Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 20.02.2014

20.02.2014 ”Rozejm” na płonącym Majdanie. Obama proponuje rząd jedności, Gauck okrągły stół [relacja]

Według opozycji, na tę noc planowano szturm. Mimo zawieszenia broni, władze nie rezygnują z pewnych wrogich gestów: blokują m.in. dojazd do Majdanu, ograniczono ruch pociągów z zachodu. W czwartek do Kijowa przyjadą szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego, po czym Unia Europejska ma podjąć decyzję o sankcjach. Wiele wskazuje na to, że pójdzie śladem USA, które nałożyły ograniczenia wizowe i zamroziły konta 20 osobom odpowiedzialnym za użycie siły na Ukrainie.
Galeria Posłuchaj
  • Ludzie nie opuszczają Majdanu. Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
  • Relacja Pawła Buszki (IAR): władza i opozycja porozumiały się w sprawie rozejmu
Czytaj także

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Napięta sytuacja w Kijowie - zobacz galerię zdjęć >>>

Zobacz, co się dzieje na Majdanie w Kijowie >>>

05:30

Ukraińskie władze ogłosiły czwartek dniem żałoby narodowej po ofiarach zamieszek w Kijowie.

Od wtorku na Ukrainie zginęło co najmniej 26 osób, a rannych zostało według różnych szacunków od kilkuset do tysiąca. TymczasemSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła, że rozpoczyna w kraju "operację antyterrorystyczną". Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej, w operacji tej mogą zostać użyte ukraińskie siły zbrojne.

05:00

Premier Donald Tusk ocenia jednak, że decyzja o sankcjach de facto zapadła. Szef rządu podkreślił, że UE w Kijowie mówi jednym głosem: "Nie ma akceptacji dla takich zachowań władzy". Równocześnie, zaznaczył, w swoich rozmowach z politykami unijnymi słyszy głos, by ciągle jeszcze szukać jakiegoś sposobu wpływania na zachowanie Janukowycza. - Już teraz właściwie nie po to, by z Janukowycza uczynić polityka odpowiedzialnego za pozytywny proces, tylko żeby jak najmniej krwi się polało - dodał premier.

Na pytanie, czy polskie wojsko jest przygotowane na to, że na Ukrainie może dojść do wojny domowej, odparł: "Słowo ”wojna” brzmi bardzo ostro, ale gdy starałem się zorganizować bezpośrednią współpracę państw europejskich, które graniczą z Ukrainą, prezentowałem także przygotowany przez nasze służby i naszych dyplomatów czarne scenariusze, w tym scenariusz wojny domowej".
Zaznaczył, że "to, co dzisiaj się dzieje na Ukrainie, to nie jest jeszcze wojna domowa, ale w każdej chwili te zamieszki, to napięcie i na zachodniej Ukrainie, ale też na wschodniej Ukrainie, może zamienić się w starcia, nad którymi już nikt nie będzie miał kontroli".

Więcej >>>

(Wideo: TVN24/x-news)


04:40

Zakaz wjazdu do Unii dla osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, oraz zamrożenie ich aktywów finansowych w Europie - tego typu sankcje są obecnie rozważane jako odpowiedź na próby pacyfikacji Euromajdanu i ofiary śmiertelne w Kijowie. Unijni dyplomaci mówią, że możliwe jest także embargo na dostawy broni i sprzętu wykorzystywanego do represji.

Na razie, jak wynika z nieoficjalnych informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli, ambasadorowie unijnych krajów, którzy przez kilka godzin rozmawiali na ten temat w Brukseli, nie uzgodnili wspólnego stanowiska. Panowało przekonanie, że sankcje są niezbędne, zdecydowana większość państw je poparła, choć ostrożnie co do skuteczności wypowiadały się kraje południa. Ambasadorowie pozostawili unijnym ministrom spraw zagranicznych decyzję w tej sprawie.  Po południu spotkają się oni w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu.

04:26

- Mam nadzieję, że tym momencie rozejm da się utrzymać, ale (...) ostatecznie to władza jest odpowiedzialna za pewność, że dążymy do pewnego rodzaju rządu jedności, nawet tymczasowego, który pozwoli nam przejść do sprawiedliwych i wolnych wyborów, w których wola obywateli Ukrainy będzie mogła być właściwie wyrażona bez tego rodzaju chaosu, jaki widzieliśmy na ulicach - powiedział również Barack Obama.

Więcej >>>

04:10

Barack Obama zapewnia, że jego kraj nie dąży do nowej "zimnej wojny" z Moskwą. Amerykański prezydent zapewnił, że jego poparcie dla opozycji w Syrii i na Ukrainie nie ma na celu godzenia w politykę Rosji.
Obama powiedział, że z dużą ostrożnością podchodzi do ogłoszonego w Kijowie rozejmu. Dodał, że jedynie uspokojenie nastrojów, powołanie rządu jedności narodowej oraz wolne i uczciwe wybory mogą wyprowadzić Ukrainę z chaosu.

Więcej >>>

03:50

Blokady dróg dojazdowych do granicy Polski z Ukrainą.  W środę wieczorem zablokowane zostało przejście graniczne z Ukrainą w Hrebennem (Lubelskie). Podobnie jest na trzech przejściach granicznych w woj. podkarpackim.

Więcej >>>

(Wideo: TVN24/x-news)

03:20

Jak raportują działacze Euromajdanu, ze sceny na placu Niepodległości ogłoszono, iż przyjechało kilka autokarów z Iwano-Frankowska, z osobami, które wesprą protestujących.

Jednocześnie zaapelowano o przynoszenie na Majdan drewna, opon, "wszystkiego co się dobrze pali" oraz wody.

02:55

Na trasie Odessa-Kijów działacze nie dopuścili do przejazdu autobusu z chuliganami działającymi na zlecenie władz, tzw. ”tituszkami” – piszą opozycyjne media. Pasażerów wyprosili, a autobus spalili.

Punkt kontrolny ustanowiono po to, żeby nie przepuszczać autokarów i z tituszkami, i z funkcjonariuszami sił bezpieczeństwa, jadących do stolicy na rozprawę z Euromajdanem. Na Ukrainie jest więcej takich „”posterunków” społecznych, jak ten we wsi Podobnaja założony przez mieszkańców miast Humań i Mańkowka.

Ta inicjatywa zapewne się komuś nie spodobała – jakiś czas temu nieznani sprawcy zabili przy tym posterunku jednego z pilnujących go, 40-letniego mężczyznę. Jak piszą niezależne media, zapewne w akcie zemsty spalono autokar "tituszków". Wcześniej na tej samej trasie zatrzymano transport funkcjonariuszy na Majdan.

02:12

Opozycyjna partia Batkiwszczyna ustaliła, że wobec dziewiętnastu działaczy, zatrzymanych podczas starć w środę, zasądzono dwa miesiące aresztu, jako środek zapobiegawczy. Na decyzję w tej sprawie czeka kolejna grupa aktywistów.

02:00

Jeśli to rozejm, to podszyty bardzo dużą dozą nieufności ze strony obu stron. Protestujący nadal palą opony, odgradzając się w ten sposób od Berkutu, który nadal otacza protestujących.  Mimo zawieszenia broni słychać strzały, huk granatów.  Jeden z działaczy twierdzi, że cały czas działa armatka wodna polewająca barykady.

- Słyszę ”rozejm”, z drugiej strony słyszę huk granatów hukowych. Nasza walka trwa – tak komentował tę sytuację jeden z liderów opozycji, szef partii Swoboda Ołeh Tiahnybok.

01:40

Działacz Majdanu powiadamiają, że milicja drogowa blokuje dojazd do Majdanu, sprawdzane są wszystkie samochody. – Żadnych innych podstaw, oprócz rozkazu szefa MSW Zacharczenki, nie ma – komentują służby prasowe Euromajdanu. Według jednego z działaczy, drogówce towarzyszyli funkcjonariusze uzbrojeni w automaty.

01:24

- Do śmierci demonstrantów na Ukrainie doprowadziły m.in. rozmowy z dyktaturą, które są pozbawione perspektyw, bo prezydent Wiktor Janukowycz nigdy nie zmieni się w demokratę - oznajmiła więziona była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.
Tymoszenko oznajmiła, że wobec ofiar śmiertelnych kryzysu Ukraińcy mają obowiązek "zlikwidować dyktaturę właśnie teraz". Jeśli zrezygnują teraz, "wojna odnowi się w 2015 roku w czasie fałszowania wyborów prezydenckich" - oświadczyła była premier.
Zwróciła się także do liderów opozycji i do autorytetów wśród inteligencji, by powołali "delegację wysokiej rangi", która wzięłaby udział w spotkaniach, które szefowie państw unijnych przeprowadzą w Kijowie w czwartek. Jej zdaniem należy poszukiwać drogi prawnej do wszczęcia wobec Janukowycza sprawy w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.

Więcej >>>

01:20

W Charkowie Euromajdan blokował budynek akademii wojsk wewnętrznych. Były informacje, że kursantów tej szkoły zamierzano zawieźć do Kijowa. Doszło do dwóch poważniejszych starć, nie wiadomo, czy ostatecznie uczniów szkoły odprawiono do walki z Euromajdanem.


01:12

Z niewiadomych przyczyn znów zaczął płonąć dom Związków Zawodowych w Kijowie, dawna kwatera protestujących. Wieczorem wyniesiono z tego budynku ciała trzech osób, które zginęły tam podczas wcześniejszego pożaru.

01:10

Do Krakowa przyjadą ukraińscy opozycjoniści. Będą gośćmi spotkania największej frakcji w Parlamencie Europejskim - Europejskiej Partii Ludowej. Pierwotnie głównym tematem dwudniowych obrad miała być sprawa dobrego wykorzystania unijnych funduszy oraz kwestie energetyczne. Agendę spotkania zmieniły wydarzenia na kijowskim Majdanie.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, nadszedł już czas żeby wreszcie podjąć jakieś decyzje dotyczące chociażby sankcji.

00:40

Również na stronie administracji prezydenta potwierdzono informację o rozejmie i początku rozmów, które mają na celu położenie kres rozlewowi krwi. Według komunikatu,  w posiedzeniu grupy roboczej oprócz opozycji i Janukowycza wzięli udział: szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew, jego zastępca Andrij Portnow i p.o,. ministra sprawiedliwości Ołena Łukasz.

00:25

Według agencji Reutera, sankcje Białego Domu mają objąć około 20 osób, w tym członków rządu i wyższych urzędników.

Czytaj więcej >>>

00:12
NATO wzywa ukraińskie władze do zaprzestania stosowania przemocy. Nasze relacje poważnie się załamią, jeśli wojsko zainterweniuje przeciwko opozycji - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.
Choć Ukraina nie jest nawet państwem kandydującym do NATO, to jednak współpracuje z Sojuszem Północnoatlantyckim na wielu płaszczyznach. 28 ukraińskich żołnierzy bierze udział w misji NATO w Afganistanie.

23:40

Ruch pociągów na trasie Lwów-Kijów został wstrzymany na czas nieokreślony w związku z podmyciem szyn na odcinku Teteriw-Korosteń - powiadomiła w środę w radiu Lwiwska Chwylia rzeczniczka kolei lwowskich Lilija Krynicka.
Od północy z wtorku na środę obowiązują już ograniczenia w ruchu samochodów zmierzających w stronę Kijowa. W obawie przed napływem do stolicy wsparcia dla protestujących pod pozorem alarmów bombowych zatrzymywano jadące do Kijowa pociągi.

23:27

Zwolnienie szefa sztabu generalnego przez Janukowycza, zdaniem ekspertów decyzja szefa państwa spowodowane było chęcią wymiany Wołodymyra Zamany na bardziej lojalną wobec Janukowycza osobę. To niedobry prognostyk.

Były ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko, który jest dziś politykiem opozycji, napisał na Facebooku, że Zamana, którego - jak podkreślił - zna osobiście, jest oficerem, który "nigdy nie zgodziłby się na to, by zamiast bronić swój naród przed wrogiem zewnętrznym, chroniłby władze przed własnym narodem".
Zdaniem Hrycenki mianowany na szefa sztabu generalnego admirał Iljin jest z kolei człowiekiem, który "wykona rozkaz" obrony władz przed ludźmi, tym bardziej że "admirała łączą ciepłe stosunki ze zbliżonym do Janukowycza miliarderem Wadymem Nowinskim".

23:12

USA nałożyły sankcje wizowe na kolejnych "około 20" osób odpowiedzialnych za użycie siły na Ukrainie - poinformowały w środę dziennikarzy wysokie rangą źródła w administracji USA. Według nich wśród tych osób są wyżsi urzędnicy państwowi.

22:40

Z budynku Związków Zawodowych w Kijowie wynoszone są ofiary pożaru. Służby Majdanu do tej pory wyniosły trzy ciała. Według niektórych relacji, w pogorzelisku może znajdować się jeszcze wiele ofiar.

Więcej >>>

22:34

Jeden z aktywistów obecnych na Majdanie Niepodległości zauważa jednak na Twitterze, że póki co atmosfera nie przypomina rozejmu. Stale słychać wystrzały i wybuchy, choć mniej głośnie niż poprzedniego dnia.

22:30

Lider opozycyjnjej Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk stwierdził, że na ten wieczór planowano rozpędzenie protestu, a potem miał być wprowadzony stan wyjątkowy. Jednak zamiast tego jest rozejm i wznowiono rozmowy o pokojowym rozwiązaniu sytuacji.

Czytaj więcej >>>

(Wideo: Arsenij Jaceniuk i Ołeh Tiahnybok o rozejmie)


22:10

Majdan wieczorem:

(wideo: TVN24/x-news)

22.00

Ogłoszono zawieszenie broni! Szturmu na Majdan nie będzie - poinformował Arsenij Jaceniuk po spotkaniu opozycji z prezydentem.

21.24

- Wiktor Janukowycz pójdzie na całość. Spodziewam się, że wprowadzi do miasta wojska desantowe. One nie są przygotowane do rozganiania demonstracji. One są przygotowane do zabijania. Krwawe wydarzenia na wielką, masową skalę, mogą dopiero nastąpić. Krew może się lać z jednej i z drugiej strony, i trudno przypuszczać, że ktokolwiek będzie w stanie to kontrolować - mówi w Tygodniku Powszechnym Miron Sycz, przewodniczący sejmowej komisji mniejszości narodowych.

czytaj więcej>>>

21.10

Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymuje działalność na Ukrainie. Jak wyjaśnił prezes EBI Werner Hoyer sytuacja jest tak trudna, że byłoby politycznie złym sygnałem, ale także wyrazem nieodpowiedzialności, gdyby bank kontynuował działalność na Ukrainie "jakby nigdy nic" w sytuacji, gdy "ludzie na ulicach Kijowa są mordowani".

