Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Magda Zaliwska 30.05.2011

Syndrom oszusta

- Osoby cierpiące na "syndrom oszusta" nie wierzą, że sukcesy jakie odnoszą, zawdzięczają swoim zdolnościom. Żyją w ciągłym strachu, że ich "oszustwo" odkryją inni - wyjaśnia psycholog Joanna Heidtman.
Syndrom oszustaGlow Images
Posłuchaj
  • Instrukcja obsługi człowieka, 30 maja
Czytaj także

- Bardzo często spotykam się z osobami, które w oczach innych osiągnęły sukces, sami natomiast postrzegają się inaczej – wyjaśnia psycholog Joanna Heidtman. - Jeżeli takie niskie poczucie własnej wartości wynika z tego, co przeżyli w dzieciństwie, nie da się tego pozbyć dzięki osiąganym sukcesom. Bardzo często ratunkiem okazuje się terapia – dodaje gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Zdaniem Joanny Heidtman "syndrom oszusta" wynika m.in. z potrzeby porównywania się z innymi. – Wartość osób, których to zjawisko dotyka wzrasta, kiedy mogą wypaść równie dobrze lub nawet lepiej niż inni dodaje.

Sposób na to, by w każdych warunkach być autentycznym jest prosty. Warto zaakceptować swoje słabości, bo tylko wtedy będziemy mogli poczuć się dobrze z samym sobą.

Aby wysłuchać całej rozmowy z psychologiem wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.