Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 09.09.2015

Dlaczego państwo zaniedbuje nasze zdrowie psychiczne?

- Dyskryminacja opieki psychiatrycznej polega na bardzo ubogim finansowaniu aktualnych potrzeb i zaniechiwaniu reform z nią związanych - mówi dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra.
Posłuchaj
  • Dlaczego państwo zaniedbuje nasze zdrowie psychiczne? (Klub Trójki)
Czytaj także

Rząd chce zlikwidować Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego i włączyć go do Narodowego Programu Zdrowia, na co nie zgadzają się lekarze. - Prosimy, by ten program był kontynuowany, ale z adekwatnym finansowaniem - mówi psychiatra, prof. Jacek Wciórka. Jak dodaje, bardzo ważne jest, by osoby potrzebujące nie zostały same ze swoim problemem, tak jak ma to miejsce w tej chwili.

Zdaniem lekarzy nie jest możliwa zmiana rewolucyjna, a jedynie ewolucyjna. - Chodzi o stopniowe odejście od scentralizowanego leczenia opartego na dużych szpitalach i przechodzenie na model środowiskowy, czyli leczenie w środowisku pacjenta. To już działa. Taki system odpowiada pacjentowi, zapewnia mu szybki i godziwy dostęp do opieki - przekonuje dr Rodryg Reszczyński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Goście Dariusza Bugalskiego mówią o tym, czy grozi nam systemowa dyskryminacja opieki psychiatrycznej, oraz wyjaśniają, dlaczego leczenie środowiskowe jest tańszą formą pomocy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka (psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Rodryg Reszczyński (psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
Data emisji: 8.09.2015
Godzina emisji: 21.05

sm/iwo