Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paweł Kurek 27.10.2014

Czy wejście do strefy euro jest korzystne dla Polski?

Zdania co do tego, czy przyjęcie euro będzie dla nas opłacalne, są podzielone. Pewnik jest jeden - walutę przyjąć musimy. Goście audycji "Się mówi" tłumaczyli, kiedy rozstanie ze złotówką może być dla nas najbardziej korzystne.
Rzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatkuRzadko, ale urząd skarbowy nie chce od obywatela podatkuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Ekonomiści o wadach i zaletach wejścia Polski do strefy euro (Czwórka/Się mówi)
Czytaj także

W 2003 roku ponad 70 procent Polaków odpowiadając "tak" na zadane w referendum pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?", zadecydowało o ekonomicznym i politycznym kierunku rozwoju naszego kraju. Wtedy też - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę -  powiedzieliśmy "tak" dla wejścia Ploski do strefy euro. Kwestią czasu jest tylko to, kiedy przyjdzie nam pożegnać się ze złotówką.

- To jest jak z mandatem, w końcu trzeba go zapłacić - tłumaczył w audycji "Się mówi" Marcin Jasiński z Akademii imienia Leona Koźmińskiego. Jednak ten czas jeszcze nie nadszedł. Zdaniem Pawła Sateleckiego, ekonomisty, przyjęcie euro z punktu widzenia politycznego nikomu się teraz nie opłaca i rządzący nie będą forsować tego pomysłu. - Sondaże pokazują, że ponad trzy czwarte Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu euro - podkreślił.

PRZECZYTAJ: Wprowadzenie Euro wymaga stabilności państwa

Czego głównie się obawiamy? Jasiński mówił, że rodaków najbardziej przeraża potencjalny wzrost cen. - One się zwiększą, a płace - jak każdy myśli - zostaną na tym samym poziomie - tłumaczył.

Kiedy wejście do strefy euro będzie dla nas najbardziej opłacalne. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania, dowiesz się słuchając audycji "Się mówi".

(pkur, ac)