Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 12.08.2014

Liberia dostanie eksperymentalny lek na Ebolę

Jeszcze w tym tygodniu do tego afrykańskiego państwa ma trafić eksperymentalne lekarstwo dla lekarzy zarażonych wirusem Ebola. Stany Zjednoczone zaakceptowały prośbę władz w Monrowii.
Władze w Czechach zarządziły specjalne ćwiczenia w związku zagrożeniem wirusem EbolaWładze w Czechach zarządziły specjalne ćwiczenia w związku zagrożeniem wirusem EbolaPAP/EPA/FILIP SINGER
Posłuchaj
  • Liberia otrzyma z USA eksperymentalny lek dla ludzi zarażonych wirusem Ebola, podał tamtejszy rząd. Wcześniej specjalną prośbę do Waszyngtonu wystosowała prezydent Liberii, Ellen Johnson Sirleaf. Więcej na ten temat w relacji Rafała Motiuka/IAR
Czytaj także

Próbki leków mają przywieźć do Liberii przedstawiciele amerykańskiej administracji. Także Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zgodę na to, by dodatkowe porcje eksperymentalnego lekarstwa trafiły do Afryki Zachodniej.

Według ogłoszonego w poniedziałek przez WHO bilansu, liczba ofiar śmiertelnych w Afryce Zachodniej wyniosła 1013, zarażonych jest 1848 ludzi. W ostatnim czasie najwięcej osób zmarło w Liberii - 29, 17 zgonów zarejestrowano w Sierra Leone i sześć w Gwinei.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że Ebola stanowi zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową i może w dalszym ciągu rozprzestrzeniać się w nadchodzących miesiącach.

Specjaliści twierdzą, że epidemię choroby w Zachodniej Afryce da się powstrzymać. W tym celu bardzo pomocna byłaby szczepionka, ale zbyt szybko nie można się jej spodziewać. Potrzebne jest zatem izolowanie pacjentów, badanie tych, którzy mieli styczność z chorymi oraz odpowiednio zabezpieczone pogrzeby zmarłych chorych. Wirusem można się bowiem zarazić przez kontakt z płynami ustrojowymi człowieka.

Gorączka krwotoczna Ebola jest wysoce zakaźna, wywołuje ją wirus, którego rezerwuarem są prawdopodobnie nietoperze owocożerne. Ale można się nim również zarazić od innych dzikich zwierząt. Objawy są podobne do grypy, pojawia się wysypka, gorączka, bóle mięśni i stawów, następnie biegunka krwotoczna oraz objawy skazy krwotocznej. Powodują one bardzo szybką niewydolność narządów wewnętrznych i w konsekwencji śmierć. Śmiertelność sięga od 60 do 90 procent.

O epidemii Ebola - tu czytaj więcej>>>

IAR/PAP/iz