Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 24.10.2014

Camera obscura - żywa wizja Da Vinciego

Wbrew nazwie nie ma w sobie nic obscenicznego. Camera obscura prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Ile lat sobie liczy i czy wykorzystuje się go dzisiaj?
Wersja urządzenia Camera Obscura wystawiana w jednym z londyńskich muzeówWersja urządzenia Camera Obscura wystawiana w jednym z londyńskich muzeówStefan Kuhn / Wikipedia / CC
Posłuchaj
  • Za tajemniczą nazwą Camera obscura kryje się prosty przyrząd optyczny (Czwórka/Mamy to)
Czytaj także

- Jest to pudełko z malutkim otworem, które wpuszcza do środka światło. Jego wnętrze jest wyciemnione, aby zmniejszyć refleksję światła i pozwala na uzyskanie obrazu - przybliża Tymon Nogala z Akademii Fotografii.
Ekspert wspomniał, że pierwsze zapiski o camera obscura sięgają antyku, ale praktyczne zastosowanie tego sprzętu przypada na okres XV-XVI w. - Przyczynił się do tego Leonardo da Vinci, który budując duże pomieszczenia umieszczał w nich mały otworek, przez który wpadało światało. Powstawał w ten sposób odwrócony, pomniejszony obraz, co pomagało mu przy rysowaniu szkiców - opopwiadał Nogalski.
PRZECZYTAJ: Fotografia to przygoda <<<

W dużym uproszczeniu można więc stwierdzić, że camera obscura to pierwowzór aparatu fotograficznego. Jak przebiegała ewolucja tego wynalazku? Jaki ma związek ze współczesną fotografią? Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji "Mamy to".
ac/kd