Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.04.2014

02.04.2014 NATO: wojska Rosji nadal przy granicy z Ukrainą [relacja]

- Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. O wycofaniu wojsk mówił w telefonicznej rozmowie z Angelą Merkel prezydent Władimir Putin.
Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): NATO ma podjąć decyzje w związku z agresją Rosji
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę o rozbrojeniu paramilitarnych bojówek
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Rosja podniosła cenę gazu sprzedawanego Ukrainie
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR): Trójkąt Weimarski ma zaproponować zmiany w Partnerstwie Wschodnim
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

23.10

- NATO nie może tolerować sytuacji, w której Rosja łamie podstawy i deklaracje, na których podstawie odbywa się nasza współpraca - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po pierwszym dniu szczytu NATO w Brukseli.

TVN24/x-news

22.40

Stany Zjednoczone chwalą decyzję Rosji o wycofaniu części żołnierzy z granicy z Ukrainą. Mówił o tym w Brukseli amerykański sekretarz stanu John Kerry. Uczestniczył on w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO.

21.45

Obserwatorzy OBWE są już w Charkowie i Połtawie. - Rozmieszczamy misję obserwacyjną na prośbę rządu Ukrainy. Dziś dwie osoby przyjechały do Charkowa, za kilka dni przybędą pozostali, aby obserwować rozwój sytuacji w kraju - oświadczył podczas spotkania z władzami obwodu charkowskiego pełniący obowiązki szefa misji Adam Kobieracki, którego słowa cytuje agencja Ukrinform.
Wyniki misji mają zostać przedstawione w sprawozdaniach. - Sytuacja jest skomplikowana, trzeba zorientować się w okolicznościach, poznać fakty. Mamy nadzieję, że misja pomoże wszystkim państwom członkowskim OBWE rzeczywiście wyjaśnić, co odbywa się na terytorium Ukrainy, a także przyczyni się do wyjścia z kryzysu i ustabilizowania sytuacji - zaznaczył Kobieracki.
Misja monitorująca ma trwać pół roku, a na początku w jej skład wejdzie 100 cywilnych obserwatorów. Celem misji, jak podkreśliła OBWE, jest "zmniejszenie napięć, wsparcie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa".

20.05

Kijów złoży skargę na Rosję do międzynarodowych trybunałów w sprawie Krymu - zapowiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca. Po spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO, w którym wziął udział, Deszczyca powiedział, że władze w Kijowie mają nadzieję na odzyskanie Krymu.

czytaj więcej>>>

19.45

Stany Zjednoczone zwróciły się do Bukaresztu o zgodę na zwiększenie o 600 ludzi swego kontyngentu wojskowego stacjonującego w bazie Mihail Kogalniceanu nad Morzem Czarnym. - USA chcą do już stacjonujących w bazie 1000 żołnierzy dodać 600 żołnierzy i samoloty wojskowe "do misji specjalnych" - powiedział prezydent Rumunii Traian Basescu.
USA zainaugurowały w lutym w Rumunii nowe centrum tranzytowe Mihail Kogalniceanu, które, jak pisze AFP, ma odegrać ważną rolę w wycofywaniu amerykańskich żołnierzy z Afganistanu i zastąpić bazę Manas w Kirgistanie.
Baza Mihail Kogalniceanu znajduje się kilkaset kilometrów od Krymu, zaanektowanego przez Rosję w marcu.

19.41

Bank JP Morgan zablokował transakcję rosyjskiej ambasady w Kazachstanie - podało ministerstwo spraw zagranicznych Rosji. Według niego, Amerykanie tłumaczą swoją decyzję sankcjami nałożonymi na Rosję po aneksji Krymu. - Pod pretekstem antyrosyjskich sankcji narzuconych przez Stany Zjednoczone amerykański bank JP Morgan zablokował przelew rosyjskiej ambasady na rzecz firmy ubezpieczeniowej Sogaz - poinformował resort w oficjalnym oświadczeniu.
- To nie do przyjęcia, nielegalne i absurdalne posunięcie - głosi komunikat resortu, w którym Kreml ostrzega też, że wszelkie kroki podjęte przeciw rosyjskim placówkom dyplomatycznym odbiją się na amerykańskiej ambasadzie i konsulatach w Rosji.
Po nałożeniu na Moskwę amerykańskich sankcji firmy Mastercard i Visa na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków.

