Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.08.2014

Huki, krzyki, plotki. Jak sobie poradzić z kłopotliwymi sąsiadami?

Co można zrobić w sytuacji, gdy mamy uciążliwych sąsiadów? Jak można się bronić? Czy rozwiązaniem jest wezwanie policji? O tym rozmawialiśmy w Magazynie Reporterów Jedynki "Bez Znieczulenia".
Huki, krzyki, plotki. Jak sobie poradzić z kłopotliwymi sąsiadami?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż "Uwaga - sąsiad" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Uwaga - sąsiad" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

"Huki i krzyki to pikuś. Najgorsze są plotkarstwo i snobizm tzw. prymitywnych nowobogackich" - pisze w wiadomości do Jedynki słuchacz. Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wszystko zależy od tego, na co jesteśmy wrażliwi i co komu przeszkadza. Mogą to być klocki rozrzucane w mieszkaniu sąsiadów albo sąsiadka, która chodzi po domu w szpilkach. Może nam również przeszkadzać fakt, że sąsiedzi mają większe od nas mieszkanie, bądź to, że ich samochód jest większy i zajmuje dwa miejsca na parkingu - wymienia różne powody niesnasek dr Tomasz Sobierajski.
- Teraz powstają ruchy i inicjatywy sąsiedzkie, które próbują odbudować utraconą więź. Ludzie zrozumieli w pewnym momencie, że kapitał społeczny, który budujemy dzięki relacjom sąsiedzkim, jest ogromny - podkreśla socjolog z UW. Jak dodaje, wpływa na to fakt, że nic nas tak nie uchroni przed włamaniem jak sąsiedzi, z którymi mamy dobre kontakty i którzy są zainteresowani tym, co się z nami dzieje.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

- Bardzo często osiedla, kamienice i domy są pustyniami, gdzie nawet nie wiemy kto obok nas mieszka, a do kontaktu dochodzi wtedy, gdy jest konflikt. A wszelkie spięcia od razu powodują olbrzymie emocje, bo tam na ogół nie ma dyskusji, a są groźby - opowiada inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Stróże prawa, którzy są wzywani w takich sytuacjach, pełnią rolę mediatorów, podczas gdy dałoby się załatwić wiele spraw na drodze uzgodnienia pomiędzy stronami sporu.

Tocząc batalie z sąsiadami, warto zwrócić uwagę na fakt, że są to ludzie, w pobliżu których spędzamy dużą część życia. Dlatego próby załatwienia sprawy na drodze sądowej powinny być ostatecznością.

Jednym z podstawowych sposobów rozwiązania problemu jest mediacja. Może jednak nie dać ona spodziewanych efektów. Wówczas warto skorzystać z możliwości, które daje prawo. Trzeba jednak pamiętać, że policja zareaguje tylko wtedy, gdy sąsiad będzie zakłócał ciszę nocną.

Jak rozwiązywać konflikty sąsiedzkie? Z jakimi problemami w tym temacie najczęściej borykają się Polacy? Posłuchaj reportażu "Uwaga - sąsiad" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i debaty, która odbyła się po nim.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Audycję Magazyn Reporterów Jedynki "Bez Znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

sm, pg