Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 20.10.2021

Koncerny naftowe lobbowały przeciwko redukcji emisji. "Le Monde": uczestniczyły w tym firmy francuskie i amerykańskie

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies - pisze dziennik "Le Monde".

Koncerny Total i Elf były informowane o skutkach dla środowiska spalania paliw kopalnych i swojej działalności już od 70., ale starały się tuszować i podważać badania naukowców.

bełchatów elektrownia 1200x660.jpg
Redukcja emisji może kosztować Europejczyków ponad bilion euro. Koszty poniosą gospodarstwa domowe

Takie wnioski wynikają z publikacji dyrektora ds. badań w Instytucie CNRS Christophe’a Bonneuila, socjologa w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences Po) Pierre-Louisa Choqueta oraz badacza historii na Uniwersytecie Stanford Benjamina Franta, którzy przejrzeli archiwa grupy naftowej, obecnie TotalEnergies, a także na podstawie rozmów z pracownikami opublikowanymi w czasopiśmie "Global Environmental Change".

Rzucić wyzwanie nauce o klimacie

W latach 80. koncerny podtrzymywały wątpliwości, a następnie starały się udaremnić wysiłki na rzecz ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych - wynika z publikacji naukowców.

W połowie lat 80. amerykański gigant Exxon, za pośrednictwem Stowarzyszenia na rzecz Środowiska Przemysłu Naftowego (IPIECA), prowadził międzynarodową kampanię grup naftowych, aby "rzucić wyzwanie nauce o klimacie i osłabić kontrolę nad paliwami kopalnymi" - przypominają naukowcy. Cytowany w artykule Bernard Tramier, dyrektor ds. środowiska w Elf, a następnie Total od 1983 do 2003, potwierdził, że został poinformowany o znaczeniu globalnego ocieplenia podczas spotkania IPIECA w 1984 roku.

Dwa lata później zaalarmował komitet wykonawczy Elfa, mówiąc: "jest oczywiste, że przemysł naftowy będzie musiał przygotować się do samoobrony".

- Myśleliśmy, że tylko Exxon i amerykańskie grupy paliwowe były dwulicowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi francuscy reprezentanci uczestniczyli w tym zjawisku przynajmniej w latach 1987-1994 - powiedział agencji AFP Bonneuil, używając określenia "fabryka ignorancji" pod adresem francuskich koncernów.

Liderzy Total uznali istnienie zmian klimatycznych

Pod koniec lat 90. podejście koncernów uległo zmianie. Eksperci klimatyczni ONZ, IPCC, opublikowali swój pierwszy raport w 1990 roku. Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku doprowadził do przyjęcia Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. W 1997 roku przyjęto protokół z Kioto.

"Francuski przemysł naftowy przestał wówczas publicznie kwestionować badania o klimacie, ale nadal zwiększał inwestycje w produkcję ropy i gazu" - piszą naukowcy.

W odpowiedzi przesłanej do AFP przed publikacją artykułu naukowego Total poinformował, że "Wiedza Total Energies na temat ryzyka klimatycznego niczym nie różniła się od wiedzy płynącej z ówczesnych publikacji naukowych".

"Liderzy Total uznali istnienie zmian klimatycznych i powiązania z działalnością przemysłu naftowego" i od 2015 roku firma dąży do "bycia głównym graczem w transformacji energetycznej" - napisano w komunikacie.

PR24.pl, PAP, DoS