Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.07.2014

Podejrzewasz u siebie depresję? "Znajdź kogoś, kto zaciągnie cię do psychiatry"

- Stan depresji jest wyleczalny z pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Mamy więc narzędzia i pomysły, by leczyć depresję, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na środowisko. Pomoc najbliższego otoczenia jest nieoceniona, bo człowiek chory nie ma siły zaplanować, wyczekać w kolejce do lekarza - mówił w Jedynce psychiatra prof. Tadeusz Parnowski.
Dariusz Paczkowski oraz wolontariusze i pracownicy Fundacji Itaka przed muralem Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedoniiDariusz Paczkowski oraz wolontariusze i pracownicy Fundacji Itaka przed muralem "Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii"dzięki uprzejmości Forum Przeciw Depresji

Rolę bliskich podkreśla także słuchaczka radiowej Jedynki, która dodzwoniła się do studia Magazynu Reporterów Jedynki "Bez z nieczulenia". Zdaniem pani Ani, pierwszym krokiem, który musi wykonać osoba chora, jest znalezienie kogoś, kto "za rękę zaprowadzi do psychiatry czy psychologa i poddać się temu, by ktoś nas zaciągnął". - Samemu może być trudno dopilnować terminu, można zacząć wątpić, czy tego naprawdę potrzebuję, a gdy się kogoś poprosi, jest łatwiej - mówiła.

Rozmówczyni Jerzego Zawartki jest przykładem na to, że stan depresji można wyleczyć. Jak jednak dodaje Anna Nita, psycholog i psychoterapeutka z Fundacji Itaka, nie wolno zwlekać z działaniem, gdyż objawy będą się nasilać i coraz bardziej utrudniać nam życie. - Nie ma co czekać, trzeba podnieść słuchawkę i umówić się z psychiatrą, do którego nie trzeba skierowania. Wielu osobom łatwiej jest zadzwonić na telefon zaufania i potwierdzić, że mamy do czynienia z chorobą - mówiła.

Goście Magazynu Reporterów Bez Znieczulenia zdają sobie sprawę z powszechnych w polskim społeczeństwie poczucia wstydu i stygmatyzacji, które związane są ze słowem psychiatra. - Nie wstydzimy się, gdy chcemy iść do kardiologa lub nie wiemy jak poradzić sobie z grypą. Nie wstydźmy się też umówić z psychiatrą - przekonuje Nita.

Anja Orthodox i Tomasz Jastrun o depresji. "Tego bólu nic nie uśmierza" >>>

Mówiąc o objawach choroby, których nie można lekceważyć, prof. Tadeusz Parnowski, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii podkreśla, że depresja to nie tylko smutek czy przygnębienie. - Myślimy o niej jako zjawisku, które dotyczy całego człowieka, to zbiór rożnych objawów, które uniemożliwiają człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie i "zamykają" mu przyszłość, drogę naprzód - wyjaśnia w Jedynce. Objawy fizyczne i psychiczne, negatywnie ze sobą sprzężone, tworzą błędne koło, z którego trudno się choremu wydostać. - Im więcej myślę o sobie źle, że nie potrafię, nie mogę, nic mnie nie czeka, tym bardziej mam potwierdzenie tego w objawach fizycznych: łatwiej się męczę, nic mnie nie interesuje - dodał lekarz.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Fundacja Itaka oraz Forum Przeciw Depresji w swoich kampaniach przekonują, że depresja to nie wyrok. Wspólną inicjatywą organizacji była kampania "Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii" i stworzony w jej ramach mural. Twarzy jego bohaterom udzielili chorzy na depresję, lekarz, psycholog oraz wolontariusze Fundacji ITAKA. - Widoczne jest na nim stwierdzenie: "Dzięki terapii i lekom już wiem, że ta otchłań ma kres". Wydaje mi się, że to najważniejsze, co padło na tym naszym muralu - mówi artysta plastyk Dariusz Paczkowski.

Dlaczego, zdaniem prof. Parnowskiego rosnąć będzie liczba osób leczących się na depresję? Jak działa Antydepresyjny Telefon Zaufania? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Czarna otchłań" oraz dyskusji ekspertów i słuchaczy radiowej Jedynki.

(asz, pg)