Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 25.11.2016

"Ołtarz Mariacki miał być chlubą Norymbergi"

- Przeciwko wywozowi dzieła Stwosza protestował gubernator Hans Frank, bo chciał je zachować dla Niemców w Krakowie, ale decyzja Hitlera była inna - opowiadał prof. Stanisław Waltoś.
Posłuchaj
  • Kradzież i powrót. Ołtarz Mariacki w Krakowie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

W 1939 roku powstał komitet, który miał zebrać środki na ratowanie Ołtarza Mariackiego na wypadek inwazji hitlerowskiej. Dzieło zostało przewiezione w ostatnich dniach sierpnia z Krakowa do Sandomierza. - Możemy się tylko domyślać, jakie było zdziwienie Niemców, gdy weszli do kościoła Mariackiego i zobaczyli pustą szafę ołtarzową. Wydusili jednak na arcybiskupie Adamie Sapiesze miejsce ukrycia ołtarza - opowiadał prof. Waltoś.

Hitler na prośbę nadburmistrza Norymbergii zdecydował o przewiezieniu dzieła Stwosza do tego miasta. - Ołtarz został złożony w specjalnie wybudowanym bunkrze, do przechowywania dzieł sztuki. Niemcy zapewnili mu najlepsze schronienie na czas zawieruchy wojennej - dodawał autor książki "Grabież ołtarza Wita Stwosza".

30 kwietnia 1946 roku - 26 wagonów, wypełnionych elementami ołtarza, wróciło przy pomocy żołnierzy amerykańskich do Polski. O odzyskaniu dzieła opowiadała w audycji dr Agata Wolska, autorka książki pt. "Trudny powrót ołtarza Wita Stwosza".

O kompozycji ołtarza i drobnych artystycznych potknięciach Wita Stwosza opowiadał z kolei fotograf dr Andrzej Nowakowski, który zamieścił zdjęcia ołtarza w albumie "Blask".

W audycji rozmawialiśmy też z konserwatorem ołtarza. Od września ubiegłego roku nieustannie prowadzone są prace, które potrwają do 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: prof. Stanisław Waltoś, dr Agata Wolska, dr Andrzej Nowakowski i dr Jarosław Adamowicz (kierownik prac konserwatorskich)

Data emisji: 22.11.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/jp