Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 22.04.2014

22.04.2014. Ukraina wznawia akcję przeciwko separatystom [relacja]

Operacja została wstrzymana w piątek w związku ze świętami wielkanocnymi oraz porozumieniami genewskimi, których założeniem była deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju.
Prorosyjski separatysta w SłowiańskuProrosyjski separatysta w SłowiańskuPAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Kolejne miasto na Ukrainie opanowane przez separatystów. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • „Die Welt”: Europa nie rozumie powagi sytuacji na Ukrainie. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Rosja nie wpuści na Krym tatarskiego obrońcy praw człowieka. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

22.15

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) podczas wizyty w Chinach apelował do swoich chińskich rozmówców o wywarcie presji na Rosję w celu pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Władze uniemożliwiły mu spotkanie z chińskim dysydentem. - Chiny ponoszą obecnie większą odpowiedzialność za sprawy międzynarodowe i powinny wykorzystać swoją wzmocnioną pozycję na świecie do deeskalacji sytuacji na wschodniej Ukrainie - powiedział Gabriel przed spotkaniem z premierem Chin Li Keqiangiem w Pekinie.

21.01

Moskwa wzywa Kijów do przestrzegania porozumień z Genewy. Rozmawiali na ten temat przez telefon szefowie dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych. Siergiej Ławrow powiedział Johnowi Kerry'emu, że chodzi o konkretne elementy genewskiego porozumienia. Między innymi o nieużywanie wojsk przeciwko ludności, rozbrojenie Prawego Sektora i innych skrajnie nacjonalistycznych ruchów, uwolnienie i nieprześladowanie separatystów na wschodzie Ukrainy oraz przeprowadzenie dogłębnej reformy konstytucyjnej.

Czytaj więcej >>>

19.50

Prorosyjscy prawosławni separatyści w Odessie na południu Ukrainy ogłosili utworzenie "Ludowej Republiki Noworosji". Jej przywódcą został Walerij Kaurow, szef odeskiego Związku Prawosławnych Obywateli. Kaurow twierdzi, że będzie rządził "republiką" na odległość, ponieważ obecnie ukrywa się w Moskwie. Władze w Kijowie wystawiły za nim list gończy za głoszenie haseł separatystycznych.

(Espreso TV/x-news)

18.28

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.
Operacja została wstrzymana w piątek w związku ze świętami wielkanocnymi oraz porozumieniami genewskimi między USA, UE, Rosją i Ukrainą, których założeniem była deeskalacja sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim.

Czytaj więcej >>>

18.25

Nad kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańskiem na wschodniej Ukrainie ostrzelano ukraiński samolot, który wykonywał lot obserwacyjny w tym rejonie - potwierdziło ministerstwo obrony w Kijowie. Choć w maszynę trafiło kilka pocisków, zdołała ona bezpiecznie dotrzeć do bazy - poinformowano.

Czytaj więcej >>>

17.58

"Washington Post" pisze, że administracja Baracka Obamy zwlekając z zaostrzeniem sankcji wobec Rosji lekceważy własne czerwone linie w sprawie Ukrainy ; czekanie na jednolite stanowisko UE oznacza, że to Grecja i Cypr kształtują politykę USA - dodaje gazeta.

17.30

Prorosyjscy
Prorosyjscy demonstranci w pobliżu pomnika Włodzimierza Lenina w Doniecku w rocznicę jego urodzin fot. PAP/EPA/PHOTOMIG

15.49

Większość Ukraińców uważa, że jedynym językiem państwowym powinien być ukraiński, a Ukraina powinna być państwem unitarnym; większość jest za wejściem do Unii Europejskiej, lecz jest przeciwna członkostwu w NATO - wynika z sondażu centrum analitycznego im. Razumkowa i grupy "Rating".

15.45

Separatyści w Kramatorsku w obwodzie donieckim żądają broni w zamian za uwolnienie porwanego naczelnika miejscowej milicji Witalija Kołupaja. Według MSW, grupa mężczyzn, która zajęła miejscowy komisariat, była kierowana przez agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Igora Striełkowa. MSW uznaje żądania separatystów za szantaż, który narusza porozumienia genewskie.

Czytaj więcej >>>

15.30

Polski resort spraw zagranicznych wydał ostrzeżenie dla osób, które planują wyjazd na Ukrainę . Polska dyplomacja odradza wyjazdy na wschód tego kraju. Ze względu na utrudnienia w poruszaniu się oraz zaostrzenie sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim MSZ stanowczo odradza podróżowanie w te części Ukrainy - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej >>>

15.01

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Francoisem Hollandem. Głównym tematem rozmowy była planowana reforma samorządowa na Ukrainie. Jak głosi komunikat na stronie Kancelarii Prezydenta, "obaj rozmówcy byli zgodni, że reforma samorządowa na Ukrainie będzie sprzyjać decentralizacji i wzmocnieniu władzy lokalnej, przy jednoczesnym zachowaniu unitarnego charakteru państwa".

14.55

Działania prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy niweczą porozumienie z Genewy, które miało doprowadzić do deeskalacji na Ukrainie - oświadczył pełniący obowiązki szefa państwa Ołeksandr Turczynow.

14.45

UE wzywa wszystkie strony porozumienia w Genewie do wprowadzenia w życie jego zapisów. Bruksela chwali też Kijów za pierwsze kroki w tym kierunku. - Widzimy już pierwsze sygnały świadczące o tym, że porozumienie jest wprowadzane w życie, na przykład jeśli chodzi o prace nad amnestią dla tych, którzy złożą broń. To dobry znak - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Michael Mann.

-------------------------------------------

Układ wynegocjowany przez szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, USA i UE przewiduje m.in. rozwiązanie wszystkich uzbrojonych grup na terenie Ukrainy i zakończenie okupacji budynków administracyjnych w zamian za gwarancję amnestii.

14.35

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk spotka się w sobotę z papieżem Franciszkiem - poinformował Watykan. Rozmowy mają dotyczyć sytuacji we wschodniej Ukrainie. Arsenij Jaceniuk będzie jednym z kilkudziesięciu światowych przywódców biorących udział w niedzielnej ceremonii beatyfikacji papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

Czytaj więcej >>>

13.33

Ukraińscy wojskowi nie otrzymują pomocy ze strony funkcjonariuszy MSW Ukrainy w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. - Ku naszemu wielkiemu żalowi nie czujemy współdziałania ze strony milicji obwodu donieckiego. Faktem jest, że nie pomagają nam, gdy nasze oddziały znajdują się w skomplikowanej sytuacji - powiedział zastępca naczelnika głównego centrum dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Rozmaznin.

13.00

Wiceprezydent USA Joe Biden apeluje do Rosji o konkretne działania, zamiast kolejnych słów. Przebywający z wizytą w Kijowie amerykański polityk chce, by Rosja wycofała swe wojska i nie wspierała zamaskowanych ludzi na Ukrainie.
Powiedział także, że okupacja Krymu przez Rosję nie zostanie zaakceptowana.

11.44

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec. Tematem rozmowy będzie sytuacja na Ukrainie. - W tej chwili nie ma żadnego dobrego rozwiązania napiętej sytuacji w tym kraju i dlatego kontakty w gronie państw Unii Europejskiej są takie ważne - dodała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

11.30

Naród ukraiński gotów jest bronić swego kraju przed "wojskową agresją Federacji Rosyjskiej". Taką deklarację złożył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow w trakcie rozmowy z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. - Niestety, ani Rosja, ani jej oddziały terrorystyczne, które są obecne na Ukrainie, demonstracyjnie nie mają zamiaru wykonywać porozumienia z Genewy - mówił.

11.25

Ukraińskie MSZ wzywa Rosję do realizacji porozumień genewskich. Według ukraińskiego ministerstwa, w ostatnich dniach Kreml, z pomocą kontrolowanych przez przez siebie mediów, wprowadza w błąd międzynarodową społeczność oskarżając bezpodstawnie radykalną organizację Prawy Sektor o atak na posterunek separatystów w Słowiańsku. Kijów obawia się, że takie działania będą pretekstem do rozpoczęcia rosyjskiej interwencji zbrojnej.

11.20

Rosyjskie służby ostrzegają przed dywersyjnymi akcjami ukraińskich nacjonalistów. Mówił o tym podczas spotkania w Jekaterynburgu szef Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Nikołaj Bordiuża. - Odnotowujemy informacyjne ataki i próby przerzucenia do Rosji bojowników Prawego Sektora - oświadczył.

11.09

- Moskwa zdoła zminimalizować następstwa dla rosyjskiej gospodarki wszelkich sankcji wprowadzonych przez Zachód po wejściu Krymu w skład Rosji - zapewniał Dumę Państwową szef rządu Dmitrij Miedwiediew. Według niego, jeśli wobec rosyjskiej produkcji zostaną wprowadzone ograniczenia, Rosja będzie dochodzić swych praw w sądach i Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wprowadzenia kolejnych sankcji nie wyklucza zarówno Waszyngton, jak i Bruksela. Decyzje w tej sprawie są uzależnione od tego, czy Kreml nadal będzie dążyć do eskalacji konfliktu na Ukrainie.

11.00

Separatyści z Doniecka nie życzą sobie ukraińskiej symboliki w mieście. Korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski opisuje historię biznesmena Ołeksandra Klymenki, który jest właścicielem kamienicy na głównym placu w mieście. Przedstawiciele samozwańczej Republiki Donieckiej zażądali, by zdjął z budynku ukraińską flagę. Gdy ten się sprzeciwił, zagrozili mu użyciem siły. W obronie flagi przed budynkiem stawiła się z rana grupa proukraińskich aktywistów.

Grekokatolicki ksiądz Tichon Kulbaka mówi, że to nie pierwszy tego typu przypadek. Atakowano między innymi modlitewny namiot, gdzie także wisi flaga Ukrainy. Zrywano flagę i wrzucano ją do pobliskiej rzeki albo po prostu zrywano ją i deptano, próbowano podpalić.

10.15

Legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów Mustafa Dżemilew otrzymał pięcioletni zakaz wjazdu do Federacji Rosyjskiej, a tym samym na zajęty przez Rosjan Krym - poinformował parlament tatarski, Medżlis.
Dżemilewowi, który jest deputowanym do parlamentu Ukrainy i byłym przewodniczącym Medżlisu, wręczono zakaz wjazdu, gdy wybierał się do Kijowa na spotkanie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.
Tatarski polityk zapowiedział, że nie podporządkuje się tej decyzji.

10.12

- To będzie najważniejsze głosowanie w historii kraju - tak o zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich i parlamentarnych na Ukrainie mówi wiceprezydent USA Joe Biden. Amerykański polityk podczas spotkania w Kijowie z przedstawicielami władz ukraińskich zapewniał, że USA pomogą Ukrainie. Dodał, że Kijów musi jednocześnie zwalczyć "raka korupcji".

czytaj więcej>>>

09.50

IPN wycofał się z obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 roku. - To była suwerenna decyzja Instytutu Pamięci Narodowej. Władze Rosji zdecydowały się na otwartą agresję wobec Ukrainy, wobec czego IPN w oczywisty sposób nie mógł pozostać obojętny. Patrzymy na tę sprawę przez pryzmat określonych i znanych nam z najnowszej historii analogii - tłumaczył prezes placówki Łukasz Kamiński.

Decyzja IPN o wycofaniu się z obchodów zapadła 5 marca, "w czasie, gdy Rosja przeprowadzała na Krymie zbrojne działania, które 21 marca zakończyły się faktyczną i niezgodną z prawem międzynarodowym aneksją półwyspu".

czytaj więcej>>>

08.52

Porozumienia genewskie nie przyczynią się do uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Do takich wniosków doszli dziennikarze "Niezawisimoj Gaziety". W ich ocenie umowa zawarta przez: Ukrainę, Rosję, Unię Europejską i USA nie jest w stanie wypełnić żadna ze stron ukraińskiego konfliktu.

czytaj więcej>>>

08.42

"Die Welt" zarzuca krajom zachodnim, w tym Niemcom, naiwność w relacjach z Władimirem Putinem. - Udawana gotowość do kompromisu w Genewie była tylko kością rzuconą zachodnim politykom chcącym kolejnych rozmów, aby nie musieć wprowadzać nowych sankcji. Genewa była tylko zręcznym manewrem prezydenta Rosji - czytamy.

08.23

- Polska jest w najtrudniejszej, geopolitycznej sytuacji od 25 lat. To czas na poważne reformy wojska - mówił w radiowej Trójce europoseł Paweł Kowal z Polski Razem. Według niego, niemiecka dyplomacja powinna wyjaśnić na jakiej podstawie NATO nie może stacjonować na stałe w Polsce. - Trzeba sprawdzić jakie zobowiązania zawarto za naszymi plecami - uważa Kowal. Gość "Salonu politycznego Trójki" odniósł się też do wypowiedzi zastępcy ambasadora Niemiec Joachima Bleickera, który uznał, że jeszcze przed przystąpieniem Polski i krajów bałtyckich do Sojuszu zobowiązano się do nierozmieszczania w Europie Wschodniej większych sił.

(źródło: TVN24/x-news)

07.40

- Trwa wojna nerwów. Sytuacja jest skomplikowana, grozi wybuchem i ofiarami - tak sytuację na Ukrainie opisuje szef MON Tomasz Siemoniak. Według niego, wydarzenia za polską wschodnią granicą spowodowały zmianę polityki Stanów Zjednoczonych. Jak mówił w TVN 24, Ameryka "wraca do Europy". Dowodem na to ma być między innymi większa obecność wojsk w Polsce oraz wizyta wiceprezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

W tym tygodniu ma być ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA.

(źródło: TVN24/x-news)

07.27

Kramatorsk to kolejne miasto na Ukrainie, które zostało opanowane przez separatystów. Uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do siedzib MSW i Służby Bezpieczeństwa, opanowując je bez żadnego wystrzału. Naczelnika milicji wyprowadzono i wywieziono w nieznanym kierunku. Nad budynkami powieszono flagi samozwańczej Republiki Donieckiej. W całym mieście jest wielu uzbrojonych separatystów, na ulicach ustawiono prowizoryczne posterunki. Działacze twierdzą, że mają bronić mieszkańców przed "faszystami z Kijowa” i Prawym Sektorem.

czytaj więcej>>>

06.50

"Zjednoczona Europa może położyć kres dławiącemu uściskowi energetycznemu Rosji" - to tytuł artykułu polskiego szefa rządu opublikowanego w "Financial Times". Donald Tusk apeluje do Brukseli, by utworzyła unię energetyczną, która umożliwi państwom europejskim uniezależnienie się od Moskwy.

- Dzisiaj co najmniej 10 krajów członkowskich UE uzależnionych jest od jednego dostawcy: Gazpromu, który pokrywa ponad połowę ich zużycia. Niektóre są całkowicie uzależnione od rosyjskiego, kontrolowanego przez państwo, giganta gazowego - podkreślił Tusk.

czytaj więcej>>>

06.40

Sytuacja na wschodzie Ukrainy.

DPA/PAP/Ziemienowicz
DPA/PAP/Ziemienowicz Adam

06.20

Władimir Putin uprościł zasady przyznawania rosyjskiego obywatelstwa. To gest w stosunku do mieszkańców Krymu, który w połowie marca został przejęty przez Rosję. Dokument pomoże uregulować status imigrantów, którzy do tej pory przez wiele lat musieli czekać na rosyjskie paszporty. Jednocześnie daje też możliwość mieszkańcom byłych republik radzieckich ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo w trybie natychmiastowym.

06.15

Rosja nie wykazuje jakichkolwiek oznak gotowości realizacji porozumień osiągniętych w Genewie - głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy. Kijów żąda od Moskwy by, zgodnie z ustaleniami czterostronnego spotkania w Genewie z 17 kwietnia, publicznie odżegnała się od "uzbrojonych separatystów i prowokatorów", wezwała ich do złożenia broni i opuszczenia zajętych przez nich budynków publicznych.

06.00

Rosja bierze udział i koordynuje działania uzbrojonych grup na wschodzie kraju. Tak twierdzi ukraiński przedstawiciel przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Dowodem na to mają być zdjęcia, jakie opublikował amerykański Departament Stanu. Fotografie pokazują rosyjskich żołnierzy, oraz podobne uzbrojenie i wyposażenie grup działających w różnych miastach wschodniej Ukrainy.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

Na kilku zdjęciach zrobionych w Słowiańsku i Kramatorsku widać tego samego mężczyznę, który został sfotografowany w roku 2008 w czasie rosyjskiej agresji przeciwko Gruzji.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/asop, to

''