Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 19.02.2015

Modernizacja Afryki to proces złożony

Proces dynamicznych zmian świata pozimnowojennego dotyczy też Czarnego Lądu. Afryka wybudziła się już z kolonizacji, ale do pełnej stabilizacji wciąż daleko.
Żyrafa w Parku Narodowym Nairobi, KeniaŻyrafa w Parku Narodowym Nairobi, KeniaMkimemia/Wikipedia
Posłuchaj
  • Jedną z przeszkód na drodze do modernizacji Afryki jest ogromne zróżnicowanie kulturowo-ekonomiczne kontynentu (Czwórka/Pani Tomu)
Czytaj także

/

Na Afrykę patrzyliśmy dotąd głównie przez pryzmat dystansów rozwojowych, tendencji autorytarnych w ramach systemów politycznych poszczególnych państw czy też konfliktów etnicznych i międzynarodowych. Do pewnego stopnia jest to spuścizna kolonializmu.
- To była specyficzna forma obcej dominacji i próba narzucenia kultury europejskiej zupełnie obcemu podłożu kulturowo-cywilizacyjnemu. Pozostawiła po sobie ogromne zmiany na każdym właściwie gruncie. Powstały nowe państwa, rozbite zostały tradycyjne struktury społeczne - opowiedział specjalista ds. Afryki, dr Wiesław Lizak.
Autor książki "Afrykańskie instytucje bezpieczeństwa" przekonywał, że modernizacja kontynentu to proces złożony. - Afryka liczy sobie 54 państwa. Są miejsca, takie jak zdestabilizowany Sudan Południowy, gdzie o bezpieczeństwie, spokoju nie ma mowy. To znacznie utrudnia procesy pokojowe i wypracowanie wspólnej linii postępowania, która popchnęłaby Afrykę do przodu.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: dr Wiesław Lizak, autor książki "Afrykańskie instytucje bezpieczeństwa"

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 19.00

ac, pg