Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.08.2012

Rodzice rodzicom, czyli wolontariusz w rodzinie

- Jesteśmy połączeniem cioci, doradcy, przyjaciela i osoby, od której nie usłyszy się słów krytyki. Dajemy czas i swoje doświadczenie rodzinom z małymi dziećmi, które mają trudności z ich wychowaniem - opowiadają uczestnicy niezwykłego projektu.
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjneRodzina. Zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Klub Trójki" - 27 sierpnia 2012
Czytaj także

Nie chodzi tu wcale o patologie, niewłaściwe zachowanie dzieci czy rodziców, ale o zwykłe trudności, kłopoty i wątpliwości młodych rodziców wynikające najczęściej z braku doświadczenia i dobrego przykładu. "Wolontariusz w Rodzinie" jest częścią międzynarodowego projektu Home Start International, który rozpoczął się w 1973 roku. W Polsce od dwóch lat prowadzi go Fundacja Dzieci Niczyje.

- Głównym celem tego projektu jest udzielenie wsparcia rodzinom z małymi dziećmi, w wieku do 3 lat, przeżywającym różne trudności. A pomoc udzielana jest w domu przez wolontariuszy, którzy nie są profesjonalistami - wyjaśnia Anna Żardecka, koordynator projektu. Co zrobić, by dziecko nie ślizgało się podczas kąpieli w wanience, jak uniknąć ryzyka poparzenia podczas przygotowywania posiłku, albo na co zwrócić uwagę wybierając żłobek - to tylko kilka z całej masy drobnych, a przydatnych, informacji i umiejętności, które pomagają w codziennym życiu z małym dzieckiem.

Psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje Magdalena Kosicka podkreśla, że twórcom projektu nie przyświeca myśl, by dzielić rodziny na zdrowe i patologiczne. - Nas interesują wszystkie rodziny z małymi dziećmi, które nie mają wsparcia w najbliższym otoczeniu i potrzebują go z zewnątrz.

Powodem coraz częściej jest osamotnienie młodych matek, których mężowie ciężko pracują na utrzymanie rodziny, a rodzice mieszkają daleko i nie mogą stale ich wspierać. Ale przekrój trudności, z jakimi borykają się rodzice małych dzieci, jest ogromne. - Warto podkreślić, że wolontariusze nie pełnią roli niań, rodzice nie mogą zostawić z nimi dziecka. My wchodzimy do całej rodziny, pracujemy z dziećmi, rodzicami i rodzeństwem - podkreślają goście Dariusza Bugalskiego.

Jak podkreśla wolontariuszka projektu Dorota Wróblewska osoby, które decydują się na wzięcie w nim udziału wykazują się wielką dojrzałością, gdyż nie jest łatwo przyznać, że nie radzą sobie same. - Każdy z wolontariuszy ma przynajmniej jedno dziecko, jesteśmy praktykami i w tych codziennych trudnościach możemy pomóc, a często uspokoić, że młoda mama czy tata postępują dobrze.

O tym jak rodziny i wolontariusze mogą dołączyć do projektu oraz innych formach pomocy rodzinom z małymi dziećmi można przeczytać na stronie Fundacji Dzieci Niczyje >>

Jak są przyjmowani wolontariusze w warszawskich domach? Czy zapotrzebowanie na takie projekty świadczy o rosnących problemach we współczesnych rodzinach? Wysłuchaj całej rozmowy, w której wypowiadali się także słuchaczem, a gościem była także wolontariuszka Agnieszka Rzepecka.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.