21.08

- Nie wolno używać armii przeciwko narodowi! - przestrzega ukraińskie władze NATO i Pentagon. - Wzywam nowe dowództwo wojskowe na Ukrainie, by rozpoczęło z nami dialog w celu doprowadzenia sytuacji do pokojowego rozwiązania - apeluje naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove. Z kolei rzecznik Pentagonu płk Steve Warren oznajmił, że każde zaangażowanie wojska do stłumienia demonstracji pociągnie za sobą konsekwencje.
- Nalegamy, by pozostały z boku. Ich udział będzie miał konsekwencje dla naszych relacji obronnych - ostrzegł rzecznik Pentagonu.

21.02

- Tu już nie ma czasu na zastanawianie się, bo jeśli rozlewu krwi będzie więcej. To odwrotu naprawdę już nie ma - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, być może trzeba będzie wymyślić takie rozwiązanie, które pomoże Janukowyczowi wyjść "z twarzą" z konfliktu.

Kaczyński mówił w Polsat News, że oczekuje zastosowania przez Unię Europejską możliwie jak najszybszych i najostrzejszych sankcji wobec ukraińskich władz. - Sam szczyt ukraińskich elit żyje w dużej mierze na zachodzie, ma tam domy, interesy i konta. Gdyby to zablokować, jak to się mówi "położyć na tym rękę", zagrozić konfiskatą w granicach, które dopuszcza prawo, można by coś uzyskać - zauważył Kaczyński.

20.50

Około 500 osób zebrało się przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Protestujący trzymali flagi Ukrainy i transparent w kolorze niebiesko-żółtym z napisem: "Wsparcie polskich serc owocuje wdzięcznością Ukrainy". Pod ambasadą Ukrainy ułożono wielkie serce z płonących zniczy.

Serce
Serce ze zniczy. FOT.: PAP/Radek Pietruszka

20.41

- Na granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z sytuacją, która może przerodzić się w konflikt podobny do tego, jaki na początku lat 90. wybuchł na Bałkanach - uważa Katarzyna Pisarska, ekspert do spraw Partnerstwa Wschodniego. Według niej, Bruksela musi podjąć zdecydowane działania. - Koniec rozmów z Janukowyczem - mówiła w radiowej Trójce.

czytaj więcej>>>

20.38

Prezydent USA Barack Obama ostrzega przed konsekwencjami, jakie może mieć dalsza eskalacja przemocy na Ukrainie. Według niego, ukraińskie wojsko nie powinno interweniować, gdyż to do cywilów należy rozwiązanie konfliktu. Obama dodał, że w najostrzejszych słowach potępia przemoc na Ukrainie. Jego zdaniem pokojowe rozwiązanie kryzysu w tym kraju wciąż jest możliwe.

20.25

- Problemem Putina jest to, że ludzie na Ukrainie widzą, że jego oferta nie jest dobra dla nich, tylko dla Janukowycza - ocenił w TVN 24 premier Donald Tusk.

20.20

Znicze przed konsulatem Ukrainy w Krakowie.

(źródło: TVN24/x-news)

20.18

- Przemoc po obu stronach jest nie do przyjęcia, ale to na prezydencie Janukowyczu spoczywa szczególna odpowiedzialność za to, by wycofać siły rządowe i rozładować napięcie - głosi oświadczenie brytyjskiego premiera Davida Camerona.

20.15

Pożar w składzie amunicji we Lwowie. Ogień przeniósł się na skład z innych budynków jednostki ukraińskich wojsk wewnętrznych, zajętych w nocy z wtorku na środę przez mieszkańców Lwowa. Na miejscu jest kilka zastępów straży pożarnej, ale strażacy odeszli od składu, gdyż słychać w nim było wybuchy.

20.04

- Nie boimy się, że wybuchnie wojna, bo ona już wybuchła - mówią protestujący na Majdanie w Kijowie. Ludzie nie opuszczają głównego placu i szykują się na odparcie kolejnych ataków Berkutu. W poprzek placu szybko powstają nowe barykady.

W
W miejsce zniszczonych barykad - powstają nowe. Majdan szykuje się na kolejny atak Berkutu FOT.: EPA/IGOR KOVALENKO

20.01

Opozycja rozmawia z szefem administracji prezydenta. Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny spotyka się z Andrijem Klujewym. Doradca prezydenta Anna Herman nie wykluczyła, że spotkanie Wiktora Janukowycza z liderami opozycji może odbyć się jeszcze w środę.

19.52

Kanada zamyka ambasadę w Kijowie. Placówka będzie zamknięta do odwołania. Ambasadę zamknięto we wtorek, gdy "protestujący wdarli się do hallu" - wyjaśnił rzecznik ministra spraw zagranicznych Adam Hodge. Według agencji AP na teren placówki podczas wtorkowych protestów weszło kilkanaście osób.

19.50

Zachodnia Ukraina wrze. We Lwowie protestujący opanowali siedzibę Służb Bezpieczeństwa, prokuratury oraz skład broni w koszarach wojskowych sił MSW. Wcześniej we Lwowie demonstranci zajęli siedzibę władz obwodowych. Mieszkańcy apelują do zachodnich polityków o interwencję i twierdzą: najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do kolejnych zamieszek.

(źródło: TVN24/x-news)

19.41

- Ustaliliśmy, że będziemy nadal robić wszystko, aby nie było eskalacji przemocy - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel po telefonicznej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Merkel poinformowała Putina, że do Kijowa udają się w czwartek ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius.

czytaj więcej>>>

19.35

Wiktor Janukowycz polecił szefowi swojej administracji zorganizowanie rozmów z opozycją. Andrij Klujew ma kierować roboczą grupą. Celem grupy, jak napisano na oficjalnej stronie prezydenta, ma być "przyspieszenie organizacji pokojowego procesu rozmów dla rozwiązania kryzysu na Ukrainie". W skład grupy roboczej wchodzi też minister sprawiedliwości Ołena Łukasz oraz zastępca Klujewa Andrij Portnow.
Zdaniem opozycji to Klujew jest jednym z odpowiedzialnych za krwawą pacyfikację protestów zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską w listopadzie zeszłego roku.

19.23

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin w drodze do Kijowa. Rogozin, w przeszłości ambasador Rosji przy NATO, w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy i kosmiczny. Znany jest z nacjonalistycznych poglądów.

19.15

Przekazanie Ukrainie 2 miliardów dolarów z rosyjskiego kredytu zostało odroczone do piątku z powodów technicznych - poinformowało źródło rządowe w Kijowie. To druga transza z 15-miliardowego kredytu przyznanego w grudniu zeszłego roku.

18.55

Dymisja szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Prezydent powołał na jego następcę oraz na stanowisko naczelnego dowódcy sił zbrojnych admirała Jurija Iljina, dotychczasowego dowódcę marynarki wojennej.

czytaj więcej>>>

18.48

"Kwestia sankcji w sytuacji ostrej konfrontacji - w istocie, próby przewrotu państwowego i zmiany władzy siłą - jest co najmniej nie na miejscu, a w każdym razie - nie w porę" -  oświadczył ambasador Federacji Rosyjskiej przy UE Władimir Czyżow.
Oznajmił też, że przyjęcie sankcji przez Unię "będzie oznaczać, że stoi ona jednoznacznie po stronie tych sił, które próbują bezprawnie obalić demokratycznie wybrany rząd i prezydenta" Ukrainy.

18.40

Premier Donald Tusk spotka się w czwartek z liderami partii politycznych. Głównym tematem ma być sytuacja na Ukrainie. W spotkaniu wezmą też udział politycy, którzy w przeszłości zajmowali się sprawami ukraińskimi.

18.37

- To był horror, kładliśmy się na ziemię żeby uniknąć kul - mówi Irena Saszko, mieszkanka Chmielnickiego na zachodniej Ukrainie. Podczas manifestacji milicja strzelała do protestujących. Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne.

18.31

Światło dla uczczenia ofiar Majdanu.  "Światło rozprasza mroki zła i nienawiści. Ukraina, Kijów, Majdan jest faktycznie na granicy światła. Dlatego chciejmy symbolicznie zapalić to światło dla nich w naszych domach. Zapalmy je dla tych, którzy do tej pory ponieśli śmierć, rany i dla tych, którzy stracili swoich bliskich" - napisał ksiądz Łukasz Kachnowicz z Lublina. Świeczki trzeba zapalić o godz. 21 i wystawić je w oknie.

Zdewastowana
Zdewastowana przez protestujących komenda milicji we Lwowie. FOT: PAP/Darek Delmanowicz

18.15

- Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do Wiktora Janukowycza z przesłaniem, by przerwać użycie przemocy i powrócić do rokowań z opozycją - mówił Stanisław Koziej w radiowej Trójce. - Prezydent Janukowycz powiedział, że będzie szukał porozumienia z opozycją i że ma pewne plany i scenariusze politycznego wyjścia z tego kryzysu - dodał.

18.10

- Sankcje to ostateczność. Gdy dojdzie do ich wprowadzenia, Wiktor Janukowycz nie będzie miał już nic do stracenia. Sprzątnie Majdan, który mu przeszkadza. Przecież większej kary nie będzie - uważa Piotr Pogorzelski, korespondent Polskiego Radia w Kijowie.

czytaj więcej>>>

Majdan
Majdan w Kijowie. Fot.: EPA/IGOR KOVALENKO

17.36

Wiktor Janukowycz zaczął odbierać telefony od zachodnich przywódców. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso zaapelował do ukraińskiego prezydenta o natychmiastowe zakończenie przemocy i potępił użycie siły. Barroso powtórzył, że Unia Europejska jest gotowa pomóc Ukrainie w próbach rozwiązania kryzysu, ale zareaguje stanowczo na eskalację konfliktu.

We wtorek Janukowycz nie chciał rozmawiać ani z Barroso ani z Angelą Merkel, którzy dzwonili do Kijowa.

17.32

W ciągu ostatniej doby zatrzymano 77 uczestników protestów ulicznych. Według danych MSW, milicja wszczęła 40 spraw kryminalnych, z czego 24 w Kijowie. Dotyczą one zajmowania budynków administracji państwowej, organizacji masowych zamieszek i podpaleń budynków użyteczności publicznej. Oprócz Kijowa, sprawy te są prowadzone w obwodzie lwowskim, iwano-frankowskim, wołyńskim i rówieńskim. Podejrzanym grozi więzienie.

17.15

Wojsko może być użyte w antyterrorystycznej operacji - ogłosiło na swojej stronie Ministerstwo Obrony Ukrainy. Wcześniej resort obrony zapewniał, że wojsko nie będzie użyte do tłumienia antyrządowych protestów. Rano pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy Pawło Lebiediew poinformował jednak, że do Kijowa z Dniepropietrowska jadą oddziały wojska.

16.55

W Kijowie manifestanci zajęli gmachy Poczty Głównej i Państwowego Komitetu Radia i Telewizji. W tym ostatnim gmachu, przy ulicy Chreszczatyk, znajdzie się teraz sztab protestów.
Jego poprzednia siedziba, Dom Związków Zawodowych, został spalony w czasie starć minionej nocy. Manifestanci zajęli też kilka kawiarni na Chreszczatyku, najbardziej reprezentacyjnej ulicy Kijowa. Jak twierdzą, budynki zajęto bez oporu i nie wybito nawet jednej szyby.

16.32

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Kijowie litewski rząd rząd ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej na Litwie. Wieczorem przed gmachem Sejmu odbędzie się wiec poparcia dla demonstrującej opozycji na Ukrainie. Odbędzie się ona pod hasłem "Ogniska solidarności z Ukrainą".

16.29

Stany Zjednoczone wzywają ukraiński rząd do wycofania oddziałów specjalnych milicji z Majdanu w Kijowie. - USA apelują o ogłoszenie rozejmu i przeprowadzenie rozmów z opozycją! - oświadczył zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes.
Biały Dom rozważy nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za przemoc na Ukrainie. Dodał, że trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską.

16.27

W kilku miastach zachodniej Ukrainy opozycja szturmuje budynki władz. W Łucku zajęto siedzibę obwodowej administracji, lokalną prokuraturę oraz główną komendę milicji. Nie doszło do starć. Obie strony doszły do porozumienia - dowódca milicji podpisał swoją dymisję. Gubernator obwodu został zaprowadzony na główny plac Łucka, gdzie publicznie podpisał dokument o wystąpieniu z Partii Regionów. Teraz grupa opozycjonistów zamierza zająć siedzibę służb bezpieczeństwa.
Do podobnych zdarzeń dochodzi od wczoraj również we Lwowie, Chmielnickim, Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Winnicy i Użgorodzie.

16.18

Jest zgoda europejskich przywódców w sprawie sankcji na Ukrainę. Konkrety mają być ustalone  podczas czwartkowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

16.04

- To już nie są przejawy terroryzmu. To są konkretne akty terrorystyczne - powiedział szef SBU Ołeksandr Jakymenko, który poinformował o wprowadzeniu ogólnokrajowej operacji antyterrorystycznej. O akcji prowadzonej przez jego resort we współpracy z ukraińskim Centrum Antyterrorystycznym został poinformowany prezydent Wiktor Janukowycz.

czytaj więcej>>>

15.58

Niemcy i Francja opowiadają się za nałożeniem sankcji na osoby odpowiedzialne za stosowanie przemocy na Ukrainie - oświadczył prezydent Francji po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Paryżu.

czytaj więcej>>>

Będą
Będą sankcje dla Ukrainy. Za takim rozwiązaniem jest Angela Merkel i Francois Hollande FOT.: EPA/IAN LANGSDON

15.54

- UE powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego - uważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski. - Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa - powiedział polityk PO. Jego zdaniem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz "już od jakiegoś czasu nie jest (dla UE) partnerem do rozmowy, więc trzeba się zwrócić bezpośrednio do Moskwy".

