Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 18.08.2015

Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.

Gdy zaczynamy zapominać, gdy zastanwiamy się, czy zamknęliśmy dom albo wyłączyliśmy żelazko, zazwyczaj tłumaczymy to roztargnieniem albo zaburzeniem uwagi. - Na co dzień zajmuje nas wiele spraw. Czasami jedne są ważniejsze, a inne skrywają się pod ciężarem zwyczajnych doznań - mówi geriatra Milena Słoń. Jak dodaje psycholog Karolina Jurga, choroba zaczyna się wówczas, gdy zjawisko się nasila albo gdy przestajemy zdawać sobie sprawę z faktu, że zapominamy.

Zdaniem gości Dariusza Bugalskiego bardzo ważną rolę w dbaniu o pamięć odgrywa edukacja, wiedza i profilaktyka. - Swego rodzaju sukces terapeutyczny zależny jest od zrozumienia choroby i od tego, w jaki sposób opiekunowie zajmują się swoimi podopiecznymi - podkreśla geriatra.

W programie rozmawiamy o grach i czynnościach, które pomagają w zwiększaniu rezerwy poznawczej, wyjaśniamy, jakie są rodzaje pamięci i podpowiadamy, jakie ćwiczenia warto wykonywać, by dłużej i lepiej pamiętać.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Milena Słoń (geriatra), Karolina Jurga (psycholog ds. osób starszych)
Data emisji: 17.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo