Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 29.10.2014

Cele Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020

O 3,5 mld euro będzie większe wsparcie przyznane Polsce na realizację Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020 mówi w Radiowej Jedynce Cezary Szeliga, zastępca prezesa ARiMR/ Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
Czytaj także

Za rozdzielenie większości funduszy na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2014-2020, podobnie jak w poprzednich 7 latach, będzie odpowiedzialna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
32 mld euro trafią za pośrednictwem ARiMR na polską wieś w ramach nowej perspektywy unijnej.
To ogromne wsparcie – przyznaje Cezary Szeliga, zastępca prezesa ARiMR. – Udało się wynegocjować na nową perspektywę 2014-2020 jeszcze większą kwotę, która zasili obszary wiejskie. Ta kwota będzie nadal przeznaczana na transformację polskiej wsi i obszarów wiejskich. W ramach tych działań, które w nowej perspektywie będziemy wdrażać, część jest kontynuowana, jest też kilka nowych propozycji. Nadal będziemy modernizować i restrukturyzować polską wieś.

Nowe pieniądze to nowe priorytety, bo będą nowe działania.
- Będziemy kontynuować "Wsparcie dla młodych rolników" – mówi Cezary Szeliga. W ostatnim naborze w tej perspektywie była to kwota podwyższona z 75 tysięcy na 100 tysięcy zł. Młodzi rolnicy mają powody do zadowolenia. Młodych rolników - spośród krajów Unii Europejskiej - najwięcej jest w Polsce, a jest to efekt wdrażania m.in. tego działania.
Będą również środki na modernizację polskiej wsi i to w podwyższonej stawce. Nie tylko na zakup sprzętu rolniczego, co w tej perspektywie bardzo dobrze było widać, ale również środki w ramach modernizacji w powiązaniu z produkcją zwierząt. Może to w odpowiedni sposób przyczynić się do tego, że nasze gospodarstwa będą jeszcze bardziej konkurencyjne w stosunku do innych krajów członkowskich UE.
- Powróciliśmy do działań związanych z tzw. restrukturyzacją małych gospodarstw – informuje wiceprezes ARiMR. To będzie premia w wysokości 60 tys. zł. W tej perspektywie dość dużo środków poszło dla gospodarzy, którzy mają duże gospodarstwa oraz dla bardzo dużych zakładów przetwórczych. One już w tej chwili sobie świetnie radzą i są konkurencyjne w stosunku do krajów zachodnich.
W tej chwili cały system płatności bezpośrednich jest skierowany szczególnie do mniejszych gospodarstw. Również takie działanie jak restrukturyzacja mają pozwolić, żeby przez najbliższe 6-7 lat wdrażania kolejnej perspektywy, te gospodarstwa się usamodzielniły i były konkurencyjne.

W nowej perspektywie dużo więcej pieniędzy będzie na grupy producenckie. Unia Europejska stawia na konsolidację producentów.
Grupy rolne i grupy producentów owoców i warzyw już się skonsolidowały i jest nadzieja, że ten proces będzie dalej postępował w takim tempie jak do tej pory. To jest konsolidacja pozioma, a powinna też być konsolidacja pionowa, jak to jest w starych krajach UE, gdzie nasi producenci owoców i warzyw również mają udział w przetwórstwie i w handlu. W tym kierunku to powinno pójść i te środki na to właśnie powinny zostać spożytkowane - twierdzi Cezary Szeliga.  

Rozmawiała Justyna Golonko