Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 20.10.2014

Polska zawetuje pakiet klimatyczny? Premier Kopacz zapowiada twardą postawę na szczycie UE

Premier Ewa Kopacz powiedziała w niedzielę w Lublinie, że jeśli podczas spotkania przywódców krajów UE poświęconego porozumieniu klimatycznemu zostaną spełnione jej dwa warunki, będzie dążyła do tego, aby przyjąć wspólne ustalenia szczytu.
Premier Ewa Kopacz w LubliniePremier Ewa Kopacz w LubliniePAP/Wojciech Pacewicz
Posłuchaj
  • Premier Ewa Kopacz zapowiada, że będzie ostro walczyła o polskie interesy na nadchodzącym unijnym szczycie klimatycznym (IAR)
  • Premier Ewa Kopacz stawia przed szczytem klimatycznym dwa warunki (IAR)
Czytaj także

Według Polski zaproponowane przez Unię limity emisji dwutlenku węgla po 2020 roku są zbyt restrykcyjne. W tej sprawie premier Ewa Kopacz stawia przed szczytem dwa warunki. Pierwszy - by ilość naszych emisji została zachowana, drugi - by były one w dyspozycji polskiego rządu. Ten mógłby potem przekazywać je firmom energetycznym, po to, by nie podnosić cen prądu.
"Limity emisji dla strony polskiej to priorytet"

Ewa Kopacz podkreśla, że limity emisji dla strony polskiej to priorytet. - Ta sprawa tak naprawdę dotyczy wszystkich Polaków, bo każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Dlatego jeśli te warunki nie zostaną spełnione, to, mimo że to będzie mój pierwszy szczyt, będę musiała się zachować dość radykalnie - dodaje premier.

Premier Ewa Kopacz o redukcji CO2: każda gospodarka ma swoją granicę wytrzymałości.

Źródło: TVN24/x-news

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE w Brukseli ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny z 2008 r. zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

Pakiet klimatyczny: koncerny energetyczne z niepokojem czekają na wyniki szczytu UE >>>
Tymczasem polski rząd zapowiada, że nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta. Minister spraw europejskich Rafał Trzaskowski wyliczył, że "gdyby się zgodzić na te bardziej ambitne cele, cena energii poszłaby w górę o 80 proc.".

Negocjacje w toku

W ostatnim czasie szefowa rządu Ewa Kopacz prowadziła w sprawie pakietu klimatycznego konsultacje z przywódcami państw europejskich - spotkała się m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Klimat kompromisu. Jak Polska poradzi sobie z obniżeniem emisji CO2?

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi