Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Magda Zaliwska 19.06.2011

Poznaj finalistów Talentów Trójki w kategorii Film

Grzegorz Jaroszuk, Michał Marczak, Paweł Maślona - finalistami Talentów Trójki już są. O tym, który z młodych reżyserów zostanie laureatem trójkowego konkursu, dowiemy się 28 czerwca.
Grzegorz JaroszukGrzegorz Jaroszukźr. berlinale-talentcampus.de

Dobiega końca tegoroczna edycja konkursu Talenty Trójki 2010/2011. Znamy już wszystkich finalistów. Z ich grona 28 czerwca zostanie wyłoniony jeden laureat, w każdej z trzech kategorii: Sztuki Wizualne, Teatr i Film.

Finalistami w kategorii Film są: Grzegorz Jaroszuk, Michał Marczak, Paweł Maślona. Młodzi twórcy byli gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego w audycji "Trójkowo, filmowo".

Grzegorz Jaroszuk jest tegorocznym absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracą dyplomową Grzegorza jest etiuda filmowa "Opowieści z chłodni", która zdobyła dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia na festiwalu "Łodzią po Wiśle": Grand Prix oraz I Nagrodę Publiczności. Etiuda przyniosła także młodemu reżyserowi nominację do Talentów Trójki.

"Opowieść z chłodni" to historia dwóch niezbyt rozgarniętych pracowników supermarketu, którzy od swojego szefa dostają zadanie odnalezienia celu w życiu. Postanawiają więc wystąpić w programie telewizyjnym "Najnieszczęśliwszy człowiek miesiąca", którego fanem jest pewna dziewczyna. Tak rozpoczyna się dziwna relacja między trójką ludzi. Grzegorz Jaroszuk podkreśla, że chciał opowiedzieć o smutnych sprawach, ale w sposób ironiczny i z dystansem. - Duży wpływ na moją twórczość miały książki Bohumila Hrabala i filmy Roya Anderssona - tłumaczy.

Zaćmienie,

Kadr z filmu "Zaćmienie"

Paweł Maślona

Najpierw skończył politologię na UJ, a potem poszedł na studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (jest na III roku). Ma na swoim koncie etiudy fabularne i filmy reklamowe. Był asystentem Marcina Wrony na planie "Chrztu".
"Zaćmienie" – film, z którym został zgłoszony do Talentów Trójki, to etiuda fabularna i zarazem podwójny licencjat reżysersko-operatorski młodego twórcy.

Główny bohater Adam prowadzi komfortowe życie unikając brania odpowiedzialności za to, co ważne. Niespodziewana śmierć matki sprowadza go jednak na ziemię. Spada na niego bowiem obowiązek opieki nad chorym ojcem. Artysta swoje dzieło zadedykował rodzicom, dodaje jednak, że nie jest to obraz autobiograficzny. - Z pewnych powodów ten temat był dla mnie istotny. Na początku chciałem stworzyć tragikomedię dopiero później zainteresowały mnie inne aspekty. Ostatecznie powstał dramat. Zależało mi na tym, by zrobić film osobisty. Nie opowiada on jednak o mnie, czy mojej rodzinie – tłumaczy Paweł Maślona. Dodaje, że jest to temat, którego on sam się boi.

"Zaćmienie" trwa 25 minut. Gość "Trójkowo, filmowo" zaznacza, że w tak krótkim czasie trudno wyczerpująco i wiarygodnie przedstawić opowieść. - Problem polega na tym, jak opowiedzieć historię, żeby zaspokoiła potrzeby widza – przyznaje.

/

Kadr z filmu "Koniec Rosji", reż. Michał Marczak; fot: materiały prasowe

Michał Marczak

Najpierw studiował reżyserię w Kalifornii, potem skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zaczynał od teledysków i reklam, ale od 2005 roku swoją energię poświęca projektom dokumentalnym i fabularnym – jako reżyser i operator. Jest członkiem zespołu filmowego "Paladino".

Jurorom Talentów Trójki zaprezentował film "Koniec Rosji". Młody reżyser przyznaje, że podobają mu się filmy, które są na pograniczu gatunków. Zgadza się ze słowami Godarda, że "świetny dokument aspiruje do tego, żeby być fabułą, a fabuła zawsze aspiruje do tego, żeby być dokumentem".


"Koniec Rosji" również znajduje się na pograniczu gatunków. Opowiada o małej bazie na północy Rosji, gdzie sześciu żołnierzy strzeże olbrzymich, niezamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktyczny. - To film, który patrzy na nich i analizuje powód, dla którego oni w ogóle tam są - mówi Marczak.

W jury Talentów Trójki w kategorii Film zasiadają w tym roku: Roman Gutek, Krzysztof Majchrzak, Artur Reinhart, Marcin Wrona i Ryszard Jaźwiński.

Aby dowiedzieć się więcej na temat laureatów Talentów Trójki w kategoriach: Sztuki Wizualne, Teatr, Film kliknij TU.

Gościem "Trójkowo, filmowo" był także Artur Liebhart, który opowiadał o filmie "Kieł".

Aby wysłuchać całej audycji kliknij w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)