Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 02.09.2016

Polska w dniu wybuchu II wojny światowej. Prowokacje i upiorne zaskoczenia

- Przypadki rzekomych prowokacji i represji nagłaśniano na pierwszych stronach niemieckich gazet. Im bliżej 1 września 1939, tym bardziej narastała w prasie atmosfera grozy - mówi prof. Piotr Semków, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzenia z 1 września 1939 roku dla niektórych Polaków były zaskoczeniem. - Pojawiły się różne wiadomości o tym, że rozstrzeliwują, a przecież to niemożliwe, bo Niemcy są kulturalni i kto to widział, by oni mieli zabijać. Człowiek nie wierzył, a to wszystko niestety była prawda - opowiada świadek owych wydarzeń, nieżyjąca już dziś Krystyna Przewózka w nagraniu zarejestrowanym przez Dom Spotkań z Historią w ramach Archiwum Historii Mówionej.

Jak udało się zdekonspirować niemieckich agentów? Czy sąsiedzi wiedzieli, kto popiera Niemców, czy częściej dochodziło do upiornych zaskoczeń? Kto i w jaki sposób sporządzał listy śmierci? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: prof. Andrzej Gąsiorowski (kustosz Muzeum Stutthof w Sztutowie), prof. Grzegorz Berendt (Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku), prof. Piotr Semków (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
Data emisji: 1.09.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/fbi