Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 14.04.2015

Projekt OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych

Od 2012 roku Instytut Energetyki Odnawialnej realizuje projekt zatytułowany „OZERISE – odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”, którego celem jest przekonanie rolników do instalowania w gospodarstwach odnawialnych źródeł energii.
Posłuchaj
  • O programie OZERISE w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej (Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jednocześnie działania prowadzone w ramach projektu mają pomoc właścicielom gospodarstw rolnych w takim doborze źródeł tej energii, by było ono jak najbardziej efektywne z punktu widzenia specyfiki danego gospodarstwa.
Polskie rolnictwo ma duże potrzeby energetyczne i będą one w najbliższych latach rosły. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 6% energii w naszym kraju jest obecnie zużywanych właśnie przez ten sektor gospodarki. - Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej – mówi Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej – gospodarstwa rolne zaczęły się bardzo intensywnie rozwijać i modernizować. Zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Gospodarstwa rolne zużywają dzisiaj dużo więcej energii niż gospodarstwa domowe w obszarach miejskich.
Energochłonne rolnictwo
W ramach projektu OZERISE Instytut Energetyki Odnawialnej opomiarował 10 wybranych gospodarstw rolnych reprezentujących różne profile produkcji, badając w ten sposób zużycie energii elektrycznej i cieplnej w tych gospodarstwach w przeciągu roku. Wyniki badań przedstawiono w raporcie, który wskazuje że największe zużycie energii elektrycznej na potrzeby produkcyjne i bytowe jest charakterystyczne dla gospodarstw zajmujących się produkcją pasz, intensywną produkcją mleczarską i produkcją sadowniczą. - Sadownicy – wyjaśnia Piotr Dziamski – potrzebują bardzo dużo energii na chłodzenie i utrzymanie odpowiednich warunków w przechowalniach owoców. Inny, bardzo energochłonny, proces technologiczny wykorzystywany w rolnictwie, to na przykład suszenie płodów rolnych. Pamiętać trzeba jednak, że każde gospodarstwo rolne charakteryzuje się zróżnicowanym profilem zużycia energii, zależnym z jednej strony od skali produkcji,  z drugiej od jej charakteru. Są gospodarstwa, które będą zużywały więcej energii w okresie żniwnym, ale są i takie, które zużywają energię równomiernie w ciągu całego roku. Do tych ostatnich należą na przykład gospodarstwa mleczarskie. W przypadku gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej duże zapotrzebowanie na energię występuje latem, gdy potrzebna jest energia na wentylowanie pomieszczeń. Takie same wymagania mają gospodarstwa zajmujące się hodowlą drobiu.
Precyzyjne określenie potrzeb energetycznych gospodarstwa rolnego, którego właściciel zamierza zainstalować i wykorzystywać odnawialne źródła energii, jest niezbędne by dobrać to źródło w sposób odpowiedni i najkorzystniejszy ekonomicznie. - Musimy wiedzieć – podkreśla Piotr Dziamski – czy potrzebujemy w gospodarstwie więcej energii elektrycznej, czy ciepła. Czy energia w większym zakresie będzie wykorzystywana zimą, czy latem. Mając takie informacje możemy dobrać odpowiednie źródła energii odnawialnej. Na przykład elektrownie wiatrowe sprawdzą się tam, gdzie większe zużycie energii będzie w okresie zimowym. Latem, natomiast, lepiej sprawdzą się ogniwa fotowoltaiczne lub, do produkcji ciepła, kolektory słoneczne.
Potrzeby będą rosły
Polskie gospodarstwa rolne zużywają dużo, a będą zużywały jeszcze więcej energii. Niestety ta, którą mają do dyspozycji dzisiaj jest nie tylko jest kosztowna, ale również jest nienajlepszej jakości. Właśnie dlatego inwestycja w odnawialne źródła energii może być ekonomicznie uzasadniona. - W ramach projektu OZERISE – podkreśla Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej – podjęliśmy się również  monitorowania jakości energii. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że nie jest ona najlepsza. Często pojawiają się przerwy w dostawach. Kłopotliwe dla odbiorców jest też ciągłe, obniżone napięcie w sieci, które przyczynia się do szybszego zużywania urządzeń elektrycznych. Pojawiają się też zaniki pojedynczych faz, co w przypadku wykorzystywania silników trójfazowych powoduje obniżenie ich wydajności i szybsze przepalenie wirników.
Wszystkie informacje dotyczące zużycia energii w gospodarstwach rolnych, również te zawarte w raporcie podsumowującym wyniki opomiarowania zużycia energii elektrycznej i cieplnej na terenie gospodarstw rolnych wybranych do projektu OZERIS, znajdą państwo w Internecie, na stronie www.ozerise.pl . Bardziej szczegółowe informacje będzie można uzyskać podczas VIII już Forum Energetyki Prosumenckiej, którego organizatorem jest Instytut Energetyki Odnawialnej. Odbędzie się ono 12 i 13 maja, w Warszawie, w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Od niedawna Instytut Energetyki Odnawialnej prowadzi również internetowe spotkania on line, podczas których prezentuje między innymi informacje dotyczące zużycia energii w gospodarstwach rolnych.
Projekt „OZERISE - Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach” jest dofinansowany przez Program LIFE+ oraz NFOŚiGW w ramach projektu LIFE11 ENV/PL/444.
Hanna Uszyńska, abo