wieczorek (Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza).

Zachęcamy także do przeczytania artykułu "Pisanka ponad podziałami” Marceliny Szumer i Pawła Wieczorka w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.