Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 10.09.2014

Freedom Express - inspirująca lekcja dla młodych o roku 1989

- Wolność to dla mnie możliwość wyboru - mówi Martin z Czech, bohater reportażu "Ekspres wolności", który razem z 19 innymi młodymi osobami z 10 krajów Europy bierze udział w podróży śladami przemian ustrojowych 1989 roku.
Uczestnicy projektu Freedom Express w BudapeszcieUczestnicy projektu "Freedom Express" w BudapeszciePAP/EPA/LASZLO BELICZAY HUNGARY OUT

Większość uczestników projektu "Freedom Express" urodziła się, a wszyscy dorastali, już w wolnej Europie. - Zależało nam na tym, żeby dotrzeć do młodych ludzi z przesłaniem dotyczącym tego, jakie znaczenie przemiany roku 1989 mają dla naszej dzisiejszej rzeczywistości. Chcieliśmy odtworzyć proces przemian demokratycznych w trakcie podróży, tak żeby jej uczestnicy mogli na własnej skórze poczuć znaczenie tamtych wydarzeń: porozmawiać z ludźmi, którzy dokonali tych przemian, obejrzeć miejsca, w których one się dokonywały - tłumaczy Małgorzata Feusette-Czyżewska z Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, która jest organizatorem podróży.

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy wyprawy odwiedzają sześć krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które były częścią bloku wschodniego. Pierwszym punktem programu był Gdańsk, skąd 20-osobowa grupa odjechała do Warszawy. W stolicy wybrali się m.in. do aresztu śledczego na ulicy Rakowieckiej, gdzie w czasie stanu wojennego siedziało kilkuset członków "Solidarności". Jednym z nich był Jan Lityński, który spotkał się z młodymi Europejczykami. Podróż "Freedom Express" zakończyła się w czwartek 11 września w Berlinie.

Relacje z wyprawy znaleźć można na blogu: www.1989.enrs.eu/blog.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Ekspres wolności" Katarzyny Błaszczyk.

Audycja powstała w ramach cyklu Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia "Zaczęło się 4 czerwca".

pg,tj