Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 02.03.2013

Benedykt XVI - papież słaby medialnie?

- To był papież, który - w przeciwieństwie do Jana Pawła II - nie miał dobrego otoczenia medialnego i wielkie wartości tego pontyfikatu w dużej mierze nie zostały nawet zauważone przez światową opinię publiczną - mówi Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Benedykt XVIBenedykt XVIPAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Nie mamy papieża. Przynajmniej chwilowo w Watykanie pustka. Świat czeka na nowego papieża. Kim był Joseph Ratzinger, jak zapiszą go w pamięci media, jak katolicy w różnych zakątkach świata? Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, wyjaśnia jak media relacjonują to, co dzieje się w Watykanie i przyznaje, że znajdziemy dwie opowieści: jedna dotyczy spraw duchowych, druga - spraw politycznych.

- Porównajmy sposób przekazywania podobnego momentu sede vacante po śmierci Jana Pawła II i sede vacante po rezygnacji Benedykta XVI. Niestety, narracja części mediów, próbująca wszystko wyjaśnić za pomocą najbardziej prymitywnych mechanizmów politycznych, czyli brutalnej, bezwzględnej walki, przyłożenie takiej kalki do kościoła zdecydowanie deformuje cały obraz - mówi gość Dariusza Rosiaka.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .

Redaktor naczelny KAI zaznacza, że owszem Kościół ma również wymiar polityczny, gdzie ścierają się różne opinie, ale nie można mówić o rzymskiej "mafii". - To spór różnych punktów widzenia o to, jaka droga jest teraz najlepsza dla Kościoła. Nie należy przykrywać tego raportem Wikileaks, którego zresztą nie znamy - ocenia Marcin Przeciszewski. Zdaniem naczelnego KAI być może jest to błąd służb informacyjnych Stolicy Apostolskiej, że przynajmniej dobre streszczenie lub całość raportu nie została upubliczniona. - To by ucięło ciągle spekulacje - mówi.

Jako istotną wartość pontyfikatu Benedykta XVI Marcin Przeciszewski wskazuje, że był to pontyfikat w znakomity sposób dopełniający całe dzieło soborowych papieży: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II. - Tamci skoncentrowali się bardziej na reformach instytucjonalnych i otwarciu Kościoła wobec świata, natomiast potrzebna była i tego podjął się Benedykt XVI głęboka wewnętrzna reforma Kościoła rozumiana jako odbudowa wiary - mówi gość Trójki.

Czy Benedykt XVI to był słaby medialnie papież? Jak zostanie zapamiętany? I dlaczego konklawe będzie trudne? Posłuchaj całej rozmowy!

W audycji także:

- Włochy sparaliżowane wynikiem wyborów, a Europa czeka w strachu kto przełamie powyborczego pata.

- Najpotężniejsza kobieta Meksyku w areszcie pod zarzutem oszustw. Spektakularny sukces policji, czy vendetta polityczna wrogów?

- W Kenii wybory. Czy uda się nie uniknąć morderstw i gwałtów na tle etnicznym, co jakich dochodziło przy okazji ostatnich wyborów?

Zapraszamy na "Raport o stanie świata" w każdą sobotę o godz. 12.00.

''