Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 02.07.2020

Miniszczyt nt. budżetu UE i funduszu z liderami unijnych instytucji. Szefowa KE ogłosiła termin

8 lipca odbędzie się miniszczyt na temat budżetu Wspólnoty i funduszu po pandemii z udziałem liderów unijnych instytucji. Zapowiedziała go przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i zaprosiła na spotkanie przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Europarlamentu Davida Sassoliego, a także kanclerz Angelę Merkel w związku z przewodnictwem Niemiec w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej.

Szefowa Komisji napisała w oświadczeniu, że szybkie porozumienie w sprawie unijnego budżetu i funduszu po pandemii to obecnie priorytet dla Wspólnoty. Dodała, że silne polityczne przywództwo będzie niezbędne do pomyślnego zakończenia negocjacji.

Posłuchaj
00:46 10502634_1.mp3 8 lipca miniszczyt nt. budżetu i funduszu z liderami unijnych instytucji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 "Naszą wspólną odpowiedzialnością jest bezzwłoczne zakończenie prac nad całym pakietem odbudowy" - podkreśliła Ursula von der Leyen.

orban free 1200
"Żądania UE sprzeczne z interesami węgierskich obywateli". Orban nie zastosuje się do zaleceń ws. otwarcia granic

Propozycje szefa Rady Europejskiej pod koniec tygodnia

Narada z udziałem liderów europejskich instytucji poprzedzi unijny szczyt w Brukseli, na który 17 i 18 lipca przylecą przywódcy krajów członkowskich i podejmą próbę osiągnięcia porozumienia.

Szef Rady Europejskiej prowadzi od kilkunastu dni konsultacje z unijnymi liderami, wczoraj rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim, i pod koniec przyszłego tygodnia ogłosi swoje propozycje dotyczące budżetu i funduszu odbudowy.

Podstawą mają być projekty zaprezentowane przez Komisję Europejską pod koniec maja. Polska z tych propozycji była zadowolona. Zgodnie z nimi, nasz kraj miałby otrzymać z funduszu odbudowy prawie 64 miliardy euro.

Czytaj także:

Natomiast w projekcie unijnego budżetu przewidziana dla Polski pula to 94 miliardów euro. W sumie prawie 160 miliardów euro, czyli około 700 miliardów złotych. Jednak wysokość zarówno funduszu, jak i budżetu będzie jeszcze negocjowana, bo ograniczenia wydatków domaga się tak zwana oszczędna czwórka, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja.

Do ustalenia pozostaje też forma i warunki wypłaty pieniędzy z funduszu odbudowy.

kstar