Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Dydliński 11.10.2021

Słabszy wiatr w Europie uderza w OZE. Może też się odbić na transformacji energetycznej

Jak wynika z danych firmy Vortex, w tym roku siła wiatru w Europie spadła o 15 procent. Przekłada się to na mniejszą produkcję energii na farmach wiatrowych, ale też może negatywnie wpłynąć na transformację energetyczną w naszej części świata - pisze serwis BiznesAlert.pl.

Przyczyny zmniejszenia siły wiatru są niejasne, ale może mieć to związek z globalnym ociepleniem. Jak podkreśla profesor Paul Williams z Uniwersytetu w Reading, zjawisko jest trendem a nie jednorazową zmianą, bo słabnięcie wiatru w Europie jest obserwowane od kilku dekad.

Według szacunków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), prędkość wiatru w Europie spadnie o 10 procent do 2100 roku przy podniesieniu temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza.

jacek sasin free tt twitter 663.jpg
Jacek Sasin: bezpieczeństwo energetyczne mamy zapewnione

Słabszy wiatr, mniej prądu

Osłabienie siły wiatru bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ilości prądu, produkowanego przez farmy wiatrowe. Tak było w marcu w Wielkiej Brytanii, kiedy farmy wiatrowe produkowały tylko 11 procent swojej całkowitej mocy. Na początku września Brytyjczycy musieli uruchomić dwa bloki węglowe, by dostarczyć do sieci odpowiednią moc. Podobnie musieli zrobić m.in. Niemcy.

- Tendencja spadku prędkości wiatru może mieć negatywne konsekwencje wobec planów dochodzenia do neutralności energetycznej Europy - pisze serwis BiznesAlert.pl


PolskieRadio24.pl, BiznesAlert.pl, FT, md