- Jeśli Rosja zablokuje handel z Ukrainą i Mołdawią, UE powinna zrobić to samo wobec Rosji, broniąc swoich partnerów. Jeśli Rosja zablokuje dostawy gazu, UE powinna zrobić to samo w zakresie energetyki. Jeśli Rosja zablokuje przepływ osób z Ukrainą i Mołdawią, Unia powinna zrobić to samo" wobec Rosji - powiedział Saryusz-Wolski.

czytaj więcej>>>

(źródło: TVN24/x-news)

15.50

Caritas Polska organizuje zbiórkę pieniędzy na zakup leków da Ukraińców. Pieniądze można wpłacać na numer: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".

czytaj więcej>>>

15.40

Ukraińska Narodowa Służba Bezpieczeństwa ogłosiła "akcję antyterrorystyczną" w całym kraju. Szef służby, Ołeksandr Jakimienko. twierdzi, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie wskazują na eskalację przemocy i masowe wystąpienia grup o nastawieniu ekstremistycznym.
Według Służby Bezpieczeństwa, grupy te mają około 1500 sztuk broni palnej i sto tysięcy nabojów. Ołeksandr Jakimienko wezwał wszystkich mieszkańców Ukrainy do zachowania spokoju i przestrzegania prawa.

15.15

Rusłana zapowiada głodówkę, jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji po starciach w Kijowie. Popularna ukraińska piosenkarka i jedna z przywódczyń antyrządowych protestów powiedziała w Brukseli, że to Janukowycz rozpoczął wojnę z własnym narodem. Według niej, na Ukrainie wprowadzono de facto stan wyjątkowy, a władza wykorzystuje w walce z opozycją nie tylko siły bezpieczeństwa, ale i kryminalistów. Prowadzi też wojnę informacyjną, zamykając niezależne stacje radiowe i telewizyjne.

Rusłana
Rusłana zapowiada głodówkę, jeśli UE nie nałoży sankcji, FOT: EPA/JULIEN WARNAND

14.56

Nadzwyczajne spotkanie szefów MSZ państw UE poświęcone sytuacji na Ukrainie odbędzie się w czwartek o godz. 14 w Brukseli. Ministrowie mają dyskutować o objęciu winnych przemocy w Kijowie sankcjami, takimi jak zakaz wjazdu do Unii i zamrożenie aktywów.

14.50

Lwowska Rada Narodowa zadeklarowała przejęcie władzy w obwodzie lwowskim. Rada - ciało wykonawcze lwowskiej rady obwodowej - podporządkowała sobie organy władzy wykonawczej w obwodzie.
Uchwała Rady głosi, że w Kijowie reżim rozpoczął działania wojenne przeciwko narodowi. W tej sytuacji Rada, wykonując wolę mieszkańców obwodu, wzięła na siebie pełną odpowiedzialność za los tego terenu i jego mieszkańców. W skład Rady Narodowej, oprócz deputowanych do rady obwodowej, weszli członkowie organizacji opozycyjnych i działacze społeczni, a jej przewodniczącym został szef lwowskiego Sztabu Narodowego Sprzeciwu, Petro Kołodiej. Głównym zadaniem Rady będzie zapewnienie normalnych warunków życia i ochrona porządku w obwodzie lwowskim, a także wsparcie protestujących na Majdanie w Kijowie.

14.45

14.40

Milicja wszczęła 40 spraw przeciwko uczestnikom wtorkowych starć w Kijowie. Ministerstwo spraw wewnętrznych twierdzi, że sprawy mają charakter kryminalny.

14.29

Wszystkie możliwości są brane pod uwagę - tak Komisja Europejska odpowiada na pytania o ewentualne działania, jakie Wspólnota może podjąć w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w Kijowie. O unijnej reakcji na te wydarzenia dziś rozmawiają unijni ambasadorowie.

14.28

Ponad 30 osób zostało rannych podczas nocnych zajść we Lwowie. - Wśród nich są protestujący i milicjanci - poinformował w środę podczas spotkania z dziennikarzami mer miasta Andrij Sadowyj.

14.26

- Ze względu na bezpieczeństwo klientów i pracowników Kredobank (ukraińska spółka w grupie PKO Banku Polskiego) czasowo zamknął dwie ze 130 placówek: jedną w Kijowie (na Majdanie) i jedną we Lwowie (w rejonie pikiet). Klienci kierowani są do najbliższych placówek w bezpiecznych rejonach. Przywrócenie pracy zamkniętych placówek uzależnione jest od rozwoju sytuacji w rejonach konfliktu - wyjaśniło PKO BP.

14.22

Tragiczne wydarzenia w Chmielnickim.

14.17

Autobusy białoruskiego przewoźnika, które jechały z Mińska do Kijowa, nie zostały przepuszczone przez ukraińską granicę - poinformowała agencja Interfax-Zapad.

14.13

Według Jaromira Sokołowskiego z Kancelarii Prezydenta, trzeba bardzo poważnie zastanowić się nad precyzyjnym kształtem sankcji. - Bardzo niedobrze by się stało, gdyby miały dotykać obywateli Ukrainy, którzy z obecnym konfliktem nie mają nic wspólnego. Bardzo niedobrze by się też stało, gdyby miały rzutować na współpracę gospodarczą Ukrainy z UE - powiedział gość radiowej Jedynki . Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby były to sankcje inteligentne, precyzyjnie wycelowane w tych, którzy naprawdę ponoszą odpowiedzialność za przelew krwi na Ukrainie.

14.00

Na wschodzie i południu kraju podpalane są biura partii opozycyjnych. Regiony te są uważane za bastiony poparcia dla prezydenta Wiktora Janukowycza. W Krzywym Rogu doszczętnie spłonęło biuro partii Udar założonej przez Witalija Kliczkę. W Dniepropietrowsku usiłowano podpalić pomieszczenia Udaru i siedzibę nacjonalistycznej partii Swoboda.

13.53

W czasie szturmu siedziby Służby Bezpieczeństwa w Chmielnickim zginęła jedna z demonstrantek. Protestujący domagali się spotkania z szefem SBU, ale funkcjonariusze otworzyli ogień. Trzy osoby zostały ranne. Kobieta została postrzelona w głowę. W ciężkim stanie odwieziono ją do szpitala. Kobieta zmarła w karetce.

13.50

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce dochodzenia w sprawie użycia siły w Kijowie. Do wszczęcia śledztwa wezwała Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, Navi Pillay. Zaapelowała też do wszystkich stron konfliktu o maksymalną powściągliwość.

13.30

Na portalach społecznościowych pojawiają się informacje jakoby milicja wywiozła w nieznanym kierunku z kijowskiego szpitala rannych po nocnych zajściach na Majdanie. Wiadomości te publikuje "Ukrainska Prawda". Milicjanci mieli bez skrupułów odłączać pacjentów od aparatury.

13.00

Ostatniej nocy przez telefon rozmawiali prezydenci Rosji i Ukrainy. Informację tę potwierdził rzecznik prasowy Kremla. Wcześniej Dmitrij Pieskow twierdził, że nic mu na ten temat nie wiadomo. W Moskwie wydarzenia z Kijowa oceniane są jednoznacznie jako próba zamachu stanu. Władze Rosji całą odpowiedzialnością za sytuację powstałą na Ukrainie obarczają ekstremistów. Rzecznik Kremla oznajmił, że - Moskwa stanowczo potępia przemoc ze strony elementów radykalnych, które łamiąc wszelkie uzgodnienia i wykorzystując wypełnienie warunków amnestii dla wcześniej zatrzymanych, natychmiast przystąpiły do działań z użyciem siły. Ich działania należy jednoznacznie oceniać jako próbę zamachu stanu - podkreślił Pieskow.

Wcześniej, w tym samym tonie wypowiadał się prezydent Ukrainy.

12.50

Radosław Sikorski na prośbę Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw Zagranicznych Catherine Ashton poleci z misją do Kijowa. Szef polskiego MSZ poinformował o tym na Twitterze.

Twiteer
Twitter print screen

czytaj więcej>>>

12.45

W Kijowie otwarto kilka punktów, gdzie można oddać krew. Szpitale polowe powstały w ratuszu i w monastyrze świętego Michała. Lekarze proszą o środki odkażające, nici chirurgiczne i pęsety, a także o ciśnieniomierze i jednorazowe prześcieradła i kołdry. Demonstrantom brakuje ciepłych ubrań.

12.35

Olimpijczycy wzywają do pokoju na Ukrainie. Z Soczi popłynął do Kijowa apel o powstrzymanie przemocy. Specjalne oświadczenie w tej sprawie opublikowała ukraińska reprezentacja. Olimpijczycy napisali, że są w szoku dowiadując się o wydarzeniach w ich kraju. Zostawiliśmy w domach nasze rodziny, niepokoi nas ich los i los naszej ojczyzny - można przeczytać w oświadczeniu kadry narodowej Ukrainy.

12.28

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie działań niektórych polityków. Mają one polegać na próbie bezprawnego przejęcia władzy w państwie - podało biuro prasowe urzędu.
Wcześniej prezydent Ukrainy oskarżył przywódców opozycji o próbę zamachu stanu. Choć w komunikacie SBU nie ma żadnych nazwisk, to chodzi zapewne o co najmniej trzech polityków: Arsenija Jaceniuka, Witalija Kliczkę i Ołeha Tiahnyboka.
W grudniu wszczęto przeciwko nim podobne postępowanie, dotyczące tej samej sprawy, które następnie jednak umorzono ze względu na amnestię dla uczestników protestów antyrządowych.

Poranek
Tragiczne wydarzenia w Kijowie FOT: PAP/EPA/Alexey Furman

12.23

Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej w związku z ofiarami śmiertelnymi trwających w Kijowie starć między przeciwnikami władz a siłami MSW. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej. Żałoba będzie obowiązywała na terytorium całego państwa. Janukowycz nakazał opuszczenie flag do połowy masztów, oraz odwołanie imprez rozrywkowych i sportowych.

12.15

Janukowycz chce kolejnych rozmów z opozycją jeszcze w środę - powiedział jeden z przywódców opozycji Witalij Kliczko niemieckiej gazecie "Bild".  Lider UDAR oświadczył, że jest gotów wziąć udział w spotkaniu jeśli milicja powstrzyma działania przeciwko uczestnikom protestów.

12.10

W czwartek o 14:00 w Brukseli mają się spotkać unijni ministrowie spraw zagranicznych. Tak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia. Rozmowy będą poświęcone sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości wprowadzenia sankcji. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że rozważone zostaną wszelkie możliwe opcje.

W środę prezydent Francji zapowiedział, że zgadza się z polskim premierem co do potrzeby pilnych i celowych restrykcji UE wobec Kijowa.  Donald Tusk mówił o sankcjach w czasie sejmowego wystąpienia w sprawie Ukrainy.

TVN24/x-news

12.00

Papież zaapelował do obu stron konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie przemocy. Franciszek wyraził poważne zaniepokojenie rozwojem sytuacji na kijowskich ulicach i rosnącą liczbą ofiar.

11.40

Rosja stawia żądania ukraińskiej opozycji. W specjalnym oświadczeniu rosyjscy dyplomaci wzywają uczestników Majdanu do wznowienia dialogu z legalnymi władzami. Ton dokumentu jest kategoryczny, bo "sytuacja jest niezwykle poważna". Rosyjskie MSZ niepokoją przypadki zajmowania przez radykalne bojówki budynków administracji rządowej, milicji i wojska, do których dochodzi w zachodnich regionach Ukrainy. "Bezkarni młodzieniaszkowie drwią z milicjantów i żołnierzy" - głosi oświadczenie.
W Moskwie wydarzenia na Ukrainie nazwano "brunatną rewolucją", w której zachodni politycy i liderzy opozycji wykorzystują jako zasłonę dla realizacji swoich celów demagogiczne hasło - obrony europejskich wartości.

11.30

Senat upamiętnił minutą ciszy ofiary starć na kijowskim Majdanie.

11.24

Zmarł 10 milicjant, który ucierpiał w czasie strać z opozycją - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Tym, samym, według oficjalnych danych liczba ofiar wczorajszych zamieszek wzrosła do 26. Opozycja twierdzi, że jest ich 30. Jak wynika z oświadczenia MSW, milicjanci mieli zginąć od postrzałów w klatkę piersiową . W sumie, od wczoraj w zamieszkach , rannych ucierpiało 383 funkcjonariuszy milicji i żołnierzy wojsk wewnętrznych . 350 osób hospitalizowano .

Manifestanci
Manifestanci w starciach z milicją na pewno używali broni pneumatycznej / PAP/EPA/Danylo Pryhodko

11.17

Z Dniepropietrowska do Kijowa jadą oddziały wojska. Poinformował o tym pełniący obowiązki ministra obrony Ukrainy Pawło Lebiediew. Szef resortu powiedział, że brygada komandosów ma chronić bazy, gdzie składowana jest broń i amunicja. Lebiediew nie chciał zapewnić, że armia nie będzie angażowała się w konflikt.

Według byłego ministra obrony Anatolija Hrycenki, oprócz oddziału z Dniepropietrowska, do stolicy jadą także wojskowi z Mikołajowa - razem ponad 500 żołnierzy.  Dotąd w starciach z demonstrantami brali udział żołnierze wojsk wewnętrznych, które są podległe MSW, a nie Ministerstwu Obrony.

11.05

W Brukseli trwa spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że dyskusja dotyczy Ukrainy, choć wcześniej nie planowano takiego tematu. W Brukseli trwają też już rozmowy na temat przygotowań do nadzwyczajnej narady unijnych ministrów spraw zagranicznych. Do spotkania dojdzie w czwartek. W związku z wydarzeniami w Kijowie, coraz częściej padają głosy o nałożenie sankcji na przedstawicieli ukraińskich władz. Przeważa opinia, że nie sankcje wizowe, czyli zakaz wjazdu do Unii, byłyby konieczne, ale zamrożenie aktywów finansowych oligarchów w europejskich bankach.

10.54

- Na Majdanie kona demokracja. Czuję się za to współodpowiedzialny. To jest również moja osobista klęska, bo przez wiele lat próbowałem tej demokracji sprzyjać - mówił w radiowej Jedynce eurodeputowany Marek Siwiec. Jego zdaniem odpowiedzialność za wydarzenia w Kijowie spoczywa na obydwu stronach konfliktu. Według polityka, i opozycja i władza były do tego zwarcia przygotowane.

10.51

Szef MSZ Radosław Sikorski "konsultuje się z zagranicznymi partnerami" w związku z sytuacją na Ukrainie - informuje rzecznik resortu Marcin Wojciechowski.

10.50

Powołanie rady kryzysowej ws. Ukrainy działającej przy Radzie Ministrów oraz zorganizowanie nieformalnego spotkania przywódców politycznych m.in. Niemiec, Rosji, Ukrainy i Polski - zaproponował w środę premierowi lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.

10.45

W Sejmie trwa debata w sprawie sytuacji na Ukrainie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS chce wspólnych polskich działań na rzecz Ukrainy. Szef partii podkreślił jednak, że nie powinny one być kontrowersyjne. Polityk odniósł się do wystąpienia premiera Tuska, który mówił o wsparciu naszego wschodniego sąsiada. Jarosław Kaczyński podkreślił wagę relacji polsko-ukraińskich, które w obecnej sytuacji powinny być traktowane tak samo jak ochrona praw człowieka. Polityk nie ma bowiem wątpliwości, że sytuacja za wschodnią granicą zaostrzy się i będziemy mieli do czynienia z uchodźcami.

Potrzeba
Potrzeba wspólnych polskich działań na rzecz Ukrainy - uważa Lider PiS/PAP/Rafał Guz

10:38

Wysłannik Moskwy jedzie do Kijowa na konsultacje polityczne. Do Kijowa wybiera się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin. Będzie rozmawiać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rusłanem Demczenką - informuje agencja Interfax. Rosyjska agencja zaznacza, że "wizyta odbędzie się na tle zaostrzenia wewnętrznej sytuacji politycznej na Ukrainie i poważnych rozruchów w Kijowie".

10.32

Legendarny tyczkarz Siergiej Bubka, prezes Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego, wezwał w Soczi obie strony kryzysu politycznego na Ukrainie do złożenia broni i powstrzymania przemocy w Kijowie. - Jestem wstrząśnięty tym, co dzieje się w moim kraju ojczystym, zwłaszcza że do przemocy dochodzi podczas olimpiady  - powiedział sportowiec. Podkreślił, że przemoc spycha Ukrainę na krawędź katastrofy.

10.20

Wydarzenia w Kijowie, są próbą zamachu stanu - oświadczył pełniący obowiązki premiera Ukrainy Serhij Arbuzow. Polityk podkreślił, że agresja i przemoc nie doprowadziły do porozumienia w żadnym państwie świata. Oskarżył o sprowokowanie zamieszek w Kijowie "radykalnie nastawione siły" oraz ocenił, że uczestnicy protestów antyrządowych "hańbią państwo". Arbuzow polecił szefom firm znajdującym się w centrum Kijowa, by zwolnili z przychodzenia do pracy kobiety, a w szczególności matki, do czasu gdy sytuacja się znormalizuje.

Serhij
Serhij Arbuzow o sprowokowanie zamieszek oskarżył opozycję / autor: Iamkrus Wikipedia

10.13

Premier w Sejmie: Polska będzie namawiać instytucje europejskie, by wprowadzić sankcje przeciw aparatowi władzy na Ukrainie . Szef rządu podkreślił, że nie wierzy w skuteczność takich metod, ale są one w tej chwili potrzebne jako gest solidarności z narodem ukraińskim.

TVN24/x-news

10.05

Premier w Sejmie: - Nie ma lepszego wyjścia dla Ukrainy niż próba budowania kompromisu, ale obecnie ten scenariusz staje się coraz mniej realny - powiedział Donald Tusk. Według premiera, stanowisko wobec działań władz w Kijowie powinno być jednolite - zarówno w Polsce, jak i na arenie europejskiej. Jak mówił, w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie stać nas na jałowy konflikt. Przypomniał, że wydarzenia na Ukrainie mają bezpośredni związek z unijnymi aspiracjami ukraińskiego społeczeństwa. Donald Tusk podkreślił, że Polska stoi przed wielkim, historycznym zadaniem: chodzi o skuteczną "europeizację" polityki polsko-ukraińskiej.

10.00

Premier Tusk w Sejmie: Polska jest przygotowana na przyjęcia poszkodowanych w związku z wydarzeniami na Ukrainie i ewentualnych uchodźców.  Sprawa była omawiana przez Grupę Wyszehradzką. - Do dyspozycji jest duża ilość miejsc w szpitalach MSW, także rezerwowo w szpitalach MON - powiedział Donald Tusk. Poinformował, że w tej chwili 11 obywateli Ukrainy poszkodowanych przed wtorkiem znajduje się w polskich szpitalach.

9.58

Około 300 osób blokuje od strony ukraińskiej drogę dojazdową do przejścia granicznego w Korczowej w województwie podkarpackim. Ukraińcy wstrzymali odprawy.

09.50

Wjazdy do Kijowa są częściowo odblokowane. Nad ranem przyjechały dwa autobusy ze Lwowa ze wsparciem dla opozycji  - Ich przybycie jest bardzo ważne dla ludzi na Majdanie. Myśleli, że nikt już im nie pomoże - relacjonuje z placu Niepodległości Maria Górska dziennikarka Espreso TV.

TVN24/x-news

9.45

Rosyjski senator radzi prezydentowi Ukrainy ogłoszenie stanu wyjątkowego w Kijowie. Igor Morozow, deputowany Rady Federacji - izby wyższej rosyjskiego parlamentu - jest przekonany, że tylko wojsko może zaprowadzić porządek u naszych wschodnich sąsiadów. - Trzeba działać zgodnie z prawem stanu wojennego. Ukraiński prezydent musi fizycznie zdławić tych, którzy sięgnęli po broń i strzelali do milicji - mówi Morozow agencji RIA Novosti.

9.36

Ukraińskie MSW twierdzi, że manifestanci w Kijowie nie zginęli z rąk milicji czy żołnierzy wojsk wewnętrznych. Według resortu, funkcjonariusze nie mają broni palnej. W oświadczeniu ministerstwa czytamy, że biorąc pod uwagę charakter ran, między innymi strzały z broni ostrej w potylicę, nie można wykluczyć, że ogień otworzyli do siebie sami protestujący . Oficjalnie resort zdrowia poinformował o 25 zabitych. Opozycja mówi o 30 ofiarach.

9.30

Trwa posiedzenie Sejmu. Premier Donald Tusk przedstawia informację o sytuacji na Ukrainie.

9.25

- Miasto wygląda, jakby zaczynała się w nim wojna. Obawiam się najgorszego - tak opisuje sytuację w stolicy Ukrainy mieszkająca tam Polka. - Widzę wręcz czarny dym i płonący budynek, od trzeciej w nocy słychać było intensywne wybuchy - dodaje pani Ewa.

Według ochrony Majdanu, liczba ofiar sięga już 30, z kolei ukraińskie ministerstwo zdrowia podało, że w starciach zginęło 25 osób.

TVN24/x-news

9.20

- Konfliktu na Ukrainie raczej nie uda się opanować - uważa Lenur Kerymow, ekspert z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Według niego trudno będzie znaleźć kompromis, zatem nie da się zatrzymać rozlewu krwi. W opinii eksperta, została przekroczona pewna linia i prezydent Janukowycz zrobił to jako pierwszy.

09.15

SLD będzie w środę wnioskować o informację rządową na temat wydarzeń na Ukrainie oraz o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta. - Sytuacja w tym państwie daleko wykracza poza samą Ukrainę, więc my Polacy powinniśmy być szczególnie zainteresowani oceną tych zdarzeń i mieć własny punkt widzenia - wyjaśnił na antenie Trójki Leszek Miller.

9.07

Znicze przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Mieszkańcy przynoszą je od wczoraj, kiedy rozpoczął się szturm Berkutu na Majdan.

9.00

"Na ulicach Kijowa toczy się prawdziwa wojna", "Ukraina znów gwałtownie stacza się w otchłań przemocy" - tak "Sowietskaja Biełorussija", rządowa gazeta w Mińsku komentuje sytuację u swoich sąsiadów. Autor publikacji napisał, że radykalna opozycja zorganizowała marsz do Rady Najwyższej, który zamienił się w zamieszki i okrutne starcia demonstrantów z milicją. Na Białorusi nie widać  większych przejawów sympatii dla ukraińskiej opozycji.

8.50

Czesi zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie. Dziś omówieniem wydarzeń zajmie się rząd, który zbierze się na specjalnym posiedzeniu. Szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek w nocy zaapelował do prezydenta Wiktora Janukowycza o powstrzymanie przemocy. Według ministra, na Ukrainie powinien powstać nowy rząd we współpracy z opozycją.

8.40

Polska powinna wyjść z inicjatywą nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych UE - uważa europoseł Paweł Kowal. - To jest moment na to, żeby Donald Tusk jako premier stanął ponad podziałami w Polsce, zebrał wokół siebie opozycję, natychmiast nawiązał realny kontakt z liderami opozycji i osobami, które w sprawach ukraińskich mają jakiś wpływ na forum europejskim - myślę tu Aleksandrze Kwaśniewskim. Jest czas, by w Polsce skończyć taką grę na oświadczenia - powiedział polityk w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce.

8.35

Rosyjskie media piszą o chaosie na Ukrainie. "Niezawisimaja Gazieta" powołując się na źródła w otoczeniu Wiktora Janukowycza wątpi w to, że prezydent poda się do dymisji. Obciąża winą opozycję za wywołanie zamieszek.

Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" nie owija w bawełnę: ukraińskie bojówki radykałów torturowały i zabijały ludzi - przytacza wypowiedzi polityków Partii Regionów. Swój tekst tytułuje: „Majdan przekroczył granicę”

8.30

Ukraińcy mieszkający w Warszawie pomodlą się za swoją ojczyznę. O 17.30 w parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się greckokatolicka liturgia, a po niej nabożeństwo, na które zaproszeni są Ukraińcy i Polacy. To odpowiedź na wcześniejszy apel hierarchów obu kościołów Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego w Polsce.

8.25

PiS zarzuca Unii Europejskiej bierność w sprawie Ukrainy i PIS wzywa do ogłoszenia sankcji wobec prominentnych polityków tego kraju. Poseł Andrzej Duda powiedział w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce , że w sytuacji, gdy na ulicach Kijowa leje się krew, społeczność międzynarodowa nie może stać obojętnie. Podkreślił, że dużą rolę w tej sprawie powinien odegrać polski rząd. Gość Polskiego Radia zaapelował też o przygotowanie pomocy dla opozycjonistów z Ukrainy, którzy mogą być represjonowani.Jego zdaniem należy przygotować miejsca w szpitalach w południowo-wschodniej Polsce, by osoby poszkodowane w starciach mogły zostać otoczone właściwą opieką lekarską.

8.20

Całkowicie spłonął budynek siedziby związków zawodowych w Kijowie, w którym mieścił się sztab protestujących.

TVN24/x-news

08.15

Ukraińskie Cerkwie prawosławne i Kościół greckokatolicki wezwały do zaprzestania przemocy i rozlewu krwi w Kijowie i w całym kraju. "Groźba wojny domowej i krachu gospodarczego na Ukrainie staje się coraz bardziej realna" - czytamy w apelu.

8.00

- Liderzy opozycyjni zlekceważyli podstawową zasadę demokracji – władzę zdobywa się nie na ulicach czy majdanach lecz w okręgach wyborczych - powiedział w specjalnym orędziu prezydent Ukrainy. - Przekroczyli granicę, kiedy wezwali ludzi do broni. A jest to rażące naruszenie prawa i gwałciciele prawa powinni stanąć przed sądem, który określi im wymiar kary - dodał Janukowycz.

5 kanal/x-news

7.50

Dziennikarz gazety "Wiesti" Wiaczesław Weremij zmarł w szpitalu po tym, jak postrzelono go w Kijowie - informują ukraińscy opozycjoniści i dziennikarze na Twitterze. Weremij został zatrzymany przez tituszków, gdy jechał taksówką. Tituszkowie wyciągnęli go z auta i strzelili mu w klatkę piersiową. - Samochód był zatrzymany i normalnie rozstrzelali człowieka - tak zdarzenie relacjonuje kierownik ochrony Majdanu Andrzej Gawrow.

Espreso TV/x-news

Majdan walczy. Dramatyczna karta historii Ukrainy. Relacja na żywo (18 lutego) >>>

7.46

Dane  z raportu resortu zdrowia z godziny 5.00 czasu polskiego: "zmarło 25 osób: osiem w szpitalach miejskich, cztery w szpitalu MSW, 13 zabitych przywieziono do kijowskiego biura medycyny sądowej".

Wcześniej MSW Ukrainy informowało o 9 milicjantach zabitych w czasie walk, a opozycja podała, że w zamieszkach w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej 11 demonstrantów. Liczbę rannych szacuje się od kilkuset do 1000.

7.30

Na Majdanie słychać pieśni rewolucyjne i modlitwy. Ściana ognia odgradzała manifestantów od milicjantów. Do płonącej barykady dokładane są opony, drewno i wszelkie materiały mogące podtrzymywać ogień. Z chodników wyrywana jest kostka brukowa, która wykorzystywana jest przy obronie barykad otaczających Majdan.

7.25
Strażacy nie mogą ugasić pożaru w Domu Związków Zawodowych, gdzie znajdował się sztab sił opozycyjnych.

7.00 - Stoimy na progu bardzo dramatycznych wydarzeń - ostrzega Arsenij Jaceniuk z opozycyjnej partii Batkiwszczyna. Zapewnia, że nie opuści demonstrujących na Majdanie. - Będziemy razem z ludźmi. Nie mamy broni.

6.50

Oddziały policyjne blokują główne wjazdy do stolicy. Miasto wygląda jakby panował tutaj stan wojenny. Ulice są puste, w różnych miejscach jednostki policyjne zatrzymują ludzi. Aktywiści dzielą się informacjami przez sieci społeczne jak omijać przeszkody, więc wjazd najprawdopodobniej jest możliwy, ale bardzo utrudniony - powiedział Jakub Parusiński, dziennikarz Kyiv Post.

TVN24/x-news

Majdan walczy. Dramatyczna karta historii Ukrainy. Relacja na żywo (18 lutego) >>>

IAR/PAP/iz/asop, agkm