19.22

Władimir Putin poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. taka deklaracja padła w czasie spotkania perzydenta Rosji z prezydentem Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Większość Tatarów krymskich, stanowiących 12-15 proc. ludności liczącego 2 mln mieszkańców Krymu, zbojkotowała marcowe referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Niektórzy przywódcy Tatarów krymskich zapowiadają odrodzenie ruchu narodowo-wyzwoleńczego, którego celem będzie odzyskanie niepodległości

19.11

- Bardzo ważne jest to, aby rosyjskie deklaracje znajdowały poparcie w twardych danych, bo przecież mieliśmy też deklaracje o tym, że Rosja się na Krym nie wybiera, a później, że nie jest obecna na Krymie, mimo że zidentyfikowano żołnierzy z konkretnych rosyjskich jednostek - powiedział Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji ustosunkował się do słów Władimira Putina, który w rozmowie telefonicznej z Angelą Merkel miał zapewnić, że wydał rozkaz wycofania znad granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oznajmił, że Sojusz nie zaobserwował redukcji liczby wojsk rosyjskich rozmieszczonych nad ukraińską granicą.

(źródło: TVN24/x-news)

17.25

Jeden z najsłynniejszych ukraińskich łapówkarzy, Petro Melnyk, został zatrzymany. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował, że rektora zatrzymano na lotnisku po przylocie z Londynu. Był on poszukiwany od sierpnia zeszłego roku. Wcześniej został zatrzymany przez milicję, umieszczony w areszcie domowym i objęty dozorem elektronicznym. Zdjął jednak bransoletkę, zostawił ją na stole w swojej willi i wyszedł z budynku. Od tego momentu ślad po nim zaginął.

17.15

NATO zdecydowało o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. Ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu, którzy zebrali się w Brukseli zdecydowali też o wysłaniu dodatkowych wojsk do krajów członkowskich w sąsiedztwie Ukrainy i Rosji.

czytaj więcej>>>

Polskę
Polskę na spotkaniu w Brukseli reprezentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Na rozmowach pojawił się też szef dyplomacji ukrainy Andrij Deszczyca. FOT.: EPA/OLIVIER HOSLET

17.05

Cudzoziemcy chcący odwiedzić Krym i Sewastopol powinni uzyskać rosyjską wizę. - W związku z ponownym przyłączeniem Krymu i miasta Sewastopol do Federacji Rosyjskiej obywatele innych państw - oprócz obywateli państw, z którymi FR ustanowiła bezwizowy wjazd, pobyt i wyjazd - by móc przebywać na terytorium Krymu muszą uzyskać rosyjską wizę w jednym z przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych FR - podało MSZ Rosji na swojej stronie internetowej.
Rosyjskie MSZ dodało, że "sprawy wyjazdu obywateli obcych państw, którzy przebywają na Krymie przyjechawszy tam zgodnie z prawem Ukrainy bez wizy, należy załatwiać przez Przedstawicielstwo MSZ Rosji w Symferopolu".

czytaj więcej>>>

16.19

MSZ Rosji odrzuciło we wtorek zarzuty, że kraj ten naruszył zobowiązania, które nakładało na niego Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku mówiące o gwarancjach dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej.
W komunikacie rosyjskie ministerstwo oceniło, że z memorandum wynikało "jedynie zobowiązanie do niestosowania broni jądrowej i nieuciekania się do gróźb jej użycia wobec państw bezatomowych".

czytaj więcej>>>

16.15

Julia Tymoszenko chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Uważam, że tylko one mogą w istotny sposób zmienić styl i sedno pracy Rady Najwyższej - oświadczyła podczas konferencji prasowej.

15.20

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot zwiększają częstotliwość lotów na Krym i obniżają ceny biletów na te rejsy. W kwietniu i maju będą linie będą wykonywać dziennie po cztery loty na Krym. Od czerwca takich połączeń będzie dwukrotnie więcej. Jednocześnie ceny biletów zostaną zmniejszone o połowę: do 7 i pół tysiąca rubli, czyli 700 złotych za rejs Moskwa-Symferopol-Moskwa.

14.17

MSZ Rosji ostrzegło Ukrainę przed zmianą jej statusu państwa poza blokowego i wskazało, że dalsze relacje gospodarcze rosyjsko-ukraińskie będą zależeć od kroków, jakie Kijów podejmie w polityce zagranicznej.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ przypomina, że "kwestia integracji euroatlantyckiej Ukrainy była omawiana za rządów prezydenta Wiktora Juszczenki", po pomarańczowej rewolucji z 2004 roku. "To doprowadziło do zamrożenia kontaktów politycznych rosyjsko-ukraińskich, do bólu głowy w relacjach między NATO i Rosją" - wskazuje ministerstwo. Zauważa, że większość społeczeństwa ukraińskiego nie popiera idei wstąpienia Ukrainy do bloku wojskowego NATO.

czytaj więcej>>>

14.05

Zarządzone przez prezydenta Władimira Putina wycofanie części rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą nie może być ostatnim krokiem, a koncentracja tych sił jest wciąż nadmierna - uważa kanclerz Niemiec Angela Merkel.

13:41

Premier Donald Tusk przedstawił sześć filarów nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej. - Polska prowadzi ofensywę dyplomatyczną w celu przekonania państw Unii do nowej polityki - podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Pierwsze trzy filary to: wspólne zakupy surowców energetycznych, wzmocniony mechanizm solidarności na wypadek odcięcia ich dostaw, maksymalne dofinansowanie budowy infrastruktury energetycznej. Kolejne trzy, to pełne wykorzystanie dostępnych źródeł paliw kopalnych, szukanie porozumień z innymi dostawcami surowców energetycznych i zapewnienie bezpieczeństwa sąsiadom Unii.

Tusk podkreślił, że Rosja próbuje obecnie dzielić Europę, zawierając różne umowy energetyczne z różnymi państwami. Zdaniem premiera, 10 państw Unii Europejskiej kupuje ponad połowę gazu ziemnego od rosyjskiego Gazpromu.

13:20

Rząd zwrócił się do prezydenta o zgodę na udział polskich lotników w patrolowaniu nieba nad krajami bałtyckimi . Polacy w ramach misji NATO po raz piąty będą pilnować bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa bałtyckie nie mają wystarczających sił do obrony swojej przestrzeni powietrznej, korzystają z pomocy sojuszników.

(źródło: TVN24/x-news)

Wspólnie z Polakami w misji będą uczestniczyć również inne państwa należące do NATO. Gotowość zgłosiły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja oraz Dania. Polacy patrolować niebo w MiG-ach, a w samolotach F16. Lotnisko bazowe na Litwie, gdzie będą stacjonować samoloty nie ma możliwości, by przyjąć nasze najnowsze samoloty wielozadaniowe. Polska misja ma rozpocząć się 1 maja. Do tego czasu dyżur mają Amerykanie.

czytaj więcej>>>

12:55
Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy poinformowało, że około 300 mld hrywien (ok. 83 mld zł) nie trafiło w 2013 roku do budżetu państwa z powodu korupcji.
- Są to środki, które założono w budżecie, ale potem zostały one faktycznie rozkradzione. Stało się to przyczyną osiągnięcia przez nasze państwo stanu bliskiego niewypłacalności - cytuje biuro prasowe resortu słowa ministra sprawiedliwości Pawła Petrenki na spotkaniu z szefem grupy OBWE ds. walki z korupcją (GREKO) Drago Kosem.
Jak podkreślił Petrenko, walka z korupcją jest jednym z priorytetów obecnego ukraińskiego rządu.

12:48

Ponad 70 mln hrywien (ok. 19 mln zł) zostało przelanych na rachunki Ministerstwa Obrony Ukrainy w ramach akcji wspierania sił zbrojnych kraju - powiadomił resort obrony.

W poniedziałek 500 tys. hrywien (ok. 140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych przelała ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego. Patriarcha Filaret zaapelował też do innych Kościołów o wsparcie tej inicjatywy.

12:40

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Weimarze, że byłby szczęśliwy, gdyby w Polsce stacjonowały dwie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy o życzenia Polski dotyczące silniejszej obecności NATO w Polsce i krajach bałtyckich, Sikorski powiedział, że sojusz w latach 90. wyraził polityczną intencję, iż - w tamtym czasie - nie ma zamiaru przesuwania znaczących sił wojskowych na teren nowych państw członkowskich. Jak wyjaśnił minister, znaczące siły wojskowe definiowane były jako dwie ciężkie brygady.
"Gdyby u nas znalazły się dwie ciężkie brygady krajów NATO, bylibyśmy w zgodzie z tą intencją i bylibyśmy w pełni usatysfakcjonowani" - powiedział Sikorski.
To jest kwestia opinii, czy to, co zrobiła Rosja wobec Ukrainy zmienia tę intencję, ale nadal będziemy szczęśliwi, jeżeli przybędą do nas dwie ciężkie brygady - dodał Sikorski

PAP/EPA/MARTIN
PAP/EPA/MARTIN SCHUTT

12:38

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział we wtorek, że nie może potwierdzić, iż Rosja wycofuje swoje wojska znad granicy z Ukrainą. [Więcej >>>].

(UA1+1/x-news)

12:11

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział we wtorek w Weimarze, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. Ale dodał, że rząd Niemiec nie przyjął jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie ewentualnej perspektywy członkostwa Ukrainy w Sojuszu.

12:10

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier: 25 lat po zimnej wojnie nie można zmieniać granic.

(TVN24/x-news)


12:05

Gazprom chce budować gazociąg prowadzący do Krymu. Dziennik rosyjski ”Wiedomosti”, powołując się na resort energii, pisze, że rozpatrywane są dwa warianty.  Jeden to 400-kilometrowy rurociąg z Krasnodaru do Sewastopola, drugi to 100-kilometrowy odcinek prowadzący od Anapy, gdzie ma zacząć się rosyjski South Stream. Koszty ocenia się odpowiednio na 1 mld i 200-300 mln dolarów.

Samozwańcze krymskie władze przejęły państwowe przedsiębiorstwo Cziernomornieftohaz”, które wydobywa 1,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, twierdzą, że pokryje ona w pełni zapotrzebowanie na błękitne paliwo na półwyspie.

11:56

- Mamy nadzieję, że wycofywanie się wojsk rosyjskich znad granic Ukrainy naprawdę się zaczęło i nie jest to tylko związane z dzisiejszą datą 1 kwietnia, bo nie ma żadnych powodów, aby wokół granic Ukrainy były zmasowane wojska - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, omawiając spotkanie ministrów Trójkąta Weimarskiego.

11:53

Państwowa Służba Lotnicza na Ukrainie ujawniła rejestr właścicieli zarejestrowanych w tym kraju samolotów.

11:46

Dyskusja na temat losów państwa, prowadzona bez jego udziału, możliwa jest tylko w przypadku kapitulacji – komentuje Borys Niemcow, rosyjski opozycjonista. – Nie zważając na to, że Ukraina się nie poddała, Ławrow i Putin starają się decydować o przyszłości Kijowa, bez Ukraińców. Z Kerrym omawiają federalizację, nową konstytucję, wybory. Pytanie, kto tego będzie chciał słuchać? Kto to przyjmie do wiadomości? Kto miałby to uznać? W Kijowie nikt nigdy tego nie zrobi, bo zgoda na jakiekolwiek propozycje Putina oznaczałaby śmierć polityczną – pisze Niemcow.

Jego zdaniem niedługo skończą się opowieści Rosji o ”faszystowsko-banderowskich rządach”, Ławrow stanie się uprzejmy i zacznie rozmawiać ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Z tym, że relacje międzypaństwowe poprawią się chyba już tylko wtedy, kiedy nie będzie Putina.

11:16

Na Ukrainie będą mogły się odbywać ćwiczenia sił NATO . Ukraiński parlament wyraził zgodę na manewry obcych wojsk na terytorium kraju do końca tego roku.

Jak informuje portal "Ukraińska Prawda", planowane są między innymi ukraińsko-polskie ćwiczenia lotnictwa i ćwiczenia żandarmerii, ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia sił lądowych, lotnictwa i marynarki wojennej, ukraińsko-mołdawsko-rumuńskie manewry sił zmechanizowanych, a także wielonarodowe ćwiczenia piechoty i jednostek górskich.

11:15

Rosyjska Rada Federacji zaakceptowała wypowiedzenie umów dotyczących stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Krymie. Izba wyższa rosyjskiego parlamentu głosowała w tej sprawie jednogłośnie na nadzwyczajnej sesji. W poniedziałek porozumienia dotyczące zasad stacjonowania rosyjskiej floty na Krymie wypowiedziała Duma. Izba niższa rosyjskiego parlamentu uznała, że skoro Krym stał się częścią Rosji, to umowy dotyczące Floty Czarnomorskiej są nieaktualne. Gazeta "Kommiersant” pisze, że „Rosja w praktyce nie ponosi więcej finansowych i innych zobowiązań wobec Ukrainy” w związku ze stacjonowaniem rosyjskich okrętów na Krymie.

10:42

Wszystko, co dzieje się teraz na Krymie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej nie jest problemem Ukrainy. Jest to problem zniszczenia stabilności geopolitycznej, uznanego powszechnie ładu światowego. Moim zdaniem zaczyna dominować agresywny paradygmat rozwoju świata. Putin wykorzystuje fakt, że potęgi światowe nie są gotowe do tej rywalizacji - uważa Tymoszenko.
W ocenie Tymoszenko pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego powinno zakładać " bardzo ostre sankcje finansowe przeciwko reżimowi Putina". Jednocześnie świat powinien dostarczyć Ukrainie pomoc wojskową, która byłaby "nie środkiem do prowadzenia wojny, lecz czynnikiem stabilności i powstrzymywania". Zdaniem byłej premier "tylko najwyższa zdolność do walki sił ukraińskich oraz ostre sankcje zatrzymają Putina".
Odpiera ona argumenty, że Ukraina powinna pogodzić się z utratą Krymu . - Chcę, by liderzy zachodni zrozumieli, że razem z utratą Krymu tracimy coś znacznie większego i ważniejszego. Tracimy przewagę wartości, które ustanowił Zachód i strategię budowy pokojowego świata. Putin wciąga Zachód z powrotem w rywalizację i budowę imperiów - mówi Tymoszenko. Przekonuje, że swymi działaniami prezydent Rosji "udowadnia, iż międzynarodowe instytucje nie działają, nie działa prawo międzynarodowe, porozumienia i nawet - co jest najgroźniejsze - gwarancje".

PAP/EPA/SERGEY
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

10:34

Nadal nie wiadomo jak sytuacja na Ukrainie wpłynie na przychody z turystyki w Polsce. Branża i Ministerstwo Sportu i Turystyki podkreślają, że pierwsze wnioski będzie można wyciągnąć po długim weekendzie majowym.
Zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie to turyści, którzy przyjeżdżają do nas najliczniej i zostawiają najwięcej pieniędzy. Tylko w 2013 roku do Polski przyjechało 2 miliony turystów z Ukrainy i 760 tysięcy Rosjan - wynika z danych rządowych.
Robert Kępiński z Polskiej Organizacji Turystycznej mówił w Polskim Radiu 24, że w tym roku można spodziewać się mniejszej liczby Rosjan. Ma to związek przede wszystkim z sytuacją gospodarczą w tym kraju. Chodzi o osłabienie rubla w stosunku do euro, w ciągu ostatniego miesiąca to spadek aż o 20 procent.

10:20

Zachód nie może stać się partnerem prezydenta Rosji Władimira Putina w zbrodniach popełnianych w stosunku do Ukrainy i wobec międzynarodowego ładu światowego - mówi była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w wywiadzie dla wtorkowego "Financial Timesa". Jej zdaniem Putin cofa świat w epokę imperiów.

10:16

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek uchwałę o natychmiastowym rozbrojeniu nielegalnych grup działających na Ukrainie, które m.in. przyczyniły się do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. Uzasadniono to zaostrzeniem się kryminogennej sytuacji w kraju.
W informacji wyjaśniającej parlament postuluje zobowiązać do przeprowadzenia tego rozbrojenia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy

09:30

Dwa tygodnie po aneksji Krymu władze Rosji rozpoczęły grę, której celem jest doprowadzenie do rozpadu Ukrainy. Zgodnie z planem Moskwy rząd w Kijowie powinien najpierw przyznać duże uprawnienia regionom - pisze "Financial Times"

08:58

Rano członkowie Prawego Sektora spakowali się i opuścili hotel Dnipro w Kijowie. [więcej >>>]

(TVN24/x-news)

08:40

Szef Gazpromu dodał, że od drugiego kwartału 2014 roku wraz ze wzrostem cen gazu dla Ukrainy wzrośnie również opłata za tranzyt rosyjskiego surowca przez ukraińskie terytorium. Miller przekazał, że opłata za tranzyt wzrośnie o 10 proc., zgodnie z kontraktem z 2009 roku.

08:20

Od drugiego kwartału 2014 r. za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu Ukraina będzie płacić 385,5 USD. Ukraiński dług za gaz wynosi 1,711 mld dolarów - oświadczył na konferencji prasowej szef Gazpromu Aleksiej Miller.
W pierwszym kwartale 2014 roku Ukraina płaci 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.

08:00

Nieoficjalnie wiadomo, że jednym z efektów spotkania ma być propozycja reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, tak by UE bardziej elastycznie podchodziła do krajów Partnerstwa Wschodniego.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter-Steinmeier podkreślił w poniedziałek, że propozycja bliższej współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego pozostaje aktualna. Zapowiedział, że polityka ta będzie odzwierciedlała aktualną sytuację. Zastrzegł, że UE nie będzie stawiała partnerów na Wschodzie przed alternatywą albo - albo (albo z nami, albo z Rosją).

We wspólnej deklaracji dotyczącej Polityki Sąsiedztwa będzie mowa o bardziej indywidualnym podejściu UE do krajów uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim. Ma to dotyczyć przede wszystkim instrumentów finansowych - powiedziało PAP źródło w niemieckim MSZ. Kraje, które są najbardziej zaawansowane w procesie zbliżania się do UE, mają otrzymać bardziej atrakcyjne oferty, wykraczające poza umowę o wolnym handlu. Może to przybrać kształt wspólnego obszaru gospodarczego.

Trzej ministrowie opowiedzą się ponadto za wzmocnieniem kompetencji szefa unijnej dyplomacji. W przyszłości osoba ta ma koordynować pracę komisarzy odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius zapowiedzieli też w poniedziałek w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

(TVN24/x-news)

07:28

Rząd, który zbiera się przed południem, ma skierować do prezydenta wniosek o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik" w ramach misji NATO polegającej na nadzorze przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii . Polaków wesprą Dania, Francja, Wielka Brytania i USA.
Polacy przejmą odpowiedzialność za nadzór przestrzeni powietrznej państw bałtyckich 1 maja i będą pełnić dyżury przez cztery miesiące.

Będzie to już piąta zmiana PKW "Orlik", poprzednie odbyły się w 2006, 2008, 2010 i 2012 r. Do tej pory kontyngent na przemian wystawiały bazy z Malborka i Mińska Mazowieckiego, które dysponują myśliwcami MiG-29 . Tym razem drugi raz z rzędu dyżury w państwach bałtyckich będą pełnić samoloty i lotnicy z Malborka. Powodem jest trwająca modernizacja samolotów z Mińska Mazowieckiego i planowany udział pilotów z tej bazy w pokazach zagranicznych od czerwca do września.

Obecnie dyżur nad Litwą, Łotwą i Estonią pełnią samoloty z USA . Na początku marca w związku z sytuacją na Ukrainie zwiększyły one swoje siły. Do czterech myśliwców F-15, obecnych na Litwie od stycznia, dołączyło sześć kolejnych maszyn tego typu i dwie latające cysterny.

06:46

Ukraińska milicja zatrzymała działacza Prawego Sektora, podejrzanego o oddanie strzałów w centrum Kijowa. W strzelaninie zostały ranne trzy osób, wśród nich zastępca mera ukraińskiej stolicy Bohdan Dubas. Ten ostatni najprawdopodobniej znajdował się na miejscu kłótni przypadkowo.

06:30

Rosyjska aneksja Krymu będzie głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli. Mają oni zrewidować relacje z Moskwą i zastanowić się nad ściślejszą współpracą z Ukrainą. Będą też rozmawiać o zwiększeniu liczby wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej.

O większej i stałej obecności sił wojskowych w naszym regionie mówił prezydent Barack Obama podczas wizyty w Brukseli w ubiegłym tygodniu. Podkreślał, że niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą czuć się zagrożone w związku z rosyjskimi działaniami na Ukrainie. - Żaden z sojuszników w NATO nie zostanie pozostawiony sam sobie. Samoloty NATO patrolują przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich, wzmocniliśmy naszą obecność w Polsce i planujemy zrobić jeszcze więcej - mówił amerykański prezydent podczas wystąpienia w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. Sojusz, gdy decydował się na rozszerzenie o kraje na Wschodzie, w tym Polskę, zapewniał Rosję, że na ich terenie nie rozmieści znaczących sił bojowych. Jednak teraz - jak mówią dyplomaci w kwaterze głównej - wraz z rosyjską aneksją Krymu, ta umowa nie obowiązuje.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO mają zlecić wojskowym przygotowanie planów rozmieszczenia większej liczby sił w Europie Środkowo-Wschodniej.

06:15

Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego chcą międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy. Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier postulują, by odbyła się ona po wyborach prezydenckich w tym kraju i zapraszają do udziału Rosję .

We wspólnym oświadczeniu sygnatariusze porozumień na Ukrainie z 21 lutego, piszą, że konferencja miałaby przyczynić się do wsparcia międzynarodowego dla Kijowa . Pomogłaby też udzielić stronie ukraińskiej niezbędnej pomocy technicznej. I - jak dodają - doceniliby, gdyby Rosja zdecydowała się na udział. Ponadto ministrowie proponują dialog Unii Europejskiej i Rosji z Ukrainą, Mołdawią oraz Gruzją . Miałby on dotyczyć konsekwencji umowy stowarzyszeniowej Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Ministrowie wyrażają zaniepokojenie sytuacją na pograniczu ukraińsko-rosyjskim, a aneksję Krymu uznają za rosyjski akt agresji. Nie zgadzają się, by Moskwa powtarzała podobne działania w innych regionach Ukrainy, bądź w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli Rosja będzie kontynuowała ten kierunek, nie wykluczają odpowiedzi, także "na polu ekonomicznym ".

Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego zwracają się do Moskwy, by odstąpiła od eskalacji sytuacji na Ukrainie. Do rządu w Kijowie apelują o "wyciągnięcie ręki" do wszystkich regionów Ukrainy. Chodzi o to, by ich przedstawiciele znaleźli się we władzach. Wybory prezydenckie na Ukrainie mają być "wolne i sprawiedliwe", ministrowie czekają też na grafik zmian w konstytucji tego kraju.

Oświadczenie zostało opublikowane w niemieckim Weimarze, gdzie odbyły się rozmowy polityczne Radosława Sikorskiego, Laurenta Fabiusa i Franka-Waltera Steinmeiera.

06:04

Wznawia obrady Rada Najwyższa parlament Ukrainy. Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza kontynuuje rejestrację kandydatów przed wyznaczonymi na 25 maja wyborami prezydenckimi. Dotychczas zgodę na start w wyborach otrzymało od CKW 14 kandydatów, w tym główni faworyci - były szef dyplomacji Petro Poroszenko i była premier Julia Tymoszenko.
IAR/PAP/inne/agkm, iz, asop

(Wideo: przemówienie Baracka Obamy w Brukseli 26 marca 2014 roku)

''