Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 12.11.2015

Dramat obozu koncentracyjnego na kartach komiksu

- Komiks to medium, forma opowiadania. Często artyści używają tej formy do przekazywania swoich emocji, opowieści i wydarzeń historycznych - mówi Nikodem Cabała, twórca komiksów.
Posłuchaj
  • Dramat obozu koncentracyjnego na kartach komiksu (Klub Trójki)
Czytaj także

W "Klubie Trójki" rozmawiamy o przedsięwzięciach, które mają na celu przybliżenie młodzieży wydarzeń historycznych i przedstawienie relacji kobiet, które przeszły przez piekło obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

- Nasze projekty są międzypokoleniowe. Dlatego są ważne dla młodych ludzi, że dowiadują się oni wiele o życiu. Po uczestnictwie w takim projekcie, młody człowiek inaczej zachowa się w metrze czy autobusie - przekonuje Hanna Nowakowska, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück, prezes fundacji "Ja Kobieta" i "Cultura Memoriae".

W tym roku minęła siedemdziesiąta rocznica wyzwolenia kobiecego obozu Ravensbrück. Co trzecia więźniarka spośród 132 tysięcy była Polką. Pozostała ich z nami garstka. Jedną z nich jest Krystyna Zając, która miała 19 lat, kiedy po Powstaniu Warszawskim trafiła do Ravensbrück. 11 listopada Dariusz Bugalski gości ją w studiu Trójki. Krystyna Zając opowiada w audycji m.in. o tym, jaki ma stosunek do komiksów obrazujących tragiczną historię obozów koncentracyjnych.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Krystyna Zając (była więźniarka obozu Ravensbrück), Hanna Nowakowska (córka byłej więźniarki KL Ravensbrück, prezes fundacji "Ja Kobieta" i "Cultura Memoriae"), Dorota Myśliwska (nauczycielka historii w LXIII LO im. L. Kossutha w Warszawie), Nikodem Cabała (twórca komiksów)
Data emisji: 11.11.2015
Godzina emisji: 21.07

fbi/mk