Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 23.12.2013

Tradycja wigilijnego karpia sięga… PRL

- To była jedyna ryba słodkowodna, którą można było wtedy kupić - wyjaśnił w audycji Janusza Weissa "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" podróżnik, dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz.
Polski stół wigilijnyPolski stół wigilijnyWikipedia,Przykuta,lic.CC
Posłuchaj
  • Robert Makłowicz o wigilijnych potrawach (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Makłowicz zwrócił uwagę, że w Polsce pokutuje przekonanie iż karp jest jedynym przedstawicielem ryby słodkowodnej. - Hodowało go się w stawach od średniowiecza, ale były też i inne ryby. Wystarczy przejrzeć stare książki kucharskie by zorientować się, że oprócz karpi na wigilijnych stołach pojawiały się też szczupaki, sandacze i jesiotry - tłumaczył Makłowicz.

Święta z Jedynką - spędźmy ten czas razem >>>

Ten znany kulinarny krytyk zapewnił też, że nie ma nic przeciwko karpiowi. Jest nawet jego wielkim admiratorem. - Natomiast mam wrażenie, że traktujemy go symbolicznie. Jest to potrawa rytualna niemal jak kutia, która też pojawia się tylko na wigilijnym stole - powiedział.

Makłowicz zwrócił uwagę, że poza wigilią karp nie występuje w naszych jadłospisach. - Wystarczy pojechać do innych krajów naszej części Europy, by zauważyć, że jada się go  przez cały rok. Różne dania z karpia są żelaznymi elementami codziennego menu np. w Czechach, Austrii i Chorwacji - przypomniał Makłowicz.

Również na wigilijnym stole Makłowicza pojawi się karp. Będzie też jesiotr, kutia, strudel z jabłkami, barszcz, uszka z nadzieniem prawdziwkowym. Pojawi się też białe wino. - Nie rozumiem koncepcji, która się u nas przebija, że Wigilia ma być momentem powstrzymywania się od trunków. Dla mnie jest to dowodem na neopogaństwo. To jest przecież radosne święto - podsumował Makłowicz.

Wigilijne dania Roberta Makłowicza. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .