Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 02.05.2014

Komisarz UE ds. energii: pomożemy Ukrainie, gaz będzie płynął

Gazprom gwarantuje nieprzerwane dostawy gazu do Europy i na Ukrainę do końca maja. To skutek rozmów przedstawicieli Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji w Warszawie.
Premier Donald Tusk spotkał się z komisarzem UE ds. energii Guentherem OettingeremPremier Donald Tusk spotkał się z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem PAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • - Dobrą wolą wszystkich jest to, by nie dopuścić do eskalacji konfliktu w sektorze gazowym, by nie używać go jako narzędzia politycznego, lecz by znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Spotkamy się więc za dwa tygodnie oraz za cztery, by dopracować porozumienie za pomocą środków prawnych i gospodarczych - powiedział komisarz UE ds. energii Guenther Oett
Czytaj także

Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger zapewnił, że Bruksela udzieli wsparcia finansowego ukraińskiemu operatorowi gazowemu Naftohazowi. Poinformował, że za dwa tygodnie kolejne runda negocjacji.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
- Dobrą wolą wszystkich jest to, by nie dopuścić do eskalacji konfliktu w sektorze gazowym, by nie używać go jako narzędzia politycznego, lecz by znaleźć rozwiązanie tej sytuacji - powiedział komisarz. - Spotkamy się więc za dwa tygodnie oraz za cztery, by dopracować porozumienie za pomocą środków prawnych i gospodarczych - dodał.
Guenther Oettinger był pytany w Warszawie o atmosferę rozmów, w kontekście tego, co się aktualnie na Ukrainie dzieje. - Wszyscy jesteśmy dorosłymi ludźmi. Rozmawialiśmy dziś bardzo poważnie i rzeczowo. Chcieliśmy wykorzystać ten czas, by skoncentrować się na kwestiach gazu. Wymieniliśmy poważne i właściwe argumenty, wyjaśniliśmy kilka spraw i postawiliśmy kilka otwartych pytań - mówił po spotkaniu.

Siły ukraińskie próbują odbić Słowiańsk. W Warszawie rozmowy UE, Rosji i Ukrainy o dostawach gazu [relacja] >>>
Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan oświadczył, że Kijów jest gotów zapłacić "uczciwą rynkową cenę" za gaz, jednak nie taką, którą proponuje Gazprom. Jednocześnie zaznaczył, że jeśli nie uda się dojść do porozumienia z Moskwą w tej sprawie, Kijów odda sprawę do sądu arbitrażowego.
Przedstawiciel Rosji - minister energetyki Aleksander Nowak, poinformował, że gazowy dług Ukrainy wynosi już 3 miliardy 500 milionów dolarów. Oświadczył też, że Gazprom ograniczy dostawy od czerwca, jeśli nie otrzyma przedpłaty za gaz.

Co z unią energetyczną?

Podczas rozmów doszło do spotkania Donalda Tuska z Guentherem Oettingerem. Dotyczyło ono polskiej propozycji unii energetycznej, polegającej m.in. na wspólnym negocjowaniu zakupów gazu przez całą Unię Europejską. Premier powiedział, że dyskutowano o wspólnych działaniach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej UE. W czerwcu Rada Europejska ma przeanalizować rekomendacje w tej dziedzinie, przygotowane przez Komisję Europejską.

FILM: - Przedstawiana przez Polskę koncepcja unii energetycznej jest zbieżna z projektem, nad którym pracuje Komisja Europejska i sam komisarz Günther Oettinger - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. energii.
TVN24/x-news

- Dzisiaj z wielką satysfakcją usłyszałem, że nasza koncepcja jest w prawie w stu procentach zbieżna z tym, nad czym pracuje KE i osobiście pan komisarz Oettinger - mówił Tusk.
Szef rządu zapowiedział utworzenie grupy roboczej, także z ekspertami z Polski, by "czerwcowa Rada Europejska przyniosła jak najszybciej owoce". Tłumaczył, że co do zasady jest pełne zrozumienie dla polskiego pomysłu wspólnych zakupów gazu, eksperci powinni natomiast wypracować szczegóły prawne, logistyczne, finansowe i organizacyjne.

Tusk zbiera sojuszników

Tymczasem Donald Tusk przekonał kolejny kraj do unii energetycznej - Portugalię. Tak wynika z komunikatu kancelarii premiera, w którym napisano, że rozmawiał on telefonicznie z premierem Portugalii o proponowanych wspólnotowych mechanizmach energetycznych. Napisano w nim także, że szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział pełne wsparcie dla tej inicjatywy, a Francois Hollande podkreślił, że traktuje ten projekt jako wspólny, polsko-francuski, a Komisja Europejska pracuje nad pierwszymi rekomendacjami w tej sprawie.
Wśród sześciu filarów unii energetycznej proponowanych przez premiera Donalda Tuska znajduje się dywersyfikacja dostaw, większe wykorzystanie łupków i węgla, wspólne negocjowanie zakupów surowców, wzmocnienie mechanizmów solidarności na wypadek odcięcia dostaw, zwiększenie dofinansowanie budowy infrastruktury energetycznej przez Wspólnotę i zapewnienie bezpieczeństwa sąsiadom Unii.

pp/IAR

''