Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabela Zabłocka 22.06.2014

Sikorski o dealu Tuska z Seremetem w sprawie Macierewicza

Szef MSZ Radosław Sikorski sugeruje, że premier mógł porozumieć się z prokuratorem generalnym w sprawie śledztwa dotyczącego Antoniego Macierewicza. Tak może wynikać z kolejnego fragmentu taśm opublikowanych przez "Wprost".
Antoni MacierewiczAntoni MacierewiczArchiwum Kancelarii Prezydenta RP

Nagranie to rejestracja podsłuchanej rozmowy ministra Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Politycy mówili między innymi o komisji specjalnej w sprawie Antoniego Macierewicza.

Sikorski: - Ty. Ja uważam, że można za…..ać PiS komisją specjalna w sprawie Macierewicza.

Rostowski: - No, a co innego jest dzisiaj?

S: - No tak. Kaczyński się przyspawał do Macierewicza  teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To co jest w materiałach prokuratorskich jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk i niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym.

R: - Dobrze, tylko trzeba namówić… musisz Donalda namówić.

S: - Donald się waha, ale lekko za… Powiedział: niewykluczone. Niech oni. Najpierw będzie skarga do sądu na prokuraturę. No tak, bo to jest skandal, k… skandaliczne. To jest ewidentny deal Seremeta z Tuskiem. To co robią. Wiesz na czym polegała operacja "Zen”, którą Macierewicz ujawnił? To była operacja. Nadzorowałem ją.

TVN24/x-news

Spór o raport WSI - czytaj więcej >>>

Operacja "Zen"

Z braku znamion przestępstwa prokuratura wojskowa umorzyła śledztwo ws. rzekomych wyłudzeń z funduszu operacyjnego Wojskowych Służb Informacyjnych i "dezinformacji wywiadowczej" podczas słynnej operacji wywiadowczej o kryptonimie "Zen" w Afganistanie.

Informację o umorzeniu tego tajnego śledztwa - wszczętego w marcu 2007 r. z doniesienia ówczesnej komisji weryfikacyjnej WSI - potwierdził prok. płk Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodał, że stało się to 13 lutego; decyzja jest już prawomocna.

Likwidacja WSI

W grudniu zeszłego roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Ich likwidatorem był poseł PiS Antoni Macierewicz.

Podstawa do umorzenia był "brak znamion czynu zabronionego". Prokuratura chciała zarzucić byłemu szefowi komisji weryfikacyjnej Antoniemu Macierewiczowi niedopełnienie obowiązków przy tworzeniu raportu i poświadczenie w nim nieprawdy. Prokurator generalny Andrzej Seremet dwa razy zwracał jednak prokuraturze jej wniosek do Sejmu o uchylenie immunitetu posła PiS.

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI, większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich, kwota kosztów resortu z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

Na wniosek tych osób prokuratura w październiku 2007 r. wszczęła śledztwo ws. "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków komisji weryfikacyjnej, polegającego na niedopełnieniu ciążących na nich obowiązków rzetelnej weryfikacji prawdziwości danych zebranych w toku postępowania likwidacyjnego WSI i dopuszczenia do zamieszczenia w raporcie nieprawdziwych danych pochodzących z niewiarygodnych źródeł, dotyczących osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, co stanowiło działanie na szkodę interesu prywatnego tych osób i podmiotów". Śledztwo wszczęła pierwotnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie, potem przejęła je prokuratura apelacyjna.

Macierewicz wiele razy podtrzymywał swe wypowiedzi co do raportu i mówił, że jego wnioski oparte są na dokumentach WSI i ustaleniach komisji weryfikacyjnej.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

polskieradio.pl/IAR/PAP/iz