Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.01.2014

Nawet po latach warto wyjaśnić losy zaginionych krewnych

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 68 lat to cały czas bliscy poszukują osób zaginionych podczas wojennej zawieruchy. Są to zarówno żołnierze, jak też i cywile. Janusz Weiss sprawdza w PCK, czy jest jeszcze sens szukania swoich krewnych.
Nawet po latach warto wyjaśnić losy zaginionych krewnychGlow Images/East News

Katarzyna Kubicius z Polskiego Czerwonego Krzyża twierdzi, że nadal warto szukać osób zaginionych. - Cały czas napływają nowe informacje - mówiła Januszowi Weissowi. Ostatnie dokumenty, jakie PCK dostał od Rosji, to były listy katyńskie na początku lat 90-tych. Ale nieprzerwanie napływają informacje dotyczące pojedynczych osób. Poza tym, jeżeli już ktoś poszukiwał osoby bliskiej 20 czy 30 lat temu, to od tego czasu mogły pojawić się nowe informacje.

Poszukiwania często są trudne i żmudne. Katarzyna Kubicius poinformowała, że w latach 1939-1945 w Warszawie zostało zniszczone przez Niemców i to prawdopodobnie nieprzypadkowo całe archiwum. Ale PCK współpracuje też ze stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w innych państwach i jest w stanie szukać informacji w ich archiwach.
Na stronie internetowej PCK są dostępne wszelkie informacje dotyczące druków i procedur. A nadal wiele osób poszukuje bliskich. Wiele rodzin z Rosji i Niemiec stara się wyjaśnić losy ich bliskich. - Chcą wiedzieć np., gdzie dokładnie zostało pochowane ciało ich krewnego, który służył w armii radzieckiej czy niemieckiej - mówiła w radiowej Jedynce.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .