Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 19.07.2014

19.07.2014. Ukraina: wiadomo skąd wystrzelono rakietę do malezyjskiego samolotu [relacja]

Kierujący wydziałem kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Witalij Najda powiedział, że do malezyjskiego boeinga strzelano z wyrzutni rakietowej Buk, z okolic opanowanej przez separatystów miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny >>>

19.22

Nie ma obywateli polskich na liście ofiar katastrofy Boeinga 777 nad wschodnią Ukrainą - podały oficjalnie Malaysia Airlines.

Z komunikatu na stronie internetowej linii wynika, że w katastrofie zginęło najwięcej Holendrów - 193, oraz Malezyjczyków - 43. Ponadto śmierć poniosło 27 Australijczyków, 12 obywateli Indonezji, 10 - Wielkiej Brytanii, po 4 Niemców i Belgów, 3 Filipińczyków oraz po 1 osobie z Nowej Zelandii i Kanady. Łącznie 298 osób.

Boeing 777 został zestrzelony przy granicy z Rosją. Coraz więcej światowych mocarstw apeluje o międzynarodowe śledztwo w tej sprawie.

18.03

Jak twierdzą źródła w Moskwie szefowie dyplomacji Rosji i USA porozumieli się w sprawie wyjaśnienia katastrofy malezyjskiego Boeinga. W czwartek samolot zestrzelono nad wschodnią Ukrainą, zginęło 298 osób.

Siergiej Ławrow i John Kerry zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że ich kraje powinny wspólnie wywrzeć presję na skonfliktowane strony starć we wschodniej Ukrainie - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Tu czytaj więcej>>>

17.41

Katastrofa Boeinga zniszczyła plany Putina. Taką opinię wyraża znany rosyjski publicysta i politolog Stanisław Biełkowski. W wywiadzie dla portalu „GorDon” twierdzi, że zestrzelenie przez separatystów samolotu pasażerskiego pokrzyżowało plany Kremla, związane z wejściem na Ukrainę. - On jest rozdrażniony, a na Kremlu wybuchła panika - zauważa ekspert.

W opinii rosyjskiego politologa Wladimir Putin zamierzał wprowadzić swoje wojska na Ukrainę. Miały to być tak zwane odziały pokojowe. Jednak po zestrzeleniu przez separatystów samolotu pasażerskiego, gospodarzowi Kremla trudno będzie wytłumaczyć światu, że dalej chce bronić praw separatystów. - Głupio będzie teraz mówić, że działało się w obronie rosyjskojęzycznej ludności, bo obrona praw Rosjan nie wymagała strącania samolotu - tłumaczy Stanisław Biełkowski.

Tu zobacz więcej>>>

14.53

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokładnie ustaliła, skąd separatyści strzelali do malezyjskiego samolotu. W czwartek zestrzelili oni Boeing 777 z niemal trzystoma pasażerami. Kierujący wydziałem kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Witalij Najda powiedział, że strzelano z wyrzutni rakietowej Buk w okolicach miejscowości Sniżne w obwodzie donieckim. Dodał przy tym, że na razie w interesie śledztwa nie chce mówić dokładnie o miejscu, gdzie stał ten system.

Tu czytaj więcej>>>

14.19

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili w sobotę, że katastrofę samolotu malezyjskiego na Ukrainie winno wyjaśnić międzynarodowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Tu czytaj wiecej>>>

13.25

Europol wyśle na Ukrainę grupę śledczych, którzy będą badać przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu.

13.20

- Istnieją przesłanki, że kluczowe dowody w sprawie nie zostały zachowane na miejscu katastrofy - mówił malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai. Dodał, że jest zaniepokojony brakiem odpowiedniego zabezpieczenia terenu czwartkowej katastrofy boeinga na wschodzie Ukrainy. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w tej sprawie.

13.15

Ukraińscy śledczy, obserwatorzy OBWE i dziennikarze zostali dopuszczeni do wraku malezyjskiego samolotu. W miejscu katastrofy w Grabowie pracują śledczy ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy z Doniecka. Trwają między innymi prace nad odznaczeniem miejsc, w których znajdują się fragmenty samolotu oraz szczątki ciał. Przedstawiciele służb nie udzielają jednak żadnych informacji. Obecna jest także grupa separatystów.

13.10

- W moim przekonaniu strona rosyjska zapewne będzie czyniła wszystko, żeby przeprowadzenie materialnego dowodu maksymalnie utrudnić - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Jonas redaktor naczelny "The Warsaw Voice".

czytaj więcej>>>

13.05

Rosja oskarża Zachód o prowadzenie przeciwko niej wojny informacyjnej. Zarzut taki wysunął wiceminister rosyjskiego resortu obrony Anatolij Antonow. Wcześniej rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie pojawiającymi się sugestiami, jakoby Moskwa była odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych.

12.19

- Władze Ukrainy nie otrzymały dotąd ani jednej czarnej skrzynki malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelonego na wschodzie kraju - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie, Andrij Łysenko. Według niego, znajdujący się na miejscu zdarzenia uzbrojeni prorosyjscy bojownicy nie pozwalają ekipom ratowniczym na zabezpieczenie szczątków samolotu. To samo dotyczy ciał ofiar katastrofy.

11.28

- To dla świata czas głębokiego smutku. Ciężko wyrazić skalę naszej straty. Nasi koledzy wybrali się w podróż ponieważ byli oddani misji powstrzymania rozwoju AIDS. Oddamy hołd ich przywiązaniu i zatrzymamy ich w naszych sercach zaczynając w niedzielę zaplanowany program  - powiedziała prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia AIDS Francoise Barre-Sinoussi.
Spotkanie, w którym weźmie udział ok. 12 tys. osób, rozpoczyna się w niedzielę w Melbourne. Wśród gości jest m.in. były prezydent USA Bill Clinton. Około 100 osób, które miały uczestniczyć w obradach było na pokładzie malezysjkiego sam,olotu, który został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą.

11.23

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji są zaszokowani i zasmuceni katastrofą samolotu MH17. Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier oraz Laurent Fabius złożyli kondolencje rodzinom, przyjaciołom oraz znajomym ofiar. Wspólne oświadczenie w tej sprawie opublikował MSZ. Ministrowie spraw zagranicznych wezwali do przeprowadzenia dogłębnego śledztwa, w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności czwartkowej tragedii. Działania te będą wymagały - jak piszą - natychmiastowego zaprzestania wszelkich wrogich działań i pełnego dostępu do miejsca katastrofy dla międzynarodowego zespołu.

10.51

- Prorosyjscy rebelianci wywożą z miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu ciała ofiar i nie zezwalają na rozpoczęcie śledztwa mającego wyjaśnić jej przyczyny - oświadczył rząd Ukrainy. Zarówno Donieck na wschodniej Ukrainie, jak i okolice miasta Torez, obok którego spadł malezyjski Boeing 777, znajdują się pod kontrolą sił separatystycznych walczących z ukraińskimi oddziałami rządowymi
- Według danych rządu terroryści wywieźli 38 ciał do kostnicy w Doniecku, gdzie specjaliści z wyraźnym rosyjskim akcentem oświadczyli, że samodzielnie przeprowadzą sekcję zwłok. Terroryści prowadzą także poszukiwania dużych samochodów transportowych, by wywieźć szczątki samolotu do Rosji - zaalarmowano w komunikacie ukraińskiego rządu.

czytaj więcej>>>

10.45

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy powstało centrum pomocy rodzinom ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu. Charków znajduje się ok. 300 kilometrów od miasta Torez, w okolicach którego spadł Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych. Terytorium, gdzie doszło do zdarzenia, kontrolowane jest przez prorosyjskich bojowników, walczących przeciwko władzom Ukrainy.

Wokół tego miejsca toczą się ciężkie walki.
W Charkowie utworzono także centrum antykryzysowe, którego zadaniem jest wspieranie prac komisji rządowej wyjaśniającej przyczyny katastrofy maszyny Malaysia Airlines. Władze obwodu poinformowały, że Charków przygotował 300 pokojów hotelowych, które są w stanie przyjąć 600 bliskich ofiar tragedii. Miasto zaoferowało im ponadto pomoc psychologów, tłumaczy i wolontariuszy.

10.00

- Nadszedł czas dla Zachodu, by Europejczycy się przebudzili. Nowa Rosja wymaga nowej polityki - ostrzega były ambasador USA na Ukrainie John Herbst.

czytaj więcej>>>

08.30

Rosyjskie Ministerstwo Obrony domaga się od Kijowa wyjaśnień w sprawie katastrofy boeinga. Resort krytykuje sposób prowadzenia akcji na miejscu tragedii i domaga się ujawnienia materiałów, które miałyby pomóc w ustaleniu jej przyczyn.
Wiceminister obrony Rosji Anatolij Antonow oskarżył władze w Kijowie o bezczynność, w sprawie szybkiego wyjaśnienia przyczyn katastrofy lotniczej. "Cały świat czeka kiedy zostanie sformowana międzynarodowa komisja śledcza" - cytuje wypowiedź rosyjskiego ministra agencja Ria Novosti.

czytaj więcej>>>

08.15

- Gdyby Moskwie zależało na wyjaśnieniu katastrofy malezyjskiego samolotu, to zostałaby ona wyjaśniona - uważa prof. Andrzej Gil z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Gość radiowej Jedynki przypomniał, że bojówkarze walczący z ukraińską armią są w pełni zależni od Rosji. - Ci ludzie są kontrolowani przez Rosję i przysłani przez Rosję. Chyba nikt nie wierzy w jakieś powstanie ludowe, że ci ludzie nagle powstali przeciwko władzy centralnej i nagle ta broń, wysoko technologiczna, gdzieś się tam znalazła, gdzieś sobie ktoś przechowywał takiego Buka w szafie - przekonywał.

czytaj więcej>>>

08.25

Separatyści zgodzili się na dostęp przedstawicieli ukraińskich władz do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu. Ukraińcy mają zamiar zabrać ciała ofiar, przewieźć do Charkowa i przekazać je rodzinom.

08.00

Służba przekazała, że wyznaczony został kwadrat o powierzchni 25 kilometrów kwadratowych, który przeczesywany jest w poszukiwaniu szczątków ofiar tragedii. Poszukiwania prowadzone są także w znajdującym się w tej okolicy zbiorniku wodnym. Po prawie dwóch dobach od katastrofy ratownikom udało się dotychczas odnaleźć tylko 186 ciał jego pasażerów.

07.30

Mimo apeli o rozejm walki na wschodzie Ukrainy nie ustają. Według Kijowa wojska rządowe opanowały część miasta Ługańsk. Zginęło ponad 20 osób.

OBWE alarmuje: separatyści blokuja dostęp do miejsca katastrofy>>>

IAR/PAP/asop